Bundan tam 3 yıl önceydi.. Borsaya giriyorum demiştim. Girdim..

Başlatan zamzam23, 19 Ağustos 2014, 12:46:22

devrecii

Alıntı yapılan: Ersin1 yıl önceki 100 bin şu anki ile aynı mı , o para zaman içinde erir , bir şey kazandığın yok.

O faiz geçen seneki ana paranın kaybın olmaması gerekir ama oyle değil , verilen faiz aslında olması gereken den daha düşük , banka nın da kazanması lazım , sana verdiği %24 ü   başkasına %26 dan kredi veriyor.

@Ersin

100bin lira seneye değer kaybedecek evet,, ama kaybetmesin!!! Peki bu değer kaybını ne ile karşılayacağız
Başkasının emeğini çalarak değil mi ???????

Eğer kötü bir gidişat varsa herkezin bundan etkilenmesi lazım birisi etkilenip
birisi bana bişey olmasın diyorsa burada korkunç bir emek hırsızlığı vardır.

Diyelim bir ülkede açlık var ama ben diyorum ki benim yiyeceğim aynı kalsın o 
kusura bakma  kardeşim  başkasının hakkını yiyeceksin demektir. Yada daha fazla çalışacaksın

devrecii

Alıntı yapılan: mufitsozen - 30 Ekim 2018, 18:41:03@iboibo

Bir Fransız, bir Alman ve bir Türk müzede "Adem ve Havva Cennet Bahçesinde" tablosuna bakıyorlarmış...

Alman: Bedenlerinin kusursuzluğuna bakar mısınız? Adem ile Havva mutlaka Alman olmalı, demiş.

Fransız, Alman'a karşı çıkmış:
- Havva ne kadar güzel, Adem ne kadar yakışıklı. Bu denli çekici olduklarına göre, hiç kuşkusuz Fransız olmalılar.

Türk, tabloyu uzun-uzun izledikten sonra kararını vermiş:
- Bunlar kesin Türk'tür. Üstte yok, başta yok, elmadan başka yiyecek yok, ama hâlâ kendilerini cennette sanıyorlar...

@mufitsozen hocam lütfen şu ülkenin tablosuna baktığınızda gördüklerinizi yazarmısınız? 

Ben yazayım   siyaset, teknoloji, eğitim, hukuk , insan hakları, iş hayatı,kpss, dürüstlük vsvs...., şahane bir tablo ;D   

engerex

Şuan mevduat hesapları daha fazla kazandırıyor. %26,25 veren bankalar var. 200bin liralık evin kirası 1000 TL olsa, 200bin mevduatta 2000-2500 getirisi var. Parası olan değerlendiriyor. Faizler düşünce başka yerlere yöneliyor.

Ersin

Alıntı Yap100bin lira seneye değer kaybedecek evet,, ama kaybetmesin!!! Peki bu değer kaybını ne ile karşılayacağız
Başkasının emeğini çalarak değil mi ?

Niye konuyu saptırıyorsun ki ,ben sana o para aynı kalmayacağını soyledim.Git başkasından çal demedim yada çalman lazım demedim ki,bu ekonomi ve enflasyonun düzensiliği ile alakalı birşey.

devrecii

Yanlış anlaşılma oldu  "Faiz=Emek hırsızlığı" bu şekilde tanımlanır çokta doğrudur

Sonuçta 100bin liranın değeri seneye 50bin olacak peki bu arada farkı kim ödeyecek ? .

Mesela örnek vermek gerekirse   

Bir arkadaşıma 1 sene toplam asgari ücret kadar borç veriyorum.

Bu borcu ödeyebilmesi için bir sene çalışması gerekiyor.

Seneye diyorum ki para yarı yarıya değer kaybetti o zaman sen iki katını ödeyeceksin 

Fakat asgari ücret 2 kat artmıyor ! !

