Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

PPM sinyalleri isleme

Başlatan xfrieyt08, 31 Temmuz 2014, 10:28:52

xfrieyt08

Merhabalar arkadaşlar.

Rc kumanda alıcısından gelen ppm dalgayi islemem lazım.  Arduinoda pulsein komutu is görüyor fakat benim arm da yapmam lazım.  Alıcinin  data sinyali fluke ölçü aleti ile kontrol edince 0,1827- 0,3364 volt arasi degisiyor.  Bu voltaj analog okunmuyor tabi. . Bi kac yol denedim çözüm bulamadm bi yardım edecek olan Bir fikir verecek olan var mi?

EMP_Otto

Arkadas cok önce sormus fakat belki birileri için gerek olur diye cevap yazmak istedim.Ben stm32f4 te extarnal interrupt kullanarak ppm sinyalini decode ediyordum.External interruptı düşe ve yükselen kenar olarak kuruyorum.Yükselen kenar geldiğinde 1 ms saniyede 1 artan timerı başlatıyorum.Düşen kenar geldiğinde timer değerine bakıyorum.Bu kadar :)
Bu işler zordur,özveri ister...

Forever_Embedded

@EMP_Otto eğer mümkünse örnek bir kod var mı elinde? Bende stm32f429 ün bir pinine gelen kare dalga sinyallerini 1 ve 0 lara çevirmeye çalışıyorum. İki sorunla karşılaştım. Birincisi ex-timer bir  defa kesmeye gidiyor yani sürekli gitmiyor. Birde aldığım bilgileri nasıl shift yapıp saklayabilirim ?

EMP_Otto

1- Kesmeye bir defa giriyor demişsin.Kesmeye girince kesme flagını temizlemeyi unutma(EXTI_ClearITPendingBit(EXTI_LineX) komutu ile)
2-Shift yapıp saklamak derken ne demek istedin pek anlayamadım  ???

Forever_Embedded

Kesmeyi temizledim  ama yine de  olmuyor. Pine 8 adet pulse gelmekte. Ben 2. veya 3. pulse'ın 1 olup olmadığını nasıl check edebilirim. Hadi bunu check ettim 8 bitlik datayı sırası ile bir ve sıfıra dönüştürdükten sonra data ile işlem yapmam için saklamam gerekiyor. Bunu nasıl yapmam gerekir diye soruyorum ??? 

EMP_Otto

Kodları görsek daha iyi yardımcı olabiliriz sanki :o

Salih

Alıntı yapılan: xfrieyt08 - 31 Temmuz 2014, 10:28:52
Merhabalar arkadaşlar.

Rc kumanda alıcısından gelen ppm dalgayi islemem lazım.  Arduinoda pulsein komutu is görüyor fakat benim arm da yapmam lazım.  Alıcinin  data sinyali fluke ölçü aleti ile kontrol edince 0,1827- 0,3364 volt arasi degisiyor.  Bu voltaj analog okunmuyor tabi. . Bi kac yol denedim çözüm bulamadm bi yardım edecek olan Bir fikir verecek olan var mi?

Gelen data gerilim değerleri çok küçük değil mi.
Bir yanlışlık mı var acaba?