Blender 3D kullanan var mı?

Başlatan mistek, 22 Temmuz 2014, 12:50:32

mistek

Ücretsiz 3D modelleme ve animasyon programı varmış bi süredir araştırıyorum.
Adı: Blender 3D
http://www.blender.org/

Gördüğüm kadarıyla internette çokca video var.

Yapmak istediğim; PCB çizerken malzemelerin 3D görüntülerini oluşturmak. Entegre,buton vs.

Bu programı kullanan arkadaşlar hangi videoları izlemem konusunda yardımcı olabilir mi? Rasgele izleyince çok zaman kaybı oluyor.
Düzenli anlatımı olan sıralı ders önerebilir misiniz?
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

Gökhan BEKEN

Harika bir programdır, bir aralar sabahlara kadar çalışırdım bunla. Şu an hiç birşey hatırlamıyorum bilgi olarak. Uzun zaman geçti aradan.
Kaldırım taşı, bardak, çanak, araba derken
İnsan modellemeye çalışıyordum en son.

bu sitede çok bilgi var: http://www.blendertr.com/
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

mir_as82

Hocam solidworks ün misyonunu tam olarak yerine getirebiliyor mu? Örneğin montaj yapılabiliyor mu? Montaj yapıldıktan sonra parçalar hareket edebiliyor mu? Blender solidworks kıyasla ne yapabilir?Ne yapamaz?

Gökhan BEKEN

Amaçları farklı. Blenderın amacı endüstri değil. Oyun, animasyon, 3d model vs.
Montaj olayının solidworksteki gibi olduğunu sanmıyorum.
Not: solidworks kullanmayı bilmiyorum
Not2: blender kullanmayı unuttum.(5 yıl oldu nerdeyse)
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

learner

Alıntı yapılan: meftun - 22 Temmuz 2014, 14:38:42
Amaçları farklı. Blenderın amacı endüstri değil. Oyun, animasyon, 3d model vs.
Montaj olayının solidworksteki gibi olduğunu sanmıyorum.
Not: solidworks kullanmayı bilmiyorum
Not2: blender kullanmayı unuttum.(5 yıl oldu nerdeyse)

Hocamın dediği gibi kategorileri farklı. Mekanik işler yapacaksan çok işine yaramaz.

mistek

Ben yani Buton entregre vs çizemeyecek miyim?

boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

Tagli

Wings 3D adında bir program var. Bir ara KiCad, parça çizimleri için bunu kullanıyordu ama hala öyle mi bilmiyorum.

Sanırım önemli olan, kullandığın PCB çizim programının hangi 3 boyutlu grafik biçimlerini desteklediği. Önce bunu öğrenmelisin.
Gökçe Tağlıoğlu

mistek

Alıntı yapılan: Tagli - 22 Temmuz 2014, 16:33:14
Wings 3D adında bir program var. Bir ara KiCad, parça çizimleri için bunu kullanıyordu ama hala öyle mi bilmiyorum.

Sanırım önemli olan, kullandığın PCB çizim programının hangi 3 boyutlu grafik biçimlerini desteklediği. Önce bunu öğrenmelisin.

Hocam Diptrace kullanıyorum. Mevcut 3D dosyaları .wrl uzantılı.

trgtylcnky

Blender güzel program, alışınca entegre falan kolay çizersiniz. Gerçi solidworks gibi parametrik değil, mesh tabanlı bir tasarım anlayışı var. wrl import edebiliyor ama export özelliği yok gibi görünüyor, belki sizin program başka türleri destekliyordur. Herhangi bir birim sistemi de yok, kendi birimsiz uzunluk ölçüleri var, bunlar export edince neye dönüşüyor bilemiyorum. Birden fazla parça yapıp bunları çeşitli sınırlamalar dahilinde hareket edecek şekilde birleştirebilirsiniz ama solidworksteki gibi gelişmiş eşmerkezlilik, temas gibi özellikler yok; varsa da ben görmedim. Ayrıca bence son sürümlerinde arayüzü çok karıştırmışlar ya da eskisine alışınca öyle geldi.

Tagli

Sanırım Wings 3D'nin .wrl export etme özelliği var. Ben hiç kullanmadım, şöyle bir bakınca çok garip bir arayüzü var gibi ama bir araştır bence, belki işine yarar.
Gökçe Tağlıoğlu

mistek

Diptrace sitesinde şöyle not yazmış: Externally designed 3D models in *.wrl, *.step, *.iges and *.3ds formats can be uploaded  and attached to patterns in Pattern Editor or PCB Layout.

JKramer

Parametrik olarak FreeCAD var. Sonuçta modelin ölçüleri (milimetre olarak bile) çok önemli.

Diptrace import/export'da sorun yok. Hatta tüm board'u elemanlarla birlikte step olarak export edip FreeCAD'de import edebilirsiniz.