Normalde 1 senede ödeyeceği parayı bana iki sene çalışarak ödemek zorunda kalıyor bunun adı nedir ?.?

Ersin

Alıntı YapAlıntı

Yanlış anlaşılma oldu  "Faiz=Emek hırsızlığı" bu şekilde tanımlanır çokta doğrudur

Sonuçta 100bin liranın değeri seneye 50bin olacak peki bu arada farkı kim ödeyecek ? .

Dolar/eu yada altın verirsin geri o şekil alırsın. Haram diyorsan faiz e paranı yatırmazsın.

Alıntı YapBir arkadaşıma 1 sene toplam asgari ücret kadar borç veriyorum.

Bu borcu ödeyebilmesi için bir sene çalışması gerekiyor.

Seneye diyorum ki para yarı yarıya değer kaybetti o zaman sen iki katını ödeyeceksin 

Fakat asgari ücret 2 kat artmıyor ! !

Normalde 1 senede ödeyeceği parayı bana iki sene çalışarak ödemek zorunda kalıyor bunun adı nedir ?.?

Bu tamamen enflasyona endeksli bir konu , maaşın düşük kalması da ayrı bir konu, gerçeği sen onu biliyorsun ama işine gelmiyo.

Konuyu tamamen spam ediyorsun ,borsayı oynayan devam eder , parası olan faize yatırmaya devam eder ,birşey değişmez, değişen tek şey konu spamlenmiş olması.

devrecii

Alıntı yapılan: ErsinKonuyu tamamen spam ediyorsun ,borsayı oynayan devam eder , parası olan faize yatırmaya devam eder ,birşey değişmez, değişen tek şey konu spamlenmiş olması.

Tüh yazık oldu , tabi  "elektronik forum" ve "forex" çok alakalı konular olduğu için konu dağıldı.

Konunun kendisi spam zaten  ;D 

Tabi sitedeki yüzlerce cebi dolu yatırımcıyı da yanlış yönlerndirmiş olduk.

Asgari ücretle işe giren elektronik mühendisi kendini şanslı hissediyor , işsiz kalmaktan iyidir diyor  maaşının da artacağı yok , kazandığı parayı borsaya mı yatırsın faize mi.

Son söz olarak şunu söylüyorum

Eğer faiz oranında insanların  geliri de artmıyor ise ,
Birileri hiç çalışmadan parası artıyor ise burada ciddi problem var demektir benim düşüncem bu.

sayangku

borsada şirketlerin özellikle de bankaların değeri çok aşırı derecece düştü şaka
maka bende borsa yapıyorum fakat çok para kazanmıyorum da kaybetmiyorum da
kendi çapımda portföy yaptım yumurtaları aynı sepete koymadım %20 dolar %60
mevduat diger  %20 borsa ama uzun vade de ihtiyacım olmayan para ile yapıyorum
ihracatı yüksek kar payı dagıtanı bulup yılın en düşük değerinde yakalarsam
atıyrorum 12 ayda 3 tl hisse bası alıyorum bu maksimum ne yapmıs 10 tl atıyorum
3 küsürlerde yakalayıp bekliyorum günde bir kez bakmam yetiyor ekrana çünkü uzun vade 10 satamasam da  6 satıyorum şuana kadar öyleydi fakat daha sonra ne olur
bilemem   

sayangku

algotrader diye bir şey var robotlar hisse senedi alım  ve satımı  otomatik gerçekleştiriyor ve insanlardan çok hızlı yapıyor bu işi en güzel yanıda duygu yok işin içinde neyse benim takıldığım nokta şu
ülkenin başbakanı konustugu zaman ki ne zaman konuşsa borsa düşüyor :)
acaba bu robotların algoritmasında  if  rte :) ile ilgili bir şeyler mi var olumluda konuşsa olumsuzda konuşsa  hep düşüyor anlamadım bu işten bir şey ben :)  https://www.youtube.com/watch?v=gxV9LcA5YHs