Ynt: USB Termometre Bitti Çalışıyor Buyurun

Başlatan baran123, 30 Temmuz 2014, 22:05:06

baran123

Merhabalar, "Mucit23" hocamın yapmış olduğu projeyi biraz değiştirerek, sadeleştirerek USB iletişim mantığını rahat anlayabileceğimiz bir şekile getirdim.Hocama çok teşekkürler böyle bir proje için sayesinde çok şey öğrendik, usb iletişiminde.Gerekli dosyalar ve bir kaç ayrıntı ilişikte takıldığınız yerde yardımcı olurum iyi çalışmalar

Dosyalar : http://s3.dosya.tc/server26/sUDSWz/PCTermometre.rar.html

CCS C kodundaki sigorta ayarları normal çalışmaya göre ayarlandı İsisde çalıştırmak için sigorta değerlerini değiştirmeniz lazım aşşağıda İsis'e göre sigorta ayarları var

#include <18F2550.h>
#fuses XTPLL,NOWDT,NOPROTECT,NOLVP,NODEBUG,USBDIV,PLL5,CPUDIV1,VREGEN   // Sigorta Ayarları
#use delay(clock=4M)

Ufak tefek ayrıntılar var

1) İsisde usb devrelerini denerken küçük frekanslarda çalışın büyük frekanslarda sorun oluşuyor.
2) PIC, USB gerilimi ile çalışabiliyor denedim bir problem yok
3) PIC'in + ve - bacakları arasına en yakın yere 100 nF koyun parazitleri engelliyor
4) Devredeki LCD yi kaldırdım zaten amaç sıcaklığı PC de görebilmek
5) PC Tarafından Driver'a gerek yok otomatik tanıyacaktır tanımassa D+ ve D- uçlarını değiştirin
6) 18f2550 ve 4MHZ Kristal kullanıldı (22pF la GND ye bağlandı), DS18B20 sensörünü kullandım (4.7 k ile data ucunu Pull-Up yaptık)

Şimdilik aklıma gelenler bunlar, bir hatam varsa lütfen düzeltin.Ben breadboard da kurdum gayet güzel çalışıyor PC arayüzünü düzenleyebilirsiniz.Bir problem olursa yardım ederim.Yardım edenlere çok teşekkürler, iyi çalışmalar :)

mesaj birleştirme:: 31 Temmuz 2014, 12:12:19

Proteus da USB uygulamaları yapmak için proteusunu Virtual USB programını yüklemeniz gerekli

VUSB bacağına 0.27 k capacitorüde unutmuyoruz :) şekli böyle

tekosis

İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

Recep METE

Paylaşım için çok teşekkürler.Umarım faydalı olur.

mesaj birleştirme:: 31 Temmuz 2014, 00:24:17

eksi sıcaklığıgöstermiyor.eksi 1 dereceyi 152 olarak gösteriyor.Artı sıcaklıkta bir sorun yok.Yinede güzel bir çalışma.
printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

baran123

CCS kodundaki unsigned olan değişkenleri signed olarak değiştirseniz - sıcaklığı gösterecektir bu kadar basit

veliusta

1 hafta sonra link kırılacak.
Paylaşım için teşekkürler.

mesaj birleştirme:: 31 Temmuz 2014, 17:07:01

VUSB bağacığına 470nF bağlayın.
Bir deneyeyim dedim, Mavi ekran aldım, PC çöktü. Cihazın ismi yazmıyor aygıtlarımda. Bir sorun var projede.

Recep METE

Alıntı yapılan: baranekrem9 - 31 Temmuz 2014, 02:20:50
CCS kodundaki unsigned olan değişkenleri signed olarak değiştirseniz - sıcaklığı gösterecektir bu kadar basit

Unsigned olan değişkenlerin hepsini signed yaptım.Eksi değer yine göstermedi.Şimdi de  -1 derece sıcaklığı 255 olarak gösteriyor.
printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

baran123

Alıntı yapılan: semfero - 31 Temmuz 2014, 09:30:29
Unsigned olan değişkenlerin hepsini signed yaptım.Eksi değer yine göstermedi.Şimdi de  -1 derece sıcaklığı 255 olarak gösteriyor.
Bilgisayar programı tarafındaki değişkenler byte türünde ona göre c# dadda ufak değişiklik gerekli

Mr.Java

Azimli gidiyorsun maşallah.Bu arada bu C#'da kod yazmak ne kadar sıkıcı böyle.Java olsaydı 3,4 fonksiyonda bitirmiştin işi :)

baran123

C# da zevkli aslında ama Java da başkadır herhalde teşekkür ederim.

baran123

Alıntı yapılan: veliusta - 31 Temmuz 2014, 03:04:53
1 hafta sonra link kırılacak.
Paylaşım için teşekkürler.

mesaj birleştirme:: 31 Temmuz 2014, 17:07:01

VUSB bağacığına 470nF bağlayın.
Bir deneyeyim dedim, Mavi ekran aldım, PC çöktü. Cihazın ismi yazmıyor aygıtlarımda. Bir sorun var projede.
Ciddi olmassın ? sen muhtemelen kısa devre yapmışsındır veya hatalı bir bağlantı.

veliusta

İsis'te denedim.

Arkadaşlar ben eskiden de uğraşmıştım. USB projeleriyle. Windows tekrar açtığında bilgisayarınız olmadık halde çöktü gibi bir yazı geliyor.
Sebebi ne olabilir.

baran123

İşletim sisteminden olabilir ben Windows 8 de çalıştırdım.Birde şöyle bir şey fark ettim usb soketınde kısa devre olursa yeniden başlatınca uyarı veriyor ona dikkat et ben anakartımı bozmustum oyle  :-[

baran123

Bu devrenin PCB sini çizecek bir gönüllü yok mu dur :)) bir el atsa süper olur valla söyle küçük bir flash bellek boyutunda olsa harika olurdu :))

Mucit23

@baranekrem9,

Devre çok basit. Proteus Programında biraz uğraşarak çizebilirsin... PCB çizmeyide öğrenmiş olursun.

baran123

Hocam devreyi plakete geçirmek benim korkulu rüyam diyebilirim şu ana kadar yaptığım bütün devreler breadboard üzerinde kaldı delikli plakete veya pcb hazırlayarak yaptığım devreler hep boşa gitti çalışmadı saç baş yoldum korkuyorum gene aynısı olacak diye bıktım cunku malzeme yakmaktan :((

mesaj birleştirme:: 07 Ağustos 2014, 00:26:35

Hocam söyle bir şey yaptım bir problem var mı sizce ?