Tlp250 kullanarak Pwm ile ayarlanan 0-5 volt dc gerilim

Başlatan okay57, 30 Temmuz 2014, 14:52:45

okay57

tlp250 optoizalatör kullanarak pwm ile ayarlanabilen 0-5 voltluk güç kaynağı için bir devre kurdum.tlp250 i pıc ile dc gerilimi birbirinden yalıtmak için kullanıyorum.Kurduğum devrede 0.1volt yapması gereken pwm tlp250 nin 2.ve 3. pinlerine uygulandığında 6 nol uuctan 0.4 volt almaktayım (TLP250 nin 5. ve 8.   pinlerine pıc devresine uygulanan besleme ger.den bağımsız 5 volt uyguladım). Neden 0.1volt cıkıs vereceğine 0.4 volt cıkış veriyor?

ipek

eğer lineer'lik aranılıyor ise IL300 HCNR200 türü opto'lora şans verilmeli.

okay57

Şuan elimde tlp250 var onla bunu yapamaz mıyım?

Salih

Alıntı yapılan: okay57 - 30 Temmuz 2014, 14:52:45
tlp250 optoizalatör kullanarak pwm ile ayarlanabilen 0-5 voltluk güç kaynağı için bir devre kurdum.tlp250 i pıc ile dc gerilimi birbirinden yalıtmak için kullanıyorum.Kurduğum devrede 0.1volt yapması gereken pwm tlp250 nin 2.ve 3. pinlerine uygulandığında 6 nol uuctan 0.4 volt almaktayım (TLP250 nin 5. ve 8.   pinlerine pıc devresine uygulanan besleme ger.den bağımsız 5 volt uyguladım). Neden 0.1volt cıkıs vereceğine 0.4 volt cıkış veriyor?

PWM den DC elde etmek çok hassas olmuyor. Bilhassa başlangıç değerlerde lineerlik çok kötü oluyor.
Bir zamanlar ihtiyaç için pwm'le uğraştım. Yeterli sonuç elde edemeyince DAC entegresi kullanmıştım.

okay57

Hocam seri rc devreyle 0-5 volt hemen hemen linner gerilim elde ediyorum.rc devreyle duty_cycle(5) pwm değeriyleile 0,1 volt ediyorum.ama tlp kullandığımda aynı pwm değeriyle 0,4 volt elde ediyorum.artı rc devreyle 0,4-0,5-0,6 değerlerini oluşturan pwm değerleri tlp de  0,45-0,49-0,55 gibi değerler üretiyor.neden? Şimdi diyeceksiniz rc devren çalışıyor başka belanı mı istiyorsun.ama herhangi bir anda picimin motor ve doğru akım kaynağından etkileneceğini düşündüğümden pic ve dc gerilimi yalıtmak istiyorum

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

okay57

Evet hocam iki ayrı kaynaktan.gönderdiğinz linkleri inceleyeceğim

mesaj birleştirme:: 30 Temmuz 2014, 21:18:15

Hocam lm358 ile yapılan gerilim izleyici ile pic ve dc ger. Nasıl yalıtacağız su durumda yalıtma yok.

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr