Mikroelektronika GSM click

Başlatan ArifAhmet, 25 Temmuz 2014, 16:28:26

ArifAhmet

Merhabalar, mikroelektronika'nın GSM modülünü almak istiyorum. Fakat libstock'da ARM ile ilig örnekleri koymamışlar. Ben pic için yazılan fonksiyonların aynısını ARM'a geçirirsem çalışırmı? Yani tabiki pinler, port isimleri vs. değişecek.
Yaşasın Open Source!

Salih

Bildiğim kadarıyla Mikroelektronika fonksiyon iç yapılarını gizliyor. Dolayısı ile pic ile hazırlanmış bir fonksiyonu
aynı şekilde arm derleyicisine aktaramazsınız. Ancak arm derleyicisin de aynı veya benzer fonksiyon
varsa kullanabilirsin.

LukeSkywalker

Aynı mantıkla işlem yaparsanız kullanmanız açısından bir problem yok. Yalnız GSM click yerine Telit'in modüllerini daha ucuza temin edebilirsiniz.

Salih

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 25 Temmuz 2014, 16:39:33
Aynı mantıkla işlem yaparsanız kullanmanız açısından bir problem yok. Yalnız GSM click yerine Telit'in modüllerini daha ucuza temin edebilirsiniz.

Pic derleyicisindeki fonksiyon arm derleyicisin de yoksa nasıl kullanacak?

LukeSkywalker

Bilmiyorum örneklere baktınız mı hiç?
Kullanılan fonksiyon dediğiniz şey uarttan veri okuma ve veri yazma.
Bu fonksiyon hem ARM mikroedenetleyiciler için hem PIC mikrodenetleyiciler için aynı.
Ayrıca ben yukarıda "aynı mantıkla işlem yaparsanız" diye belirtmişim. Aynı mantığı kullanmak için aynı fonksiyonun olmasına gerek var mı?

Salih

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 25 Temmuz 2014, 16:48:12
Bilmiyorum örneklere baktınız mı hiç?
Kullanılan fonksiyon dediğiniz şey uarttan veri okuma ve veri yazma.
Bu fonksiyon hem ARM mikroedenetleyiciler için hem PIC mikrodenetleyiciler için aynı.
Ayrıca ben yukarıda "aynı mantıkla işlem yaparsanız" diye belirtmişim. Aynı mantığı kullanmak için aynı fonksiyonun olmasına gerek var mı?

Arkadaşın dediğinden anladığım, programı bire bir aynı fonksiyonlarla geçirmeyi düşünüyor.
Aynı fonksiyon arm derleyicisin de yoksa olmaz dedim.
Varsa tabii ki olur.

LukeSkywalker

MikroC derleyicilerinde genelde fonksiyonlar hep aynıdır. Platform değiştirseniz bile aynı fonksiyonu kullanmaya devam edebilirsiniz.  Fakat init kısımlarına dikkat etmek gerekiyor.

Salih

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 25 Temmuz 2014, 16:57:20
MikroC derleyicilerinde genelde fonksiyonlar hep aynıdır. Platform değiştirseniz bile aynı fonksiyonu kullanmaya devam edebilirsiniz.  Fakat init kısımlarına dikkat etmek gerekiyor.

Arkadaşın bu yüzden iki işlemciye de biraz hakim olması gerekir.
Hemen bire bir olması mümkün olmayabilir.

LukeSkywalker

Zaten mikroC pro for ARM ve işlemciye hakim değilse sadece örneği çalıştırır. Geliştirme yapması zor. Örnekte SMS kısmında sadece UART var. Interrupt oluşturma kısmı biraz farklı. Bu tür ayarlamaları yapınca çalışmaması için bir sebep yok.

ArifAhmet

Alıntı yapılan: salih - 25 Temmuz 2014, 17:02:24
Arkadaşın bu yüzden iki işlemciye de biraz hakim olması gerekir.
Hemen bire bir olması mümkün olmayabilir.

Fonksiyonlardan bahsettiğim kütüphane fonksiyonları değil arkadaşım. Direkt main osyasının içinde yazılmış fonksiyonlar. GSM için bir kütüphane yok zaten.

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 25 Temmuz 2014, 16:39:33

Evet onu düşündüm ve zaten bir tane sipariş verildi; http://www.telit.com/telit/Pulsar/en_US.Store.display.1020./gl865-dual

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 25 Temmuz 2014, 17:11:45
Zaten mikroC pro for ARM ve işlemciye hakim değilse sadece örneği çalıştırır. Geliştirme yapması zor. Örnekte SMS kısmında sadece UART var. Interrupt oluşturma kısmı biraz farklı. Bu tür ayarlamaları yapınca çalışmaması için bir sebep yok.
Uzun süre mikroC ile çalıştım. Bir sıkıntı çekmem diye düşünüyorum. Hem zaten bunun çalışacağından çok eminim sadece hocalarımıza sorup doğrulamak istedim.
Yaşasın Open Source!