Ses sisteminden gelen patlama sesleri (pat-put, çat çut vb) - Cretaive SB Zx

Başlatan DeliPado, 26 Temmuz 2014, 03:05:54

DeliPado

Öncelikle forma yeni üye oldum ve herkese iyi geceler. Arkadaşlar bir sorunum var ve inşallah burada bu sorunu çözebilirim. 2-3 gündür bu sorunla karşı karşıyayım ve sürekli çözüm arayıp durdum. Benzer konular var ama yine de çözüme kavuşamadım. Çözümü var mı yok mu bilmiyorum. Yardımlarınızı esirgemezseniz çok sevinirim.

Sorun şu pc açılırken, kapanırken, uyku moduna giderken ve uyanırken Logitech Z506 ses sisteminin hoparlörlerinden çat-çut, pat-put gibi sesler geliyor. Bomba patlıyormuş gibi oluyor. Öyle böyle değil. Çok rahatsız ediyor. PC'yi 1 hafta önce topladım. Yapmam gereken ayar falan var mı? Yardımcı olabilir misiniz?

Anakart M5A97 EVO R2.0 AMD 970/SB950 AM3+ DDR3 2133MHz (O.C.) SATA 3.0 USB 3.0
İşlemci FX X6 6300 Soket AM3+ 3.5GHz 14MB Cache 95W 32nm İşlemci
Ekran Kartı GTX650Ti Boost DirectCUII O.C GDDR5 2GB 192Bit Nvidia GeForce DX11.1
Ses Kartı SB Zx PCI-E SES KARTI
Ses Sistemi Logitech Z506 5+1
İşletim Sistemi Windows 8.1

Yapılan İşlemler:
Tüm sürücüleri kurdum ve güncelledim.
Ses sistemini onboard ses kartına takarak denedim. Büyük bir oranda patlama sesi azaldı. Azda olsa yine patlıyor.
Windows 7'yi kurdum denedim olmadı.
Creative ve Logitech'e mail attım hala yanıt gelmedi.
Vatandan satın aldım ama henüz orayla iletişime geçmedim çözüm bulunmazsa iade ederim olmazsa garantiye gönderirim.

Mutlaka bir çözüm olmalı diye düşünerek önce kendim bir çözüm bulmak istedim. İnşallah bir çözüm bulurum.

MC_Skywalker

Ses sistemine bir şekilde DC voltaş kaçağı var gibi görünüyor.

Ses kartını başka bir PCI slotta ve başka bir ana kartta dene. aynı sorunu yapacakmı?

Mr_YAMYAM

Alıntı YapSorun şu pc açılırken, kapanırken, uyku moduna giderken ve uyanırken Logitech Z506 ses sisteminin hoparlörlerinden çat-çut, pat-put gibi sesler geliyor. Bomba patlıyormuş gibi oluyor. Öyle böyle değil. Çok rahatsız ediyor. PC'yi 1 hafta önce topladım. Yapmam gereken ayar falan var mı? Yardımcı olabilir misiniz?
Her elektronik cihaz açılırken veya kapanırken, elektriğin aniden verilmesi sonucunda bir DARBE SESi üretir.
Teknikte bu olaya POP NOISE adı verilmektedir.
PC'yi uyku moduna aldığın sürece PC'deki tüm aygıtlar teorik olarak enerji tasarrufundan dolayı kendisini kapatmaktadır. Uyku modundan çıktığın anda ise aygıtlara elektrik verileceğinden dolayı bu POP GÜRÜLTÜSÜNÜ yapacaktır.
Anlaşıldığı üzere:
Ses sisteminin volüm seviyesini çok yükseklerde tutup PC üzerinden ses seviyesini azaltığın görülmektedir. Ses sisteminin ana volüme seviyesini daha az bir seviyeye çeker ve PC volüm seviyesini optimal seviyeye ayarlarsan bu ses azalacaktır.
Tamamiyle yok edilmesi için ise PC ile bereber ses sisteminin de stand-by durumuna geçirilmesi, açılışta ise ses sisteminin PC açılışından birkaç saniye sonra açılması gereklidir.
BAKINIZ Amplifikatörler ve hoparlörlerdeki geciktirme devreleri.

