devreniz hava koşullarından dolayı aşırı ısınırsa ve çalışmazsa naparsınız?

Başlatan zamzam23, 18 Ağustos 2014, 20:55:38

muhittin_kaplan

peltieri ne ile sogutacaksınız (sıcak yüzeyi) ve ne ile güç sağlayacaksınız ?

zamzam23

peltierle bütünleşik fanlı uniteler var. 12v verince normal fandan daha soguk hava üflüyor.onları kullanmayı düşündük.

Kabil ATICI

bilgisayarlarda kullanılan yöntem olabilir. Soğutucu yüzeyini  artırmak ve yer dar ise özel borular var (galiba içinde özel bir gaz var) bunlarla ısıyı taşımak.
Tabi devre  güneş altında kalmayacak. Devreyı soğutmak için gölgelilik alanını artımak Doğrudan güneş altında ise güneşin oluşturduğu ısıya karşı yalıtım iyi olması gerekir.  Tamamen kapatmak iyi bir çözüm olmayabilir.Tamamen kapatılacaksa kapalı hacmin büyük tutulması gerekir.

peltier kullansan bile sonuçta bunun üzerinden gelen ısıyı bir şekilde dağıtmak gerekir. Yoksa işletimi pahalıya gelir..

Projenizde kullanılan elektronik ürünlerin çalışma sıcaklığı daha yüksek olanlar ile değiştirebilirsiniz.(örneğin askeri tip ile)

Biraz uçuk bir çözüm olsada sistem uygunsa sıvı soğutma düşünülebilir. (belirli aralıklarla bakım gerekir)
ambar7

berat23

nem ile alakası olabileceğine ihtimal vermiyorum. havanın ısı sığası ve iltkenliği artar nemle. yani hem iletkenliği hem de ısıtmak için gereken enerji artar. ayrıca tekirdağ zaten soğuk, tam tersi olsa tekirdağ sıcak ama nemli olsa anlamlı olurdu bilmem anlatabildim mi?

peltier bu durumda işe yaramaz. neticede ısıyı transfer etmek lazım, peltier buna bir katkı sağlamıyor. ki cihazın bulunduğu ortam sıcaksa hiç anlamlı değil. mesela uçakta kamera düşünelim, ir sensörü soğutmak gerek. bağla peltiere soğuk kısmı, sıcağıda bir soğutucu ile fanlı ya da fansız ver dışarıya püfür püfür soğur. irtifada yaz kış - sıcaklık görüyorsun zaten. bence peltier ya da soğutma düşünmeyin, devreye bakın. öncelikle ısınmayı önlemek lazım. tasarımı gözden geçirin. sonra ısınma engellenemiyorsa sorunlu komponentlerin daha geniş sıcaklıkta çalışanı var mı ona bakın. olmadı kutu tasarımında hata vardır. bunların hepsi soğutmaya göre daha mantıklı.

kayatech

Yıllar önce doğu kesimlerinde yazın aşırı sıcakta çalışmayan microwave sensörler için klimanın ağzına yerleştirdiğimiz plastik boruyu sensörlere taşıyıp devreyi soğutarak çalıştırmıştık.

Bir bilgisayar işlemcisi 180-200 dereceye kadar ısınabiliyor iken üzerindeki alüminyum ve fan ile 40-70 derecelere inebiliyor.
Bence sizde geniş yüzeyli bir aluminyum ve fan kullanmayı deneyin.
Hatta cpu yada gpu fanlarını direk kullanabilirsiniz.

tekosis

hocam peltierle soğuk hava üflettiğinizde olur ki ortamdaki nemden dolayı su damlacıkları oluşma problemi olabilir mi? peltierle çalışmadım ne derece soğutur bilmem ama aklıma geldi. bu arada bende zamanında orada bulundum ampülün mumdan daha az yandığı saatler oluyordu.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.