Bundan tam 3 yıl önceydi.. Borsaya giriyorum demiştim. Girdim..

Başlatan zamzam23, 19 Ağustos 2014, 12:46:22

zerog26

Emege saygi millet yapilan program kisiye hangi hisseleri almasi yada satmasi gerektigini degil sadece hisselerin finansal verilerini sunuyor... 3 yil once borsaya adim atan birine gore destek ve yardim olmadan 3 bin tl kazanmak heleki borsadan buyuk basaridir... ornegin ben kisa vadeciyim 3 yilda kazandigim para 10 bin tl ye 8 bin tl den biraz fazla 2 haftalik 1 dilimde 5 bin tlye 2500 tl gibi 1 rakam almisligim var mesela borsada olay beklentiye yatirim yapip gerceklesmesini beklemek degil aksine hisse dillenince deriz biz yani hisse artik herkesin agzina dustuyse mahalle bakkali bile bu hisseyi soyler olduysa birseylerin olacagini duyanlar ile dolmaya baslayinca o hisseden cikmaktir .. buyukler zaten en dipten almislardir mali sirket karda etse etmesede senin eline verecek o hisseyi olay basit... programi yazan hocamiza tavsiyemi soylemistim ilk etapta ucretli degilde gelistirmeye acik olmasindan dolayi ucretsiz yapmasinda fayda var bence .....

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

muhittin_kaplan

yaklaşık 1 yıldır FX piyasasını yakinen takip ediyor Robot ve indikatörlerle çalışıyorum. Forex borsası tam kurtlar sofrası.
1.Kaybettiğinizde Ağlayacağınız Parayı Oray Koymayın
2.Bir Müddet kazanmanız Sizi cesaretlendirip bakiye eklemesi yapmayın, Kazandığınız zaman gibi kaybetme zamanınızda gelir.
3.Eğer Yatırımınız Kötüye gidiyorsa Ayrılmayı bilin, duygusal Bağ kurmayın.
4.Eğer ailenizden gizli, onların oluru olmadan bu işe girmeyin.
5.FX de yatırımcıların sadece %5 i Kazanır

remzi

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 10 Temmuz 2015, 10:34:47
yaklaşık 1 yıldır FX piyasasını yakinen takip ediyor Robot ve indikatörlerle çalışıyorum. Forex borsası tam kurtlar sofrası.
1.Kaybettiğinizde Ağlayacağınız Parayı Oray Koymayın
2.Bir Müddet kazanmanız Sizi cesaretlendirip bakiye eklemesi yapmayın, Kazandığınız zaman gibi kaybetme zamanınızda gelir.
3.Eğer Yatırımınız Kötüye gidiyorsa Ayrılmayı bilin, duygusal Bağ kurmayın.
4.Eğer ailenizden gizli, onların oluru olmadan bu işe girmeyin.
5.FX de yatırımcıların sadece %5 i Kazanır
Hocam robot indikatörlerin sonucu doğru biliyormu?
tahminlerin yüzde kaçı tutuyor?
Sizin robot ücretlimi?

trgtylcnky

Birkaç gün önce forexe girdim. İki gün önce de bıraktım. 300 liralık bir sermayeyle girdim. Sonra üç gün sonra o 333 oldu. Ama gece teravihten sonra imam helal mal hakkında bir hadis okudu. Yalnızca haram olduğu kesin olandan değil şüpheli olandan da kaçınmamız gerektiğini anlattı ben de emin olamadığım için bıraktım. Zaten dikkatimi dağıtıyor, sürekli zihnimi meşgul ediyordu. Ayrıca zarar ettiğim işlemler beni strese sokuyordu. O açıdan çok sağlıklı bir şey değil.

Müşteri temsilcisine e-mail atıp işlemlerin ayrıntılarını sordum bir cevap vermedi. Nasıl kazandığımı bilmediğim parayı ben ne yapayım?

remzi

Alıntı yapılan: trgtylcnky - 10 Temmuz 2015, 12:40:47
Birkaç gün önce forexe girdim. İki gün önce de bıraktım. 300 liralık bir sermayeyle girdim. Sonra üç gün sonra o 333 oldu. Ama gece teravihten sonra imam helal mal hakkında bir hadis okudu. Yalnızca haram olduğu kesin olandan değil şüpheli olandan da kaçınmamız gerektiğini anlattı ben de emin olamadığım için bıraktım. Zaten dikkatimi dağıtıyor, sürekli zihnimi meşgul ediyordu. Ayrıca zarar ettiğim işlemler beni strese sokuyordu. O açıdan çok sağlıklı bir şey değil.

Müşteri temsilcisine e-mail atıp işlemlerin ayrıntılarını sordum bir cevap vermedi. Nasıl kazandığımı bilmediğim parayı ben ne yapayım?

Sizdemi robotlamı alış satış yaptınız?
Birde hangi firmayla çalıştınız?

