ebay sorusu

Başlatan Karamel, 23 Temmuz 2014, 03:14:08

Karamel

ebay den az once sunlardan http://www.ebay.com/itm/310651702557?_trksid=p2060778.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT iki adet aldim. bakalim gelismeler nasil olacak. kayitli kargoyu sectim alirken. gelismeleri adim adim yazmaya calisagim. :)

Karamel

16 kasimda son mesajimdaki urunlerden siparis vermistim. china posttaki degisimler asagidaki gibi.

2014	Received by China Post	Wuhan	Turkey	20141120 0559
2014	In Customs-Control warehouse	Wuhan	Turkey	20141120 1449
2014	Export Security Scan	Beijing	Turkey	20141128 0344
2014	Export Customs Scan	Beijing	Turkey	20141128 0853

28 inde Turkiyeye yola cikmis gibi gozukuyor. bu gun 21 aralik. ptt kargoda halen siparislerim gozukmuyor?  :-\

t2

30 - 40 günü bulur. daha sonra görünen hareketler hızlanır. Türkiyeye gelmiş torbaya konmuş gibi.. bundan sonra 1-2 gün içinde adresinize gelir.

Karamel

hocam yazin honkong post ile pcblerim 12 gunde gelmisti.... 30-40 gun fazla degil mi?

ozmo18

Eylül 18 den sonra nedense china post baya yavaşladı. İlk defa bu kadar uzun sürüyor ürünlerin gelmesi. 26 kasım da son siparişimi verdim hala Çin gümrüğünde gözüküyor.
TEŞEKKÜR EDERİM...

Tagli

Takipte Çin gümrüğünde gözükmesine rağmen elime ulaşan paket oldu. Takip olayı genelde geriden geliyor.
Gökçe Tağlıoğlu

Karamel

Alıntı yapılan: Tagli - 21 Aralık 2014, 18:57:35
Takipte Çin gümrüğünde gözükmesine rağmen elime ulaşan paket oldu. Takip olayı genelde geriden geliyor.

hocam peki elinize geldigi sirada ptt de nasil gozukuyordu durum? suan bende ptt de kayitli posta bulunamadi diyor.

Tagli

PTT'de hiç yoktu. Garip bir numara idi. Normalde başında ve sonunda harfler de olur, hangi posta servisi olduğu oradan çıkar falan. Bu sadece numara.

Numara da şu: 006808509209

Buradan takip ettim: http://track-chinapost.com/

Hatta şimdi baktım, hala "ihracat güvenlik denetimi" gibi bir şey yazıyor.

Önce numaranın ne olduğunu da anlamamıştım. Normalde yukarıda bahsettiğim gibi harf de içeren takip numaralarını bazen PTT'nin sitesinden, bazen de 17track.net'ten takip ediyorum. Bu numara çıkmadı ama onlarda. Hatta satıcının sahte numara verdiğini düşündüm.

Bu arada başka bir deneyimim de şu oldu: Yine böyle garip bir numara. Hiçbir şekilde bulamadım, aramalarda çıkmadı. Gerçi zaten takip numarasız ücretsiz posta ile gelmesi gerekiyordu ürünün, neden numara verdiğini de anlamadım. Benzer numarayı iki farklı satıcıdan aldım üstelik. Biri 30336478060 mesela, diğeri de 3033 ile başlıyor. Endişelenmeye başlamıştım iki paket de elime ulaştı.
Gökçe Tağlıoğlu

bocek

@Tagli hocam ben bunun, çakallıkta sınır tanımayan Çinlilerin yeni numarası olduğunu düşünüyorum. Çünkü bende de bir kaç ürün böyle gelmişti.
Sizinkine benzer chinapostetracking.com , ws-shipping.com gibi siteler de var.
Ben bunların yalandan takip ediyormuş görüntüsü veren aslında takip etmeyen sistemler olduğunu düşünüyorum. Çünkü gerçek "tracking" olayı ekstra ücret gerektiriyor . Adamlar bundan kaçmak için böyle yöntemlere başvuruyor gibi geliyor bana (belki de günahlarını alıyorumdur:)
Ebay'i bilmiyorum ama Ali'de ürün sayfasında 'seller's shipping method' yazıyorsa bu sistemle geliyor.

Mesela çoktan elime ulaşan (1-2 hafta önce) bir ürünün takip görüntüsü:
http://www.chinapostetracking.com/chain/search_shippinginfo.shtml?no=RA455254383CN
1 ya da 0. işte 'bit'ün mesele..

muhendisbey

Aynen öyle. Takipsiz gönderilere kılıf uydurmak için yapıyorlar. Adamlar chinapost yada honkongpostun sitesini klonlasalar hatta ptt'yi klonlasalar hiç yadırgamam, zaten işleri bu.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Karamel

bu microcontrollerlardan http://www.ebay.com/itm/1PCS-MCU-ARM-IC-ST-LQFP-100-STM32F103VET6-STM32F103VET6TR-/271505541925?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3f36fdcb25 almak istiyorum ama resimlere bakinca hepsinin uzerindeki yazi fontlarinin vs farkli oldugunu farkettim. birinde yazilar ince. digerinde kalin. ARM yazisi hepsinde degisik bir sekilde yazilmis. bu entegreler kopya olabilirler mi?  :-\

Tagli

Üretim yerleri farklı. KOR, MYS, MLT kodları nerede üretildiklerini gösteriyor. Elbette gerçek midir sahte midir bilemem (STM32'nin sahtesini yapabiliyorlar mı ki?) ama yazıların farklı olması garip bir durum değil.
Gökçe Tağlıoğlu

muhendisbey

STM32'nin sahtesi çok. Özellikle STM32F103'ler. Ama güzel yanı şu sıkıntı çıkmıyor.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.