restore

arkadaş bu anakartlardaki  kalitesiz üretimden kaynaklanıyor. benim anakart ta da aynı sorun var  hatta  parazit bile alıyor. çözümü zor . anakartı değiştirmek gerekiyor gibi bişey .  şimdilerde yeni cıkan gaming serisi anakartlarda özel  çözücüler ve  ön yükselteçler kullanıyor. her markanın kendince cıkardıgı gaming modelleri var.   meselases  hatları ile   besleme hatlarını ayrı layerlarda  kullanarak izolasyon. emi olayını kuvvetlendiriyorlar falan filan. 

ben çözümü bulamadım.   aynı dertten muzdaribim.  bi ara  çözücü entegreyi beslemelerini ayırıp ayrı ldo ile sürsem mi dedim..  ama  zaman istiyor.

örnek olarak aşağıdaki linkte anti- popcorn  özelliği diye bi şey eklemişler anakarta muhtamelen windows acıldıktan sonra röle kapanıyor ses sistemi devreye alınıyor.   

http://game.msi.com/tr/product/motherboard/z97-gaming

ufak bir programcıkla böyle bişey yapılabilinir.

bi hafta içersinde topladıysan  aldıgın yere götürüp anakartı  gaming model ile  değiştirebilirsin.  biraz fiyat farkı ile...

DeliPado

Alıntı yapılan: MC_Skywalker - 26 Temmuz 2014, 12:57:23
Ses sistemine bir şekilde DC voltaş kaçağı var gibi görünüyor.

Ses kartını başka bir PCI slotta ve başka bir ana kartta dene. aynı sorunu yapacakmı?

Denendi ve sorun hala devam etmekte.

DeliPado

Alıntı yapılan: restore - 26 Temmuz 2014, 19:12:10
arkadaş bu anakartlardaki  kalitesiz üretimden kaynaklanıyor. benim anakart ta da aynı sorun var  hatta  parazit bile alıyor. çözümü zor . anakartı değiştirmek gerekiyor gibi bişey .  şimdilerde yeni cıkan gaming serisi anakartlarda özel  çözücüler ve  ön yükselteçler kullanıyor. her markanın kendince cıkardıgı gaming modelleri var.   meselases  hatları ile   besleme hatlarını ayrı layerlarda  kullanarak izolasyon. emi olayını kuvvetlendiriyorlar falan filan. 

ben çözümü bulamadım.   aynı dertten muzdaribim.  bi ara  çözücü entegreyi beslemelerini ayırıp ayrı ldo ile sürsem mi dedim..  ama  zaman istiyor.

örnek olarak aşağıdaki linkte anti- popcorn  özelliği diye bi şey eklemişler anakarta muhtamelen windows acıldıktan sonra röle kapanıyor ses sistemi devreye alınıyor.   

bi hafta içersinde topladıysan  aldıgın yere götürüp anakartı  gaming model ile  değiştirebilirsin.  biraz fiyat farkı ile...

Yanıt için teşekkürler. PC ve elektronik konusunda acemi olduğum için kusura bakmayın. Tamamen yok etme işini doğrumu anladım bilemiyorum ama? Yani "pc kapatmadan önce veya sonra ses sitemi kapalı mı olmalıdır" yoksa bu işin donanımsal veya yazılımsal çözümü var mıdır?

DeliPado

Alıntı yapılan: restore - 26 Temmuz 2014, 19:12:10

Durum anlaşıldı. AM3 anakart öneriniz var mı hocam? Ben bi tane buldum ama çok pahalı. :( Bakınız.

https://www.youtube.com/watch?v=CZ6hcocAKio#t=1540

Fiyat: 780 TL http://www.vatanbilgisayar.com/sabertooth-z97-mark.html

DeliPado

Pardon bulduğum anakart intel işlemciler için. Bana AMD lazım. :(

DeliPado

DeliPado

Ayrıca anakartlara eklenen bu yeni özellik sadece onbord ses kartları için mi geçerli? Harici ses kartı için de geçerli mi?