Binanin bodrumunda gurultulu muzik calismalari - Ses izloasyonunu saglamak

Başlatan z, 22 Temmuz 2014, 00:41:24

z

Bina bodrumunda gurultulu muzik calismalari icin ses izloasyonunu saglamak istiyorum.

Duvarlara yumurta kabi falan kullan deniyor da bunu daha bilimsel nasil yaparim?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Mr_YAMYAM

90dbA ses şiddeti izolasyonu için gerekli masraf yaklaşık 10.000TL civarındadır. :D
Her 3dbA artış seviyesi için yaklaşık iki katı masraf gereklidir.
NOT: Normal insanın konuşma şiddeti 70-80 dbA dır

z

baran123

Bende eve bateri almaya heveslendim ama bu işler apartmanda olmuyor gibi sizin apartmanı bilmem genelde millet çok vır vır ediyor en iyisi stüdyoya gitmek alet hedevat var kendinizi götürseniz yetiyor :)

z

baran123

Denemedim ama bir arkadaşımda vardı gerçek bateri hevesini vermez diyorlar ama iyi para verip güzel bir elektro davul alırsanız sesler sizi daha iyi tatmin eder kulaklıkda kaliteli olacak haliyle tabi bunlar hep mangırla :/ ama ben rock,metal parçalıycam sert sert vurcam yaşıycam o anı derseniz normal davul yerini elektro tutmaz (bencede tutmuyor)

mesaj birleştirme:: 22 Temmuz 2014, 01:18:43

studyoya gıdıp caldıgımda aldıgım zevkı o anlatamam :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: z - 22 Temmuz 2014, 01:06:11
10.000 TL ye neler aliyoruz?
Duvarların ve özellikle tavan veya döşemelerin titreşimlerini abzorve edebilecek yegane malzeme bildiğimiz kumdur.
90dbA şiddetindeki sesin tam anlamıyla izole edilmesi için duvarların minumum 5cm kalınlığında kum tabakası ile desteklenmesi gereklidir. Ancak kum duvara veya tavana nasıl iliştirilecek :D
Gerçek anlamda bu iş için PUANTEX adı verilen bir malzeme ile yapılmaktadır. Bu malzeme pahalı olduğu için yaygın değildir. Bunun yerine delikli kontraplak ta kullanılabilir.
Her 1 metrede 5x5 cm lik yumuşak malzemeden yapılmış kalaslar dikey olarak duvara monte edilir. Her yarım metrede yatay 2.5x5cmlik çıtalarla  desteklenmiş kontraplak plakaları dikey kalaslara sağlamca vidalanarak tutturulur ve içerde kalan 5cm lik boşluğa kum doldurulur.
Delikli kontraplak kullanımı titreşimlerin geribesleme yoluyla emilmesi için gereklidir.
Deliklerden kumun akmasını engellemek için ise farklı yöntemler olup en ideal çözüm arka taraftan sağlam bir bez ile desteklenmesidir.
Kabaca tarif etmiş olduğum bu tekniği yapabilmek için, nakliye ve işçilik olmak üzere malzeme fiyatlarını da araştırabilirsiniz.
Yukarda belirtmiş olduğunuz yumurta kapları ses için izolasyon sağlamaz. İzolasyonun temeli titreşimlerin engellenerek komşulara ulaşmasını engellemektir.

baran123

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 22 Temmuz 2014, 01:04:31
yaklaşık 10.000TL civarındadır. :D
O kadar da değildir ya stüdyo kurmak istenmiyorsa yumurta kutularında bolca toplayıp bır ızolasyon yapılır heralde

MT

Hocam en iyi çözüm yüzen oda yöntemidir yani oda içinde oda kurmaktır ve maliyetlidir bütçe kısıtlıysa yankı yapacak köşe ve duvarları izocamla kaplayıp arada 5-10 cm  boşluk bırakarak tavandan battaniye sarkıtılabilirsiniz işe yarıyor gerçekten. Profesyonel olsun derseniz;
http://www.akustiksesyalitim.com/studyo-ses-yalitimi.html

Köşelere, kullanacağınız referans monitörlerin altlarına yada vurmalı çalgı ise zemine ilgili materyalleri yerleştirebilirsiniz. Yumurta kolisi pek fayda sağlamaz hocam. Kanal kayıt işlemleri yapacaksanız direk amfinin ve mikrofonlama sisteminin yerleşeceği boyutlarda izolasyonlu kutu kullanabilirsiniz.

12 inclik bir amfi hoparlörünün en iyi performans alınabilen noktası 2-3 metre arasında değişmekteymiş ses o noktada maksimum patlamaya ulaşıyormuş Tuncer Tunceli kendi stüdyosunu kurarken anlatmıştı bu bilgiyi.

ipek

bahuaus'ta yumurta kalıbına benzer sünger den imal edilmiş tavan duvar kaplamaları mevcut.ses izalasyonu için üretilmiş.
ünlü radyoların birine kuruluş aşamasında gitmiştim,bildiğimiz keten renkli çuvallar ile tavan ve duvarlar kaplanmış idi.

Gökhan BEKEN

Duvarı, halı ile kaplayanlar da var. İşe yaramasa yapmazlar sanırım.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

Mr_YAMYAM

Çoğu arkadaşların AKUSTİK SES YALITIMI ile SES İZOLASYONU'nu karıştırdığını düşünmekteyim.
Ses izolasyonu, bir sesin başka bir yere iletilmesini engellemektir.
AKUSTİK SES YALITIMI ise bir mekan içerisindeki muhtelif frekanslardaki yansımaları ölçen ve gerekli prosedürleri sağlayan bir tekniktir.
::)

Andromeda

Apartmanda olmaz , izolasyon işide zor gibime geliyor..
en iyisi arabaya atıyorsunuz aletleri ,kendinizi doğanın kucağına bırakıyorsunuz..
kırlar  bayırlar  dağlar...istediğin kadar gümbürde..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"