18F4550 USB-PC BAĞLANTISI

Başlatan okay57, 26 Temmuz 2014, 17:26:52

okay57

Motor uçlarından derken hocam motor sargı uçlarına mı demek istiyorsunuz?

z

Senin elindeki motor fircali DC motor degilmi? Fircali ise iste motorun iki ucuna.

Yok 3 uclu ise 3 ucundan saseye.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

okay57

Yok hocam bende senkron motor var.bu cihazla senkron motorun uyartım sargılarını uyartıyorum.

z

Kusura bakma ama sorunu acik acik sorman gerekirdi.

Daha motorunun senkron motor oldugu bile yeni ortaya cikti. Insallah 220v falan değildir zira sunu yap bunu yap diye onerdigim eklentiler devrelerini darma duman da edebilirdi.

Hic olmazsa duzenegin fotosunu yayinla ki nasil bir sey anlayalim. Nasil bir senkron motor o bile belli değil.

okay57

220 voltluk motor.Uyartım sargılarını  doğru akımla  uyartarak bazı değerlerdeki durumunu inceleyeceğim.Şu an senkron motor yanımda olmadığından denemelerimi bir mikser motoruyla(Üniversal motor) yapıyorum.Daha önce lab ta senkron motorla da denediğimde aynı sorunu yaratıyordu.

okay57

Çok kaliteli bir çekim olmadı ama...

z

Motor surucuyu ve motoru elektronik devrenin bu kadar yakinina koyma. Ortamda cok fazla kablo var.

PIC islemcili devreyi oldukca uzaga koyup pwm ciktisini islemcinin hemen yaninda filitre edip, olusan DC gerilimi uzaktaki surucuye tasimayi dene. Surucu ile islemci arasindaki tek baglanti bu iki tel olsun.

Sorun bittikten sonra islemciyi surucuye yaklastirmayi denemelisin. Su anda islemcili devren gurultuye cok acik.

okay57

pwm çıktısını filtre etmek derken pic ile pwm ile oluşturulan dc gerilimi yalıtmak mı demek istediniz?Bir de pwm ile ayarlanan 0-5volt dc gerilimi nasıl bir devre ile yapabilirim.Ş ama  Dediklerinizi deneyeceğim?

z

Kontrol sinyalini yalitmak en son asama. Oraya gelmeden de cozulebilmesi lazim.

Kablolama cok kotu gorunuyor.

Yillar once 20kW AC motorun hiz kontrol unitesinin hiz kontrolunu saglayan DC voltaj girisine basit bir devre yapmistim. Delikli pertinaxa doseyip plastik bir kutuya koydum devreyi. Fabrika ortaminda sorunsuz calisiyordu.

Surucu ve motoru masada sol tarafa islemcili devreyi de masada sag tarafa bir tasi oncelikle.

okay57

Pic li devreyi ve bilgisayarı cihazdan uzaklaştırdığımda çözüldü hocam.Mesala picli devreyi cihaza yaklaştırdığımda usb kopuyor bir de şu oluyor  pic otomatik olarak pwm üretiyor,pici uzaklaştırdığımda yine aynı değerde pic pwm üretiyor,pici yerinde çıkartıp taktığımda düzeliyor.Gürültü ve manyetik alan bu kader etkilormu pici.
şöyle bir sıkıntı daha var hocam cihazımda bir sigorta var bu sigortayı açarken ya da kapatırken usb kopup hemen bağlanıyor.Artı Pic i beslediğim güç kaynağındaki besleme kablosunu prize taktığımda yine usb kopup bağlanıyor.Bu durumda da bilgisayar ve picli devre uzakta.

dnacikaya

Sigortaya paralel 220nf 600v kondansatör bağlayın. Diğer ac besleme hattına da seri 100 ohm 220nf ikilisini paralel bağlayın. Fotodan gördüğüm kadarı ile usb devresinin pcb si de sorunlu gibi. Onuda paylaşırsanız başka önerilerde gelebilir.

Edit: 100 ohm direnç 5 watt.

okay57

100ohm kaç wattlı direnç olacak.usb devremde görünen sorun nedir ki.örneğin?

dnacikaya

100 ohm 5 watt. Pcb de ground plane yok. Pcb yi paylaşırsan daha iyi pcb çizmek için bir çok ipucu gelir.

okay57

onu anlamlı yazılar oluyo ya onlara benzettim.genelde altta oluyor ya. :) birazda anlamlı edit 100 ohm direnç 5 watt...baski devrede ne gibi sıkıntı olabilir ben yanıtlayayım

okay57

5w lık direncim yok sipariş verince deneyeceğim.bir de arkadaşlar şöyle bir sıkıntım var.pwm i r-c devresi ile 0-5 volt dc gerilime dönüştürdüm şimdilik sıkıntı yok ama sonra sıkıntı cıkar diye düşünüyorum cünkü her seyden nem kapıyor bende bu yüzden tlp250 ile pwem ve 0-5v dc gerilimi yalıtmak istiyorum. bir devre kurdum ama 0.1volt yapması gereken pwm tlp250 nin 2.ve 3. pinlerine uygulandığında 6 nol uuctan 0.4 volt almaktayım.(TLP250 nin 5. ve 8.   pinlerine pıc devresine uygulanan besleme ger.den bağımsız 5 volt uyguladım)neden 0.1volt cıkıs vereceğine 0.4 volt cıkış veriyor?