12V 8Ah lead acid batarya şarj devresi

Başlatan lord_General, 13 Ağustos 2014, 15:48:36

lord_General

Arkadaşlar bu bataryayı - > http://www.amazon.com/UPG-UB1280-Sealed-Lead-Batteries/dp/B0009GIKNE
Solar panel ile şarj etmek istiyorum. şöyle bir kart yaptım acemice oldu. lm317t ve lm7805 kullandım. Sorularım;
1- Kaç volta ayarlayıp bu bataryayı sarj etmeliyim bir de sarj voltajına ulaştıktan sonra overcharge olayı bataryaya zarar verir mi ? Regüle devresi olmasına rağmen.
2- Solar panel olarak kaç volt bir şey kullanmalıyım 18v mu ? yoksa 12v mu? daha önce solar panellerle bir kaç çalıştığımda datasheeti 6v demesine rağmen 7.2v civarı okuyordum. Sizce 2*6v panel iş görür mü ?

OG

12V luk akuyu şarj etmek için 18V panel kullanman (panel uçları açık devre iken 18V) devre yapısını kolaylaştırır. Farklı panellerde kullanabilirsin bu durumda up veya down donusturucuye ihtiyaç duyulabilir.

Fazla şarj aküye zarar verir önlemini almak zorundasın.

En kolay yontem,
Solar panelin çok güçlü değil ise yani 1-2A basabiliyorsa,

Panelin - ucu ile Aku - ucu kısa devre,
Panelin + ucundan çıkıp 3-4 Amperlik bir diyodun anoduna.
Diyodun katodundan çıkıp 1R gibi bir wattlı direnç
Dirençden çıkıp Akünün + ucuna.

Bu hali ile şarj edersin ancak aku voltajını takip etmen gerek.
Aku voltajını olcerken panel ile bağlantısını kesmen gerek. Bunu bir role ile veya daha sağlıklısı P tipi bir MOSFET ile IRF4905 gibi yapabilirsin.

ADC li 12F675 türü küçük bir pic.
Pic ADC li bir portu aku uclarından gerilim bolen direnç ile olcum alıyor.
1 portu roleyi/mosfeti açıp kapatıyor.

Bu şekilde.

Bunu daha da gelişirebilirsin.
Akülerin sağlıklı şarj grafikleri var. Her voltaj durumunda aynı akım ile şarj etmek çok tavsiye edilmez. Onlardan yararlanıp ölçülen akü voltajına göre şarj akımını pwm ile değiştirebilirsin.

Vs.

Basit sistem sorduğun için boyle basit yontem kullanabilirsin.

http://electronica-projects.com/all_articles/Miscellaneous/2012/Solar_Panel_Controller/Solar_Panel_Controller.html
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

lord_General

Hocam cevabınız için teşekkürler. Bu devrenin verimi nasıldır buck step down regulator+charge controller tarzı birşey çok mu maliyetli olur ? Bir de bu pic 12f de programlamam gerekiyor mu yoksa direk logic gate olarak bu iş için özel mi ?

medese