24 Eylül 2019, 15:26:59

Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H


STM32F4 ve OBDII

Başlatan ArifAhmet, 21 Temmuz 2014, 18:18:50

saucompeng

Merhaba Arif,   ISO 15765-4 ile haberleşmeyi gerçekleştirebildin mi ?
www.teknikyazi.com --üşenme,erteleme,vazgeçme...

mr.root

Alıntı yapılan: Mucit23 - 21 Temmuz 2014, 19:12:09Tam olarak bende bilmiyorum ama tahimince yaptığın cihazı arabanın OBD2 portuna bağlayınca Hızlı birşekilde Datalar gelmeye başlayacaktır.
Can bus veri yapısını bilmek gerekiyor. Aşağıdaki resimde güzel bir şekilde anlatılmış.

Can bus veri paketinin başında 11Bit uzunluğunda tanımlayıcı bulunur. Yukarıda yeşil ile renklendirilmiş kısım bu tanımlayıcıdır.
Tanımlayıcı bi anlamda mesajı gönderen kişinin kimliğidir. Bu kimliğin hangi sensöre ait olduğunu sen kendin tespit etmelisin.


Merhaba, başlangıçtaki 11 bitlik ID kısmı bazı versiyonlarda 29 bit olarak genişletilmiş durumda oluyor. Böyle bir durumda direkt olarak 11 bit / 29 bit haberleşmesi yapılabilir mi?

e-zeki

29 bit Extended ID olarak geçiyor. Eğer HAL kullanıyorsan şuan F4 için en son yayınlanan CANBUS kütüphanesi, gelen mesajın Standart ID ile mi Extended ID ile mi geldiğini rxHandler yapısı içerisinde tutuyor. Eski sürümleri kullanıyorsan bu bilgiyi CAN_HandleTypeDef yapısında, pRxMsg yapısının içinden gözlemen gerek.
11/29 bit haberleşme yapabilirsin fakat bu filtreleme durumlarında sana sorun çıkartır. node sayın ve data alışverişin çok yoğun değilse STDID kullanman hem daha kolay olur , hem bit uzunluğunu azaltacağı için daha hızlı bir haberleşme avantajı sağlar.

mr.root

Alıntı yapılan: e-zeki - 12 Haziran 2019, 20:30:1829 bit Extended ID olarak geçiyor. Eğer HAL kullanıyorsan şuan F4 için en son yayınlanan CANBUS kütüphanesi, gelen mesajın Standart ID ile mi Extended ID ile mi geldiğini rxHandler yapısı içerisinde tutuyor. Eski sürümleri kullanıyorsan bu bilgiyi CAN_HandleTypeDef yapısında, pRxMsg yapısının içinden gözlemen gerek.
11/29 bit haberleşme yapabilirsin fakat bu filtreleme durumlarında sana sorun çıkartır. node sayın ve data alışverişin çok yoğun değilse STDID kullanman hem daha kolay olur , hem bit uzunluğunu azaltacağı için daha hızlı bir haberleşme avantajı sağlar.

Bilgilendirme için teşekkür ederim. Üzerinde çalışacağım, son olarak STDID derken tam olarak neyi kastettiğinizi anlayamadım, biraz açabilir misiniz?

baran123

Standart ID'yi kastediyor yani 11 Bit olan.

Diğer ise Extended yani 29-Bit ID olan

mr.root

Biraz kafam karıştı. Şimdi bazı araçlar standart ID iken bazıları genişletilmiş ID' ye sahip. Benim bağlamak istediğim cihaz ise standart ID. Yani 11/29 bit haberleşme derken elimdeki cihaz ile 29 bit ID' ye bağlantı kurabilir miyim?

e-zeki

Alıntı yapılan: mr.root - 14 Haziran 2019, 12:10:37Biraz kafam karıştı. Şimdi bazı araçlar standart ID iken bazıları genişletilmiş ID' ye sahip. Benim bağlamak istediğim cihaz ise standart ID. Yani 11/29 bit haberleşme derken elimdeki cihaz ile 29 bit ID' ye bağlantı kurabilir miyim?

Elinde bir cihaz olduğundan bahsetmedin. kendin birşeyler yapmaya çalışıyorsun diyerek cevap vermiştim