Bonding makinamız hizmete girmiştir..

Başlatan Erol YILMAZ, 30 Temmuz 2014, 01:14:06

Erol YILMAZ

Türkiye de bir ihtimalle ilk olan makinamız die tasarımlarınız için hizmetinizde...

http://www.ome.com.tr/index.php?option=com_content&view=article&id=59&Itemid=54&lang=tr

Ayrıca artık ülkemizde, ticari manada chip tasarımı da yapılıyor.
http://www.tumsis.com/index.html

Hayırlı olsun.

z

Vatana millete hayirli olsun.

Bizde birileri bir alana el attimi digerleri mantar gibi bitmeye baslar. Umarim bu alanda da biterler.

Haa bu arada seni Ground'a sikayet edecegim. Reklam yaptin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

gumush

Wire bonding nedir ?
Oradaki aciklamada garip geldi , sanki tersine muhendisligi engellemek icin yapilan bir islem gibi anladim.
Hikmet Gumus  izmir

z

Kirmigin padlerinden kiliftaki pinlere yada kirmigin padlerinden pcb padlerine altin yada aluminyum tel baglanti yapan (kaynatan) makine.

Bu tellere kedi bıyığı da derler.

skara1214

wire bonding cihazı bilkentte var herhalde endüstiriyel  olarak ilk defa bunlar getiriyor
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

gumush

Anladigim kadari ile bu IC yapimi icin gerekli bir ekipman.
Hikmet Gumus  izmir

LukeSkywalker

z

Çip üreticileri çipleri paketlemeden silikon kırmık olarak da satıyorlar. Haliyle daha ucuz oluyor.

Siz bu kırmığı PCB ye oturtup kedi bıyıklarını çektinizmi çipin gövdesi sizin PCB gibi olmuş oluyor. Daha sonra da kırmığın üstüne reçine damlatıyorsunuz.

Bu sayede hem çipi ucuza mal etmiş oluyorsunuz hem de çipin adı sanı kısmen gizli kalmış oluyor.

mozkan87

Bonding makinası Türkiye de özel sektörde ilk olabilir ama kamuda kesinlikle ilk değil benim bildiğim en az 10 senedir bonding cihazı bulunnakta ülkemizde, bu cihaz öyle çok abartılacak birşey değil. Ama güzel bir gelişme.

LukeSkywalker

Alıntı yapılan: mozkan87 - 30 Temmuz 2014, 17:25:02
Bonding makinası Türkiye de özel sektörde ilk olabilir ama kamuda kesinlikle ilk değil benim bildiğim en az 10 senedir bonding cihazı bulunnakta ülkemizde, bu cihaz öyle çok abartılacak birşey değil. Ama güzel bir gelişme.
Allegro sanırım yerli üretim olarak ilk olduğundan bahsetmiş.

Erol YILMAZ

Konu şu:
"Die" sahibi olsanız bunu monte edebilecek makina artık Türkiye içinde, parasıyla ulaşılabilir ve aktif durumda.

Yerli üretim olup olmadığı konusunda bilgim yok.

Özünde nedir ?
Videolarından izlediğim kadarıyla mikro hassasiyetli 3 yada 3+1 eksen, tel kesim ve kaynatma yapabilen özel bir cnc'dir.

ferdem

Bu haber bizim için iyi oldu, Ka bant uygulamalara açıldık, "die" bileşenlerle çok karşılaşıyoruz, bu da yakın gelecekte bonding ihtiyacını gösteriyor. Ben öğrendiğime sevindim, teşekkür ediyoruz, hayırlı olsun.

एक होना

@ferdem hocam ka bant ile ne uygulaması yapıyorsunuz. internet , tv ?

ferdem

एक होना

ka bant broadcasting ve visat uygulamalarında kullanılmaya başladı da. demek radarlar da ka bant kullanıyormuş öğrenmiş oldum.