Windows7yi yüklü tüm programlarla kopyalayıp format usb-cdsi oluşturabilirmiyiz?

Başlatan RaMu, 22 Temmuz 2014, 08:27:20

RaMu

PC ye sık sık format atmak zorunda kalıyorum,
yüklü demirbaş programlarım var,
bunları her seferinde tekrar yüklemek çok büyük eziyet oluyor,
geri yükleme yedek alma vs. şeyler var sanırım,
birde acronis true image hd gibi programlar var,
windows7 nin kendi sunduğu yedekleme var,
şimdi benim bir usb belleğim olsun
buna şuan kullandığım programlarım yüklü haliyle işletim sistemimi yükleyip
format usbsi haline getireyim,
mümkünmüdür en sağlıklı en kolay yolu nedir,
yapan deneyen varmı?
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

mustafa_cmbz

imaj programı kullanacaksın.

Ben siemensin image crater programını kullanıyorum.

İlkten bu program ile tüm pc nin imajını alıyorum.Yani tüm harddisklerin herşeyi olduğu gibi alıyorum.

sonra herhangi bir sıkıntı çıktığında yine bu program aracılığı ile gerisin geriye yüklüyorum.

çokta güzel bir program disk araçları vs. lerde mevcut...

RaMu

Hocam kürekli windows ve kürekli programlar açısından bir sıkıntı çıkıyor mu?
Yani imajı alırken sistem neyse geri yüklediğimde aynen omu oluyor?
Birde bu imajı usb belleğe alıp sadece usb belleği kullanarak tamamen format işlemini gerçekleştirebiliyor muyum?
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

DEno_12

Alıntı yapılan: RaMu - 22 Temmuz 2014, 09:43:42
Hocam kürekli windows ve kürekli programlar açısından bir sıkıntı çıkıyor mu?
Yani imajı alırken sistem neyse geri yüklediğimde aynen omu oluyor?
Birde bu imajı usb belleğe alıp sadece usb belleği kullanarak tamamen format işlemini gerçekleştirebiliyor muyum?

Dediklerinin hepsini yapabilirsin. Korsan windows olması da sıkıntı olmaz. Acronis true image kullanabilirsin. İnternetten boot cd sinin imajını indirip cd ye ya da usb belleğe yazabilirsin. PC yi yeniden başlatır yedek almaya başlarsın. İlgili disk bölümünün tamamının kopyasını, imajını oluşturur. Neredeyse ilgili disk kadar boş yere ihtiyacın var. Harici hdd kullanabilirsin.

RaMu

Alıntı Yapİnternetten boot cd sinin imajını indirip cd ye ya da usb belleğe yazabilirsin.
Bu boot cd veya usbsi sadece imaj almak için ilk seferlikmi lazım yoksa
imaj aldıktan sonra sadece imajın yüklü olduğu harici diskikullanarak
bu ilk cd-usb olmadan aldığım imajı pcye yükleyebilir miyim?

DEno_12

Alıntı yapılan: RaMu - 22 Temmuz 2014, 10:39:38
Bu boot cd veya usbsi sadece imaj almak için ilk seferlikmi lazım yoksa
imaj aldıktan sonra sadece imajın yüklü olduğu harici diskikullanarak
bu ilk cd-usb olmadan aldığım imajı pcye yükleyebilir miyim?

İlk cd nin birebir aynısı olmadan da yükleyebilirsiniz evet. Yine netten indirir ya da daha önce indirdiğiniz program imajını cd ye yazar sistemi yeniden yükleyebilirsiniz. Yani eşsiz bir cd değil. Tek gereken versiyon uyumu. Acronis True Image 10 ile imaj aldıysanız, aynı versiyonla(ya da üst versiyonla) geri yüklemeniz gerekir. Bu arada boot cd si sistem açıkken sistemi kopyalayamadığınız için gerekli. Boot cd sinde kopyalayıcı programı, sistemi açmadan çalıştırıyor ve sistemin yedeğini alıyoruz gibi düşünebilirsiniz. Aynı şekilde sistemi geri yüklerken de yükleme işlemini yapmak için bir programa ihtiyacımız var ve bu program pc nin harddiskinde çalışamaz çünkü oraya sistem yüklenecek, bu yüzden boot cd sinde ya da usb disk te çalışmaya ihtiyacı var.

Sonuç olarak sistem çökmüşse cd olmadan yükleme yapamazsınız. Çökmemişse acronis true image programını sisteme yükleyip yükleme yapabilirsiniz, önce ön hazırlık yapar ve sonra bilgisayarı yeniden başlatıp işlemi tamamlar ama herzaman boot cd si ile backup yapmak daha güvenlidir.

RaMu

Şimdi ben ya tam anlamadım yada tam anlatamadım,
nasılki bootable bir usb flash bellek ile başka hiçbirşey olmadan
standart bir windows format atabiliyorsak
aynı şekilde benim acronis ile hazırladığım usb bellek ilede
başka hiçbirşe kullanmadan pcye format atabilecek miyim?
Bu format usbsini hazırlarken 1 defaya mahsus bootable cd kullanımına razıyım
ama her seferinde bu cdyi kullanarak format atmak olmaz.

kenan_re

Eğer bu şekilde istemiyorsan HDD boot ksımı oluşturman ve win ortamında boot kısmını akif edip yeniden başlatacak bir yazılıma ihityacanı var. Acronisin  içinde var fakat oda sürekli sistemde çalıştığı için kimse tercih etmez herkez harici boot CD veya  USB üzerinden boot ederek yapar. en falza 300 mb bir yazılım

Eğer 16 GB bir USB bellek varsa içine hem acronisi boot yapar haricende aldığın image koyarsın tek usb ile halledersin bu konuda en iyi USB boot hazırlama proğramı benim için yumi-multiboot proğramıdır.

