Gitarda bu tellere nasıl basılır?

Başlatan z, 06 Ağustos 2014, 02:16:57

Ersin

Alıntı YapBir oktav tize çekmek mümkün olabilir ama bunu yapmak gereksiz.
O bir gitar değil artık bir yay dır. ( Sap kırılmazsa, tel kopmazsa tabii  )   :)
Bir nota bile yukarı çekmeniz tel acaip sert olur , nerdeyse koptu kopacak gibi olur.

Bende ayarlar bemol dedir mesela ( yarım nota aşağıda).     Eb- Ab-....Eb

tyildizak

Alıntı yapılan: z - 06 Ağustos 2014, 02:16:57

Tab çizimimde 3 tele basmakta zorlanıyorum.  (Perdeler, herhangi komşu ana notalara ait olduğu için sayısal değer vermedim.)

Ortadaki tele nasıl basarsam basayım bu parmağım bir şekilde komşu tele dokunuyor ve sesi çatlatıyor.

Bu 3 notaya basan parmaklarınızın resmini verebilirmisiniz?

1. (mi) tele, elin sapı kavrar pozisyonunu değiştirmeden baş parmağınla basabilirsin. Bu durumda işaret ve orta parmağını yay gibi büküp sol teline dokunmadan la ve re tellerine kolayca basabilirsin.

Yarım baree olmaz çünkü zaten sol teline temastan şikayet ediliyor

t600

tuner programı indir  veya tüner al .
Gitar çalma için altarnatif hızlı yol:
Şöyle düşün . Bir pc ye  windovs kurdun , Bir mp3 dosyası açtın , ama ses yok ? Ses kartının driverini yüklemen gerek . Olayı böyle düşündüğünde gitar perdesine bastıkın parmaklarının tüm olasılıkları driver dir ve diriver nekadar çok olasılıkta yüklenirse kafandaki müziği çalabilmen için çözünürlüğün artar . Tabi  ikinci olarak iyi bir dinleyici olman gerekir . Eğer kafada daha önce dinlenmiş datalar yok ise driver birşey yapamaz .
Driver nasıl yüklenir . ?
Eğer iyi bir dinleyici isen tek yapman gereken bu driveri nasıl yapacağındır . İnsan uzuvlarına driver yüklüyebilir , Gitar , klavye , karete , tekvando .
Peki nasıl ?
PC nİN bordu ses kartına 8 - 16 - 24 - 32 bit ile bağlanabilir . Peki dikkat et , Gitarın klavyesine kaç bit ile bağlısın . En temelde 4 bit ile , daha sonra bunun kıatları olduğunu göreceksin , ,Büzik otoriteleri buna etüd çalışma demişler , ben driver yükleme diyorum .
2 *2* 2*2  = 16 .
PARMAKLARINI HER TEL VE HER PERDE İÇİN 2 lik sayma sisteminde bir işlemcinin adres yolu üzerinde binari sistemde 1 ve 0  ile sayar gibi gitarın kılavyesini bir RAM hafıza alanını  0000 -   fff e  kadar tararmış gibi tara . Bunu değişik olasılıklarda  2 hafta yap , daha sonra  gitar çalmak ile ilgili temel bir drever i yüklemiş olacaksın . Bu çalışmayı yaparken müzik çalmayı düşünme sadece elini ( donanımı ) klavye üzerinde 2 kik sayma sisteminde tum olasılıkları birkere yapmış olman driver yüklemene yeter 0 dan başla ve 000001   00010   00011 diye her olasılıkta çalış .
Gitar çalmak istediğinde donanım driveri hazır . Artık tek yapman gereken şimdi yapmaya çalıştığın şeyi yapmak  , yani    Dm   bas ve olduğunu göreceksin . Bundan sonra yolun çok müzik dinlemek ve driverinin  versiyonunu yükseltmek .

