Peltier besleme uçları ?

Başlatan Andromeda, 25 Temmuz 2014, 16:12:17

Andromeda

Peltier e beslemeyi ters verirsek ısınan ve soğuyan yüzeyler yer değiştirir diye biliyorum..
Fakat piyasadaki peltierlerin kırmızı (+) ve siyah(-) uçları var.ters verirsek bozulur mu?
Bir de , elimde 30 W lık küçük peltier var, bunu nasıl değerlendireyim.
masa üstü mikro bir klima yapsam nasıl olur, gücü düşük olduğu için 2.5-3 A lik adaptörle beslerim
diye düşündüm.(masanın hemen yanında aspiratör deliği var, sıcak tarafı dışarı üflemek için)
küçük bir pervaneden daha fazla iş görür mü?
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

Salih

Sadece sıcak tarafı üfletmek yetmez herhalde. Bir de soğuk taraftan sana doğru üfleme olması gerekir.
Yani biraz seni uğraştırır.

Andromeda

Elimde var birkaç tane fanlı soğutucu, hallederim onu..
benim tereddüt ettiğim nokta,
gücü düşük olduğu için, sonuç olarak normal bir pc fanın üflemesinden farkı olmayan birşey çıkması..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

RaMu

Beslemeyi ters çevirirsen ısınan soğuyan yüzler yer değişir,
ben denedim hiçbir sıkıntı yaşamadım.
Daha öncede paylaştığım güzel bir döküman var
bence bütün sorularına cevap olacaktır,
peltier ne nerede kullanılır diğer soğutma ısıtma alternatiflerine göre
avantaj dezavantajları üzerine hazırlanmış bir slayt.
Alıntıdır: (hazırlayan A. Kutay ERŞEN Elkn. Yük Müh)
https://www.dropbox.com/s/01hsjatcz4tjfp1/PELTiER.pps
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

erpay

Ben daha önce lazer diyot'un sıcaklığını sabitlemek için peltier kullandım. Onu süre sürücü lazerin sıcaklığına göre akım yönünü değiştirip peltieri kullanabilyordu. Peltierle klima fikri biraz uğraştırıcı duruyor, peltierle metal bir blok soğutulup fanın rüzgarı ona çarptırılabilir ama öyle küçük bir peltierle olur mu bilmiyorum.