RaMu

Tamam usb üzerinden boot olur,
yani bu tek usb ile olacakmı,
imajı aldığım usbyi pcye takacam ve baştan sona formatı atacak,
(pcde cd sürücüsü yok şuanda, ve ikidebir tak çıkarda yapmak istemiyorum)

Ben sorarken sen cevabı vermişsin zaten, teşekkür ederim,
örnek bir anlatım uygulama varmı,
ben epey araştırdım aklıma yatan örnekler var
ama tavsiye ettiğin bir anlatım varsa bakayım yine.

Bu arada aldığımız imaj .iso mu oluyor, farklı formatlar gördümde.

kenan_re

yumi indir, USB kaynağını göster en altta iso kalıbını eklemek için alan var kalıbı gösterip ilerliyorsun istersen birden falza isoyuda(yeterli bellek varsa) koyabilirsin. Daha sonra usb ile boot et. Disk kalıbını nereye yazacağını sorduğunda usb de belirlediğin bir noktaya koy. Tekrar yüklemek istersen böylece hepsini yanında tutmuş olursun.
YOUTUBE

DEno_12

http://forum.donanimhaber.com/m_71579104/tm.htm
Linkinden rahat rahat yaparsın. Yaptığın şeyin ismi format değil, yedekleme ve yeniden yükleme. Yedeklenecek kısmın boyutuna göre aynı harddisk in farklı sürücüsünden bir yere ya da arkadaşın dediği gibi yüksek kapasiteli bir usb belleğe ihtiyacın var. Yani harddiskin c ve d gibi iki sürücüden oluşuyorsa, c yi d ye yedeklersin sonra ordan istediğin zaman geri yüklersin. Tek gereken acronis usb diski. Onu da verdiğim linkten oluşturabilirsin.

RaMu

Alıntı yapılan: yakuphan
Sayın hocam, 16 GB'lik bir flash bellek alın. Bunun içerisine Acronis'in yeni sürümlerinden birini Bootable olacak şekilde aktarıp, bilgisayarı flash belleğiniz ile açın. Imaj dosyasını kayıt yeri olarak flash belleği gösterin. Yani hem acronis hem de imaj dosyası aynı flash'ta olmuş olacak. Ardından bu flashı başka bir bilgisayara takıp, boot edin. Acronis içerisinde Restore diyerek, flash bellekteki imajı gösterin.
En kolay, en iyi yöntem budur.
Kendi bilgisayarlarımıza Win7 + CS5 programları + Office 2010 + gerekli diğer programları kuruyorum. Toplam 25 GB alan kapladığı görülüyor. Ancak Acronis ile imaj aldığımda (en azından 100MB'lik alan ve C) 10 GB boyutunda bir imaj dosyası oluşuyor. Siz çok fazla program kurmuyorsanız sizin imajınız daha da küçük oluşabilir, bu durumda 8 GB'lik flash disk de işinizi görebilecektir. Ben bu yöntemi kullanıyorum. Eğer imaj Flash belleğe sığmayacak kadar büyük olursa o durumda da imajı harici sabit diskime kopyalıyorum, bilgisayarı flash belleği takarak boot ediyorum, ardından sabit diskimi takıp, restore ederken imajı buradan alıyorum. Genelde 10 dakika gibi bir sürede restore işlemi gerçekleşiyor.
Ben bu yöntemi kullanıyorum.

Kaynak
http://www.bilgisayarbilisim.net/image-dvd-ve-cd-image-programlari-f103/usb-bellek-e-image-alma-ve-geri-yukleme-t61927.html

Benim aradığım tam olarak bu işte,
aslında bunun olabilirliği söylendi ama
ben tam olarak nasıl yapacağımı kavrayabilmiş değilim,
o kadar çok araştırdımki herşey allak bullak oldu,
300 tane yerli yabancı sayfa gezdim,
sayfalarca mesaj okudum, video izledim,
artık hakkımda hayırlısı.

DEno_12

Hocam gerçekten 300 sayfa gezecek kadar zor ve mühim bir konu değil. Bir usb bellek alın, boyutu 1gb olsa yeter. İçinde önceki mesajımda belirttiğim linkten acronis kurun. Bilgisayarı yeniden başlatıp back up deyin ve d diskinizde bir yer gösterin. Başka bişey yapmanıza gerek yok. Bu kadar basit.

RaMu

Benim harddsikimde ne D de ne C de 1 gram yer yok,
çıkarabileceğim birşeyde yok,
120 gb ssd var pcde,
birde eski harddiskimi cd sürücüsünden bağladım,
ama eski harddsik çok kötü durumda o kullanım dışı yani,
onun üzerine alınacak yedeğin yüklenmesi 3 gün sürer,
ve kesinlikle bozuk olur,
bu yüzden bir usb alıp hem boot kısmını hemde imaj kısmını ona yükleyip
sadece usb kullanarak c yi formatlayacağım.
Bu işlemi sürekli yapılabilir ve sağlam birşey olsun şeklinde istediğim için araştırdım,
ben genelde böyle araştırırım zaten, 300 sayfa birşey değil
zaten internet sayfalarının kitap sayfaları gibi olmadığını biliyorsun
fazla birşey araştırmış değilim.
Yardımların için teşekkür ederim.
En kısa zamanda deneyeceğim usb işini.