mesaj birleştirme:: 07 Ağustos 2014, 23:14:42

https://www.youtube.com/watch?v=MEpI7t22DVo

mesaj birleştirme:: 07 Ağustos 2014, 09:24:24

Türkiyedeki gelmiş geçmiş en iyi konser ( bulutsuzluk senfoni orkest ) , Bunları dinle
https://www.youtube.com/watch?v=x5dllqqQp1g

z

Alıntı yapılan: meftun - 07 Ağustos 2014, 00:11:24
Cep telefonları için programlar var onları öneririm. Ben "da tuner lite" diye bir programı kullanıyorum sadece notayı değil frekansı da veriyor.
Bir oktav tize çekmek mümkün olabilir ama bunu yapmak gereksiz. Hem çalmak zorlaşır hem teli zorlar, hem de çıkan ses saçma olur. En üst telden bas sesi basmaya çal tiz çıkması rahatsız eder, hemde gitarın sap atmasına sebep olabilir.

Mesajın üzerine adı geçen programın ücretli ve ücretsiz versiyonlarını aldım. Ancak A2 ve E2 tellerinde saçmalıyor. Gerçi elektrogitar çıkışına amplfikatör bağlayıp hoparlörü dinletmeden telefonu doğrudan gitar gövdesine oturtup denedim.

Sorun örneğin telefon A2 110Hz için bunun 2 katına yakın bir frekansı gösteriyor. Telin gerginliğini azaltırsam frekans düşüyor sonra gene bunun 2 ..3 katı değeri göstermeye başlıyor.

Scopta da baktığımda frekansı sıfır geçişlerine göre tespit etmek çok riskli çünkü harmoniclerle birlikte oluşan ses saf sinüse kıyasla oldukça kompleks ve yüksek harmonicler de sıfır geçişi yaptırıyor ve haliyle scop da hatalı frekans veriyor.

En iyisi equlizer ile filitreleyip frekans ölçmek yada doğrudan spectrum analiser ile frekansların genliklerine bakmak.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

MT

@z hocam diğer frekansları tam oturttuysanız aşağıdaki tekniği uygulayarak ayarlayamadığınız 2 teli ayarlayabilirisiniz. Tüm gitaristler bu anlatılan teknikle hızlı akort yaparlar. Osiloskopla asla gözlemlenemez doğru frekans. Osiloskopla yapılan araştırmalar gitar pedallarının harmoniklere olan etkisinde işe yarar sadece.

En üst tele 6. tel, en alt tele ise 1. tel diyoruz.

Tellere boş vurduğumuzda (1) şu sesleri elde ederiz :

6. Tel : Mi (Kalın)
5. Tel : La
4. Tel : Re
3. Tel : Sol
2. Tel : Si
1. Tel : Mi (İnce)

İlk önce referans olarak telefondan aldığımız "La" sesini kullanarak 5. Telin akordunu yapıyoruz. Telden çıkan ses telefondan çıkan sese çok yakın olmalı ki doğru akordu yapmış olalım. Eğer başarılı olursanız 5. telin akordunu yapmış olursunuz.

4. teli ( Re ) akord etmek içinde 5. telde 5. perdeye basın ve alınan referans ses ile akordu yapın.

3. teli ( Sol ) akord etmek içinde 4.telde 5. perdeye basın ve alınan referans ses ile akordu yapın.

2. teli ( Si ) akord etmek içinde 3.telde 4. perdeye basın ve alınan referans ses ile akordu yapın.

1. teli ( Mi / İnce ) akord yapmak içinde 2.telde 5. perdeye basın ve alınan referans ses ile akordu yapın.

6. teli ( Mi / Kalın )akord etmek için ise 6. telde 5. perdeye basın ve 5. tele boş vuraarak elde ettiğiniz referans ses ile akordu yapın.

yani;

http://www.gitardersivideo.net/nota-gam-armoni-ve-gitar-teknikleri/120-gitar-akord-etme-teknigi.html

bocek

1 ya da 0. işte 'bit'ün mesele..

mehmet

Google Play içerisinde Chord Wheel uygulamaları
mevcut...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr