PT90 200V çıkmıyor.

Başlatan certy, 20 Ağustos 2014, 15:48:26

certy

Arkadaşlar televizyonda görüntü gitmişti. Bende kontrol ettiğimde EHT'den 200V çıkmadığını fark ettim. EHT'nin bozuk olduğunu anladım. Acaba bozulma nedeni 1-2 hafta önce görüntünün geç gelmesinden ve cansız olmasından dolayı screen'i bayağı bir açmıştım. EHT bundan dolayı bozulmuş olabilir mi?
TA1USS

Kabil ATICI

Yada alet bozulduğunu ifade etmeye çalışmış.
Normalde tüm ayarları sonuna kadar açsanız da bir şey olmaması gerekir.
ambar7

certy

Bilmiyorum alakası var mıdır ama kapattığım anda ekranın ortasında renkli çiçek çıkıyordu. Screen ayarlarını arttırınca bu çıkan bu çiçeğin parlaklığı da çok artmıştı. :)
TA1USS

Kabil ATICI

Saptırma bobinleri kontrolu devre dışı kalınca ama televizyon tamamen kapanmadan elektronlar ekrana geliyor. Onun görüntüsü. Malum parlaklığı artırınca daha fazla elektron geliyor.
ambar7

JOKERAS

Selam,
Cihazı kapattığınızda ekranın ortasındaki o çiçek şekli tüpün bittiğine işaret ediyor.
Siz G2 voltajını yükseleterek geçici çözüm üretmişsiniz.
G2 voltajını RGB kartına girdiği yerden ayırıp ölçün,boşta iken dst üzerinden G2 potunu çevirip min150v ile  max 600v arasında bir voltaj görüyorsanız dst trafosu sağlamdır.
O voltaj yoksa Trafo arızalıdır.
Ama ne olursa olsun,tüpünüz arızalı.O cihaza tüp taktırmaya değermi?

certy

Alıntı yapılan: JOKERAS - 20 Ağustos 2014, 21:10:01
Selam,
Cihazı kapattığınızda ekranın ortasındaki o çiçek şekli tüpün bittiğine işaret ediyor.
Siz G2 voltajını yükseleterek geçici çözüm üretmişsiniz.
G2 voltajını RGB kartına girdiği yerden ayırıp ölçün,boşta iken dst üzerinden G2 potunu çevirip min150v ile  max 600v arasında bir voltaj görüyorsanız dst trafosu sağlamdır.
O voltaj yoksa Trafo arızalıdır.
Ama ne olursa olsun,tüpünüz arızalı.O cihaza tüp taktırmaya değermi?

Dediğinizi deneyeceğim. Tüpü değiştirmeye elbette değmez. Bu arada merakımdan ötürü bir şey soracağım. Sıfır tüp temin etmek mümkün mü?
TA1USS

JOKERAS

Evet,sıfır tüp temin etmek mümkün.

certy

Alıntı yapılan: JOKERAS - 22 Ağustos 2014, 14:44:19
Evet,sıfır tüp temin etmek mümkün.

Bilginiz var mı nereden nasıl temin edilir?
TA1USS

ipek

en son 5 yıl evvel bir dostuma lazım olmuştu aradık,sadece bu firmayı bulabildik.
En San Elektronik Ticaret Sanayi Ve Tv Tüpleri Kağıthane-IST
bu sektor yok olmaya yüz tuttuğu için kapatıp gitmiş olabilir.
netten ulaşmaya çalışın.

certy

Alıntı yapılan: ipek - 22 Ağustos 2014, 23:22:07
en son 5 yıl evvel bir dostuma lazım olmuştu aradık,sadece bu firmayı bulabildik.
En San Elektronik Ticaret Sanayi Ve Tv Tüpleri Kağıthane-IST
bu sektor yok olmaya yüz tuttuğu için kapatıp gitmiş olabilir.
netten ulaşmaya çalışın.

Yarın ulaşmaya çalışacağım. Bu arada tüp değişimi sonrası geometri ayarlarını elden geçirmek gerekir mi? Sonuçta takılacak tüp aynı olsa da elektron tabancasının pozisyonunda ufak farklılıklar olabilir mi?
TA1USS

JOKERAS

Alıntı yapılan: certy - 22 Ağustos 2014, 19:31:04
Bilginiz var mı nereden nasıl temin edilir?
Benim dediğim yer hala faal olarak çalışıyor,hemde çok faal istediğiniz tüp ve her çeşit tüp kesinlikle var!
Ve tüpler tamirli değil sıfır.
Nereden biliyorsun diyebilirsiniz,benim mesleğim tv tamiri olduğu ve sürekli gittiğim,tüp vs malzeme aldığım yer.
Yer İstanbul Bahçelievler Yenibosna'da,Doğu sanayi sitesinde.
Tüpçü Adnan  tel 653 04 95.

Tüp'ü şu şekilde soracaksınız,Tüpün üzerinde bir etiket olacak,o etiketteki numaraları söyleyeceksiniz.
Sanırım kargo ilede yolluyorlar ama sizin yer neresidir bilemem,tüp fiyatı kadar kargo çıkabilir,tüp ağır bir malzeme.
Tüp'ü değiştridiğinizde convergens ayarı falan yapmayacaksınız,sadece takıp G2 ve focus ayarlarını yapacaksınız.
G2 voltajı ortalama 400v'tur,focus ayarını göz kontrolü ile yapacaksınız.
Yeni tüpü taktıktan sonra Renk kısılıp siyah beyaz tamammı diye kontrol edeceksiniz,eğer tam siyah beyaz durumu yoksa Servis menüsüne girip  RGB drive ve cut-Off seviyelerini ayarlayacaksınız.

Fiyat çok uygundur,fiyat konusu aramızda kalsın:)

certy

Alıntı yapılan: JOKERAS - 23 Ağustos 2014, 13:46:38
  Benim dediğim yer hala faal olarak çalışıyor,hemde çok faal istediğiniz tüp ve her çeşit tüp kesinlikle var!
Ve tüpler tamirli değil sıfır.
Nereden biliyorsun diyebilirsiniz,benim mesleğim tv tamiri olduğu ve sürekli gittiğim,tüp vs malzeme aldığım yer.
Yer İstanbul Bahçelievler Yenibosna'da,Doğu sanayi sitesinde.
Tüpçü Adnan  tel 653 04 95.

Tüp'ü şu şekilde soracaksınız,Tüpün üzerinde bir etiket olacak,o etiketteki numaraları söyleyeceksiniz.
Sanırım kargo ilede yolluyorlar ama sizin yer neresidir bilemem,tüp fiyatı kadar kargo çıkabilir,tüp ağır bir malzeme.
Tüp'ü değiştridiğinizde convergens ayarı falan yapmayacaksınız,sadece takıp G2 ve focus ayarlarını yapacaksınız.
G2 voltajı ortalama 400v'tur,focus ayarını göz kontrolü ile yapacaksınız.
Yeni tüpü taktıktan sonra Renk kısılıp siyah beyaz tamammı diye kontrol edeceksiniz,eğer tam siyah beyaz durumu yoksa Servis menüsüne girip  RGB drive ve cut-Off seviyelerini ayarlayacaksınız.

Fiyat çok uygundur,fiyat konusu aramızda kalsın:)

Bilgilendirme için teşekkürler. :)
TA1USS