PC önerisi - Fiyatlar

Başlatan z, 21 Temmuz 2014, 18:41:29

z

Proje geliştirme amacıyla yeni bir PC toplamam gerekecek. Monitör / Mouse / Klavye / gövde haricinde güç kaynağı dahil herşeyi satın almam gerekecek.

Proje makinemde internetle, film izleme ile  , oyun vs işim olmuyor. Ancak derleme işlerinin hızlıca yürütülmesi önemli.

Eagle
Keil
Delphi 7
Delphi XE6
AutoCad R6 

Bu amaçla nasıl bir ana kart, işlemci, ram, HDD önerirsiniz.

Yaklaşık ne kadar harcamam gerekir?

Bu işlerde işlemcinin I7 yada I5 yada I3 gerçekten hızda farkedermi?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Erol YILMAZ

İşlemci elbette farkeder,
Ama asıl farkı SSD yapar.

pea

Şöyle bir bilgisayar topladım kendime bu hafta. Genel olarak mühendislik için kullanılacak. İlerleyen zamanlarda ekran kartı + 8gb ram daha alacağım.
https://dl.dropboxusercontent.com/u/66130061/desktop.png

i3, i5 ve i7'nin aynı hızda olan modellerinin arasındaki temel fark, çekirdek ve thread sayısı.
i3 işlemciler 2 çekirdek, 4 thread
i5 işlemciler 4 çekirdek, 4 thread
i7 işlemciler 4 çekirdek, 8 thread

Güç sarfiyatının daha düşük oluşu + güvenilirlik bakımından Intel tercih ettim. Güç sarfiyatı ve ısınma sorun değil, performans isteniyorsa AMD de bakılabilir.

LukeSkywalker

z

@Pea

Bu kadar para veremem. Ne bu yahu...

-------------------

HDD yada SSD olusu, programlarin calismaya basladigi andan sonra cok onemli mi?

restore

hocam

intel pentium g serisi bi işlemci ( i3 - 4 - 5 .. ıvır zıvır sentetik testlerde üstün görülebilir ancak   sizin isteklerinizde gözle görülür bir fark yaratmaz. )
uygun fiyatlı onboard vga lı bi anakart .
4 gb  ram 
hdd  derleme de pek bi şey kullanmaz .ancak programların açılış  ( loading... ) ları iyileştiriyor. kullanıyorum. ama programlar  ram de derler diye düşünüyorum. render yapmayacak iseniz ...  yada  120 gb lık bir ssd + 2-3 tb lık  harici disk kombinasyonu olaiblir. usb3 üzerinden  dahili hdd lere yetişebilir. ...
kasa  ben sessizliğe önem veririm.   o nedenle   aldıgınız kasa saglam yapılı olmalı bence . hdd nin motoruyla rezonasa girip humm yapabiliyor.   güç kaynagı  birlikte olan  kaliteli bi kasa olabilir.

isteklerinizi karşılar . iyi olur.

takriben 500- 600 tl arası  tutar diye düşünüyorum.

z

Aklima bir sey geldi.

MACciler umarim bu basliga bakar.

I7 islemcili 8GB ramli MAC makinemi internet vs ivir zivir islerde kullaniyorum.

Buna isletim sistemi yukleyip windows calistirabiliyoruz diye hatirliyorum. Bir ara konusulmustu.

Bu durumda ortaya cikacak makine performansli bir sey olurmu?

Eger istedigim gibi hizli olursa bu durumda elimdeki uyduruk makineyi internet islerinde kullanirim.

Bahsettigim MAC makinede XP nasil olur?

mozkan87

Windows işletim sistemi kurabilirsiniz performansıda aynı özellikteki lapto ile aynı olur. Sizin işinizi büyük ihtimalle görür. Ancak her mac'e her windows kurulamıyor diye biliyorum. Bilgisayarınızın üretildiği dönemde hangi windows versiyonu varsa o sürüm destekleniyor ama genede kontrol etmek lazım. Yanlış hatırlamıyorsam Boot Camp diye bir mav os programı ile bu kurulum işlemi yapılıyor. Açılıştada soruyor size hangi işleitim sistemi ile çalışmak istiyorsunuz diye. Yada ayarlıyorsunuz açılışta default olarak seçtiğiniz işletim sistemi açılıyor eğer default ile değilde diğer işletim sistemi ile çalışmak isterseniz CMD tuşuna basarak bilgisayarı başlatıyorsunuz ve seçerek devam ediyorsunuz.

z

Peki XP de driver sorunum olmayacakmi? Mevcut donanimin XP driverlarini nasil bulacagim? Bu calismayi yapan varmi?

Bir de benim makine Mac Mini. Bu makinede CD okuyucu yok.

hasankara

ben kasadan ziyade laptop öneririm.

mozkan87

Bu sürücü olaylarını falan boot camp kendisi hallediyor, XP için çalışır mı bilmiyorum ama windows 7 sorunsuz çalışıyor.

Windows XP on OS X 10.8 Mountain Lion BootCamp (Mac mini (mid 2011) )

How to install Windows XP with Bootcamp on OS X 10.8 Mountain Lion on a Mac mini (mid 2011)