ZZombie

Ben arkadaşı tebrik ederim.
10.000 TL de 3.000 TL çoğu kişi için düşük görülecek bir rakam. Bunu kabul ediyorum.
Ama ticarette kazancı gösteren her zaman yüzdelerdir.

Bu da %30 luk NET bir kar demek. Arada dağıtılan kar paylarından bahsedilmiş. Tahminen bunlar da yaklaşık 1.000 TL filandır. Hadi 500 olsun.
%35 oranına denk gelir.

Bu işe 100.000 ile girse idi demek ki %35 lik birimden 35.000 TL gibi bir karı olurdur.
Yani asgari ücretli bir çalışan aldığı maaşı hiç harcamadan biriktirse 3 yıllık birikimi.

Şahsen gayet iyi bir oran derim.

muhittin_kaplan

robot işi şehir efsanesi.
ayrıca forex de "swap" olursa bildiğiniz gecelik faiz

mesaj birleştirme:: 10 Temmuz 2015, 14:07:23

diğer türlü al sat bildiğin ticaret

trgtylcnky

Alıntı yapılan: remzi - 10 Temmuz 2015, 13:27:08
Sizdemi robotlamı alış satış yaptınız?
Birde hangi firmayla çalıştınız?
Yok robotla yapmadım. Destek direnç noktaları var, onlara uygun bir seyir görünce işlem yaptım. İşlemlerim birkaç saat sürdü. Ama tabii her zaman öyle seyir yakalayamıyorsunuz, zorlayınca da zarar etmeye başlıyorsunuz. GCM forex.

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 10 Temmuz 2015, 14:06:46
robot işi şehir efsanesi.
ayrıca forex de "swap" olursa bildiğiniz gecelik faiz

mesaj birleştirme:: Temmuz 10, 2015, 14:07:23

diğer türlü al sat bildiğin ticaret
Hocam swap işi bana daha çok banka işlemleri sonucu oluşan masraf gibi geldi. Havale yaparken para kesilmesi gibi. Onun dışında evet ticaret ama kaldıraç sisteminin tam olarak nasıl işlediğini bilmediğim için sorunlu olabileceğini düşünüyorum.
Mesela, benim 1 liram var, forex firması bana 99 lira borç veriyor. Ben alıp satıyorum sonra borcumu ödüyorum. Bu şekildeyse sıkıntı yok sanırım ama tam böyle mi değil mi bilmiyorum. Bununla ilgili yazılarda "Alış ve satışta varlıkların en az birinin peşin olması, diğerinin de ödeme tarihinin belli olması" kuralından bahsediyorlar. Bu kurala uyuyor mu bilemiyorum.

remzi

Diyanetin dediğine göre forx'te sıkıntı yok.
yine sizde bakabilirsiniz?

trgtylcnky

Diyanet helal demiş de bir çıkıp adam gibi ayrıntılarıyla açıklamıyor ki. Diyanetteki o fetvayı veren bilmiyordur muhtemelen ne olduğunu.

mufitsozen

Alıntı yapılan: remzi - 10 Temmuz 2015, 16:19:01
Diyanetin dediğine göre forx'te sıkıntı yok.
yine sizde bakabilirsiniz?

Benim bu konuda kilavuzum :
Alıntı YapMüftüler sana fetva verse de sen yine kalbine danış, fetvanı kalbinden al
hadis-i serifidir. Eger bir konuda helal yada haram oldugu hakkinda tartismali durum varsa, yada kalbin seni rahatsiz ediyorsa sen once kalbini dinlemelisin. Kalbe danışılacak olan durum, müftülerin helal diye fetva verdikleri durumda geçerlidir. Yani bir müftü sana bir hususta caizdir/helaldir der ise işte bu durumda sen kalbine danış ve eğer kalbin sana o şeyin haram olduğunu söylüyorsa kalbine gelen bu haram fetvası ile amel et.

Kaldigi gunahlar kisiseldir, Ayetlerde yada Hz. muhammed tarafindan belirtilmedikce, size haram değildir yada caizdir dense bile gunahsa sizin gunahinizdir. Yani bu iki kaynak ve kalbiniz disinda en ufak bir tereddut varsa dikkatli olmak lazimdir. Fetva sizi gunahtan kurtarmayabilir. Gunahkar/Tamahkar olmak icin fetvalari bahane edemezsiniz.

Bu arada benim ihtisas konum değil ama Ramazanda cevremizde sik sik "halamin sakallari olsa ...?" sorularin yapildigini goruyoruz. Buda dogru bir davranis değildir. Bu sekilde faraziyelerle fetva aranmaz.

