Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

stm32f4 yardım

Başlatan delice71, 16 Temmuz 2014, 16:50:30

delice71

merhaba arkadaşlar ben bundan 1 hafta öncesinde çizgi marketten stm32f4 discovery geliştirme kartı aldım. buna paralel giden bir de altaş yayıncılığın mikroc ile arm programlama kitabı var elimde. bu kitaba göre ben mikroc pro for arm programının demo sunu kurdum. klasik led yakma programını yazdıktan sonra geliştirme kartına atmak istedim ancak her seferinde karşıma 'usb communication error' yazısı gelmekte. evde 2 lapton 1 masaüstü var. hepsinde aynı sorunla karşılaşınca yazılımsal olmadığına karar verdim, ancak ne yapmam gerektiğini tam olarak bilmiyorum bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz. iyi çalışmalar..

LukeSkywalker

ST-link V2 driverını yüklediniz mi?
Eğer yüklediyseniz, mikroC pro for ARM programındaki tools menüsü altındaki programmer options kısmından SWD'yi seçiniz.

delice71

dediğiniz ayarları daha öncesinde yapmıştım, tekrardan gözden geçirdim ancak herhangi birşey gözükmüyor, ilk aldığımda 1 kere deney kartını çalıştırmıştım ancak bundan sonrasında ne yaptıysam çalışmadı

delice71

bilgisayara mikroc pro for arm programını en baştan yükledim, elimdeki devre kartını bağladım, karşıma bu hata çıkıyor.' Please make sure that you properly connected your programmer/debugger.' ne yapmalıyım???

fthsev

St link utility programını yükleyiniz ve kartı baglayiniz. Ekranın aşağısında kart düzgün görünmesi lazım ardından yukarıdaki sekmelerden kartı resetleyip  icerisindeki programi sildikten sonra düzelmesi gerekiyor.

delice71

hocam dediğiniz program yüklü, ama dediğinizi nasıl yapacağımı bilmiyorum resimli olarak  gösterir misiniz

fthsev

Programı açınca karşına gelen ekranda connect to target(prize benzeyen şekil) tıkladığında çipe bağlanabiliyormusun?

delice71

öyle yapınca diyor ki ''can not connected target! please select 'connect under reset' mode from target>settings  menu and try again. böyle bir hata veriyor, işin içinden çıkamadım :)

fthsev

Kartın üzerindeki jumperlarin yerini degistirdin mi?

LukeSkywalker

Büyük ihtimal ile st-link kısmı arızalanmış olabilir. Driverı yüklediğinizden emin misiniz? Aygıt yöneticisinden baktığınızda ST-Linki görebiliyor musunuz?

mesaj birleştirme:: 18 Temmuz 2014, 18:24:49

universal serial bus devices kısmında STlink Dongle diye görmeniz lazım.

delice71

Alıntı yapılan: fthsev - 18 Temmuz 2014, 18:11:41
Kartın üzerindeki jumperlarin yerini degistirdin mi?

hocam ben bu işe yeni başladım. kartı nasıl kullanıcağımı bilmiyorum, amacım sadece basit bir led yakma programı yazarak kartın çalışıp çalışmadığını kontrol etmek. jumperlardan bahsetmişsiniz ben tam olarak jumper ların yerini nasıl değiştirmem gerekiyor bana bu konuda yardımcı olur musunuz?

delice71

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 18 Temmuz 2014, 18:23:34
Büyük ihtimal ile st-link kısmı arızalanmış olabilir. Driverı yüklediğinizden emin misiniz? Aygıt yöneticisinden baktığınızda ST-Linki görebiliyor musunuz?

mesaj birleştirme:: 18 Temmuz 2014, 18:24:49

universal serial bus devices kısmında STlink Dongle diye görmeniz lazım.

usb bağlantısı yaptığım zaman dediğiniz gibi universial serial bus device de STlink Dongle yi görüyorum, dediğim gibi program atarken sıkıntı büyük :)

quarko

ST LINK Utility -> Settings->Mode kısmında aşağıdaki gibi "Connect Under Reset" seçeneğini seçip tekrar bağlanmayı deneyin...

"Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça, avcıların kahramanlık hikayelerini dinlemek zorundayız."

fthsev

Alıntı yapılan: delice71 - 21 Temmuz 2014, 04:19:25
hocam ben bu işe yeni başladım. kartı nasıl kullanıcağımı bilmiyorum, amacım sadece basit bir led yakma programı yazarak kartın çalışıp çalışmadığını kontrol etmek. jumperlardan bahsetmişsiniz ben tam olarak jumper ların yerini nasıl değiştirmem gerekiyor bana bu konuda yardımcı olur musunuz?

Kırmızı daire içinde olan yerlerde jumper olmalı..

delice71

Alıntı yapılan: quarko - 21 Temmuz 2014, 09:29:54
ST LINK Utility -> Settings->Mode kısmında aşağıdaki gibi "Connect Under Reset" seçeneğini seçip tekrar bağlanmayı deneyin...

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

senin dediğin ayarları yaptığımda '' Can not connect to target! If you trying to an STM32W1xx device, please select Normal or HotPlug mode from Target-->Settings menu. '' yazısı çıkıyor.