Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

Mac adresi

Başlatan muhittin_kaplan, 17 Temmuz 2014, 18:07:26

muhittin_kaplan

Pegatron marka bir anakart var. Pc toplandi. Mac cakismasi mevcut. Pc nin mac adresi nasil degistirilir

muhittin_kaplan

Hocam ayni firmanin pc lerine serverdan img baserken, pc nin acilis ekraninda gorunen mac adresini giriyoruz. Girdigimiz mac in daha onceden kullabildigini soyledi. Cihazi bulduk ve evet ikisininde macleri ayni

MC_Skywalker

mac ler uniq tir. eş olma durumu çok zor şaşırdım. 

muhittin_kaplan

Anakart pegatron, cihaz casper business diye bir desktop. Yarin bakarim anakart modeline

z

Ayni MAC adreslerinin ayni kisiye isabet etmesi daha da ilginc.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mehmet

Teorik olarak bu mümkün değil ki? Her üreticinin belli kodu
ve sonrasında seri numarası olmalı. Aynı firma aynı kodu
normalde veremez...
Bence bir kartın klonlanmış hali....
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

trinity

MAC adresi almak için üreticinin bir ücret ödemesi gerekli, bu ücreti ödemek istemeyen uzakdoğulu üreticiler hep aynı MAC adresini kullanıyorlar.

trinity

Çinli kardeşlerimiz aynı MAC adresini çipin içine üretimde yazmışlar zaten değiştirilemiyor, böylesi daha ucuza geliyor.
Mesela FT232 çipinin kopyasını yapmışlar, ama birebir değil çinliler yaptığı çakma FT232 ucuza gelsin diye daha yüksek teknolojili nm boyutunda yeniden tasarlamışlar.

t2

Ben de yeni bir cihazın içinde FT232BL görmüş, buna anlam verememiştim. FT232RL dururken niye eskisi(FT232BL) kullanılır, kristal, ferrit beat, usb hatlarına direnç bağlanır? bunlara anlam verememiştim. demek sebebi buymuş.  FT232 tarih olmuş diye biliyorduk ama doğru değilmiş demek.

trinity

FT232 artık piyasada donanımı yaygınlaşmış, yazılım ve sürücü desteği geniş olan bir entegre, Çinlilerin hala FT232 üzerinden devam etmelerinin nedeni piyasada çok kullanılır olması. Orjinal üretimi bitsede Çinliler geliştirip yeniden üretiyorlar.

muhittin_kaplan

Cihazlar Garantiye gitti.

mufitsozen

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 18 Temmuz 2014, 14:41:35
Cihazlar Garantiye gitti.

hocam mac adresleri firewall/switch/router gibi cihazlara guvenlik acisindan basit olarak erisim vermek icin kullanilirlar

isletim sistemleri NIC uzerindeki MAC adreslerini okur ama onlari spoof ederek degistirmek mumkundur ve webde bunun nasil yapilacagini gosteren 100lerle link var.

Eger elinizde iki ayni MAC var ise bu daha derin/parallel  :) bir olusumun gostergesi olabilir.

Ciddi olarak network uzerindeki butun cihazlarinizin(PC vs) guvenlik denetimi ve incelemesini yaptirmanizi tavsiye ederim.

Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

muhittin_kaplan

Sistem o sekilde yuruyor hocam. Guvenlik hat safhada.

since1990

Smac diye bir programla mac adresini değiştirebiliryosunuz hocam Windows Ortamı için.
"Dinlenmemek üzere yola çıkanlar asla yorulmazlar. Türk gençliği, gayeye, idealizme durmadan ve yorulmadan yürüyecektir. Bütün ümidim gençliktedir." Mustafa Kemal Atatürk

leblebitozu

Çin'in karıştığı her işte bir dalavere oluyor, ucuz usb bluetooth'lar da da mac id'leri birbirinin aynı