Alıntı YapDinî-hukukî bir mesele hakkında soru sormak, gerçeği öğrenerek bilgisizlikten kurtulma ve gereğiyle amel etme gibi meşru bir amaca yönelik olmalıdır. Böyle bir amaç gütmeden meselâ başkasının ilmini denemek, cehaletini ortaya koymak, elde edilecek bilgiyi haksız yere kullanmak, gereksiz tartışmalarda bulunmak için soru sorup fetva istemek erdemli bir davranış değildir. İmam Mâlik'in de aralarında bulunduğu bazı âlimler, henüz meydana gelmemiş olaylar hakkındaki sorulara cevap vermeyi uygun görmezlerdi. İyi niyetten ve ihtiyaçtan doğmayan bir soruya cevap vermek, bazan kötü niyet sahibine yardım etmek ve onun sorumluluğuna ortak olmak anlamına gelir. İleri görüşlü bir âlim bu tür hatalardan kendini korumasını bilir.

Alıntı YapNefse sükunet ve kalbe ferahlık veren şey, iyi iştir. Nefsi azdıran, kalbe heyecan veren iş günahtır.
Alıntı YapSeni rahatlatan şey iyidir. Seni şüpheye düşüren, sıkıntı uyandıran şey günahtır. Sana fetva verse de böyledir.
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

muhittin_kaplan

http://tr.dailyforex.com/islamic-forex

mesaj birleştirme:: 11 Temmuz 2015, 00:18:41

unutmadan, DEMO da para kazanamıyorsanız (birçok firma demo hesap açtırabiliyor) gerçek hesapta kazanamazsınız.
kaldıraç (sizin 1000usd niz varken 100 000 usd lik işlem açabilme hakkınız) Yatırımcıdan yana bir durum değil aksine aleyhinedir.
GCM, Atig, Destek, Integral vb firmalar SPK lisanslıdır bu lisans önemlidir. Yoksa paranızı OffShore hesaba yatırmaktan farksızdır. Kapatır gider sizde bakakalırsınız.

ve en önemlisi ,
Sözleşmede geçer; Yatırımcı ile Firma arasında Müşteri ve Satıcı ilişkisi vardır. Müşteri Kar ederken Firma zarar, Müşteri Zarar ederken Firma Kar eder.
der, buradan yola çıkarak Bu piyasada bir şehir efsanesi dolaşır,
Firma Müşterisinin Pozisyonuna ters (Eğer Müşteri AL poz işlem yaptıysa Firma SAT, Müşteri SAT işlem açtıysa Firma AL işlem açar) işlem açar, müşterilerin gerçek hesapta kayıp etmesinin nedeni genelde budur "denir", (Yukardaki Ters İşleme HEDGE denir.)

FOREX ÇOK BÜYÜK RISK İÇERİR.

trgtylcnky

Ben bu İslami forex başlığı altında yazılan yazıları pek yeterli bulmuyorum. Mesela swap alınmaz diyor. Tamam swap kullanıcıdan alınmıyor olabilir ama bu para sanırım şirketin kendisi tarafından ödeniyor. Sonuçta biri ödüyor yani.
Kaldıraç uzun vadeli işlemler için çok riskli ama zaten bu sistemin kısa vadeli yatırımlar için tasarlandığını düşünüyorum. Zaten toplam sermayenin %10'undan büyük işlem açmamayı öneriyorlar ki bu durumda tek işlemde batabilmek için aldığın şeyin %10 gibi bir değişim göstermesi lazım. Ama tabii asıl kayıp zarardan dönemeyince oluyor. Baştan planı kurup işlerin beklediğin gibi gitmediği anlaşılınca kapatmak lazım. Sonra bari zararı kapatayım diye saçma sapan işlemler açmaya başlayınca iyice ipin ucu kaçıyor. Neyse ki bunları demo hesapta yaptım :D

Forex çok riskli ama bence daha önemlisi stresli. Kar da etsem zarar da etsem hatta hiç işlem açık olmasa yine kafam oraya gidiyordu. Mesela bir gün zarar etmediğim halde önceki günlerin ortalamasından daha az kar ettiğim için moralim bozulmuştu. Başarılı olsanız bile mesela işlem açmadan geçirdiğiniz her saatte "şu saat işlem yapsam belki para kazanacaktım" düşüncesiyle bir süre sonra kafayı yiyebilirsiniz.

berat23

aslında islami olarak bir yatırımın helal ya da haram olduğunu belirten iki ayraç var(şahsi özetimdir);
1.risk. kazanma ya da kaybetme riski şart
2.gerçeklik. yapılan yatırım gerçekte birşeye karşılık gelmeli.

forexte oldukça risk var. bu yönüyle bir faiz gibi değil, helal sayılabilir.
ama forex gerçekte birşeye gitmeyen bir araç. mesela hisse senedi bir şirketin ortaklığıdır, geleceğidir. hisse almak, o şirkete maddi ortak olup gelecekteki karına ortak olmak demektir. forex ise temelde gerçeklere dayanır ama sanal yolla. forexte yapılan yatırım o hissenin değerini etkilemez, bir nevi kumar gibidir. dolar artar diye bahse girmek gibi. bu sebeple forex bence kesinlikle helal olamaz.

borsa ise spek ve şirketin çalışma alanı haricinde net bir biçimde helaldir.