Buzzer

Başlatan veliusta, 24 Temmuz 2014, 22:40:57

z

Alıntı yapılan: veliusta - 26 Temmuz 2014, 18:59:19
Elimde bir piezo buzzer var. Bununla melodi çaldırdım fakat düşük ses çıkarıyor.
http://www.exfac.com/aussie_bray/Hydro_Images/Piezo-Buzzer.jpg
Bu ürünleri yükselteç ilemi kullanacağım ?

Piezolarda ses seviyesi voltajla alakali. Ornegin 5v islemcinin cikisina baglayarak yeterli ses siddetine ulasamayabilirsin.

Bunun icin genellikle yukaridaki semadaki gibi transistor ve bobin devresinden yararlanilir. Boost regulator mantigi.

Ornegin BC237 nin kollektorune bir bobin uzerinden 5v ver.
Beyzine de sinyali 1 kac K uzerinden islemciden sinyal ver. Piezonu kollektor emetor arasina baglarsan ses sesviyesinin cok arttigini goreceksin.

Yalniz kullandigin bobine ve transistorun max akimina bagli olarak islemciden cikartacagin dalganin darbe bosluk oranina dikkat et. Aksi takdirde transistoru kolayca yakabilirsin.

Isi garantiye almak icin asagidaki anlatimi yap.

BC237 kollektorden +5v a bobin. (Bobin icin atiyorum 500uH...... yada daha buyuk)
Emetor sase.
Piezo kollektor emetor arasinda.
Beyz emetor arasinda 10K
islemci sinyali 10nF uzerinden beyze.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

veliusta

Benim piezom 2 pinli. Şemadaki gibi değil.
Buradan almıştım; http://bluemavi.com/vitrin/kategori_vitrini1_new.asp?kategori=156#ara

Transistörü ve Bobini ne amaçla kullanıyoruz. Voltajı yükseltmek için mi?
12V verip Transistör ile kontrol etsem aynı sonuça varmaz mı?

2TLYe satılan mıknatıslı kapı alarmı cihazlarda Bobin ve transistör vardı. 4.5V ile çalışıyorlar.

Not: Yapacağımdan değil, amacım öğrenmek.

mesaj birleştirme:: 28 Temmuz 2014, 06:00:14

Tamam Benim dediğim gibiymiş.
50V ile çalıştırmış buzzer'ı , yükselteç devresi sanırım.

The second circuit is one I made up based on the above, which converts 5V to (potentially) 50V for really loud piezos. Many piezos are their loudest at 28-30V and, like the LED circuit, the voltage out is load-dependent and somewhat self-limiting. 'Enable' is an off/on control. Its 1k and transistor can be omitted for permanently enabled. The wave input is the piezo frequency. The 1k across the piezo is important, as a piezo is a capacitor and the 1k discharges it between cycles, and without the resistor there would be very little sound. Some devices, like watches, use an inductor paralleled with the capacitance of the piezo to make a tuned tank circuit to boost the voltage from the battery's 1.5V to get more sound.

mesaj birleştirme:: 27 Temmuz 2014, 16:01:20

Ben bu devre yerine mesela Step-up ile 30V'a yükseltip transistörle sürsem olmaz mı?

z

Yuksek voltaj verme sansin varsa bobine gerek kalmaz.

Bu bobin olayi dusuk voltajli devrelerde gerekiyor. Mesela 5v haricinde beslemesi olmayan islemcili devreleriniz, kol saatleri, oyuncaklar vs....
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

veliusta

Tamam hocam. 5Voltu Step-UP modül ile Yüseklip deneyeceğim.

mesaj birleştirme:: 28 Temmuz 2014, 07:00:15

Yaptım. çalışıyor. Onca akım çektiği halde 5V Devresiz buzzerdan üstünlüğünü göremedim.
33V ile çalıştırdım.

RaMu

Son mesajındaki devre 5V ile çalışıyor,
bunu yükseltip piezo transducer i sürmek için 50V elde ediyor.

Piezo transducer yüksek empedanslıdır fazla akım çekmesi için çok fazla gerilim vermen lazım,
bu kağıt gibi hoparlörün (piezo transducer) direncini bir ölç.

Devresiz buzzer olmaz bu hoparlör olur.

piezonun üstünlüğü şu,
ince ve küçük,
mekanik olarak daha dayanıklı,
sarsıntı su nemden tozdan daha az etkilenir,
kullanımla yıpranma durumu daha azdır,
çoğu hoparlörün patladığını bilirsin genelde
hoparlör bobinini diyaframa bağlayan kısım
sadece hoparlörü kullanmakla bile bozulur.
Yani çok daha uzun ömürlüdür.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html