Son Tübitak Güneş Enerjili Araba Yarışları 2014 yarışı görüntülerim

Başlatan elekTRofizikci, 20 Ağustos 2014, 16:31:15

elekTRofizikci

Hazırlayan: Ümit YAVUZARSLAN. TÜBİTAK tarafından yapılan ve bu yıl sonuncusu düzenlenen GÜNEŞ ENERJİLİ ARABA YARIŞLARINDAN görüntülerimi
sizlerle paylaşıyorum...
Kazasıyla, yangınıyla, heyecanıyla dopdolu bir yarışı yedi dakikaya sığdırmaya çalıştım. İyi Seyirler... 
hidrojen ve elektromobil videoları ise şuan hazırlanmakta...

http://youtu.be/tNrRRyk627U
"elektrofizikci" adıyla facebook sayfamdan, web sitemden, youtube kanalımdan, twitterden, hotmail adresimden ve Linkedin den takip edebilirsiniz. Elektrik Elektronik ve Makine üzerine fuarlar, söküm videoları, kendin yap ürünleri, teknik denemeler, robot yarışları bu sitede www.elektrofizikci.com

trinity

speak48

VFR

Alıntı yapılan: speak48 - 20 Ağustos 2014, 17:42:17
bunun bir israf olduğunu anlamaları gene baya sürmüş
Kesinlikle israf değil.
Bu tip organizasyonlar olmasa öğrenciler uygulama açısından hiç bir şey yapamayacaklar, okullarımızın ve laboratuvarlarımızın durumu belli.
Bu işler çok disiplinli işler. Hem makinacısı hem malzemecisi hem elektronikçisi ortak çalışıyor.
Kompozit malzeme kullanımı öğrenme açısından örneğin malzeme mühendislerine gerçekten çok fazla katkısı var.
Elektronikçiler ise kendilerini motor sürücüler, dc dc çeviriciler, batarya yönetim sistemleri, bataryalar ve güneş enerji sistemleri hakkında geliştiriyorlar.
Ben de bu ekolden geldiğim için, bizzat içinde bulunduğum için ve mezun olmadan yukarıda saydığım şeyler hakkında kendimi gerçekten iyi geliştirdiğim için bunları yaşayarak gördüm.
Sonuç olarak bu yarışlar israf değil öğrencilerin teknik gelişimini sağlayan faydalı organizasyonlardır.

trinity

Bence Türkiyede mühendis yetiştirilmesi bile israf, nede olsa mezun olunca %99 mühendislik yapmıyorlar, çoğu satış pazarlama, bakım onarım. boşuna o kadar sene devlete masraf olmasınlar.

speak48

güneş panelleri ithal
motor ithal
motor sürücü ithal
bataryalar ithal
organizyasyon zaten ithal.

4 yılda bir yapsınlar dünya kupası gibi anlarım.
her yıl yapmanın gereği ne.

elekTRofizikci

Alıntı yapılan: trinity - 20 Ağustos 2014, 17:05:26
Güneş enerjili araba yarışları be sene neden bitirildi?

Resmi bir açıklama olmasa da duyumlara göre kulislerde  "BEKLENEN GELİŞMENİN SAĞLANAMADIĞI" görüşü hakim... Ayrıca yeni açılan ELEKTRİKLİ ARAÇ kategorisi de bence bir etken olabilir...
"elektrofizikci" adıyla facebook sayfamdan, web sitemden, youtube kanalımdan, twitterden, hotmail adresimden ve Linkedin den takip edebilirsiniz. Elektrik Elektronik ve Makine üzerine fuarlar, söküm videoları, kendin yap ürünleri, teknik denemeler, robot yarışları bu sitede www.elektrofizikci.com

LukeSkywalker

Çevremize baktığımız zaman israf edilen o kadar çok şey görüyoruz ki, bu gibi organizasyonlardan önce onlarla uğraşmak lazım.  Alınan ürünler ithal de olsa bu gibi organizasyonların içerisinde bulunan öğrencilerin pek çok şeyi de yaşayarak öğrendikleri bir gerçek. Buna israf olarak bakmamak lazım bence. Eğitim ve kendini geliştirme amacıyla harcanan paralara israf gözüyle bakılmamalı.

Tesla.25

Alıntı yapılan: elektrofizikci - 20 Ağustos 2014, 20:13:47
"BEKLENEN GELİŞMENİN SAĞLANAMADIĞI" görüşü hakim

Acaba ne bekliyorlarmış? Milyar dolarlık araba şirketlerinin yapamadığı birşeyimi bekliyordular acaba?

Bu tip yarışmaların en büyük avantajı, takım haline çalışmayı, bir bütünü parçalara bölerek herkesin bir işi yapmasını, iş bölümü yapabilmeyi vb... öğretmek zaten.  Ne bekliyorlar acaba?

veliusta

Bu arabaların içinde batarya var mı?

@elektrofizikci googledan ödeme aldın mı?

superconductor

Formula g, uygulanabilir olmadigindan kaldirildi diye biliyorum. Bencede agirligin elektromobile verilmesi daha mantikli. Ayni zamanda temel olan bes parcadan iki parcayi uretmeniz bekleniyor.
Diger konuda parcalar ithal diye yarisma olmayacaksa robot yarismasida olmasin. Lipo ithal mcu ithal sensor ithal. Bence bu sektoru en cok gelistiren etmen yarismalar. Yarismalarda birbirimizden cok sey ogreniyoruz birakin yerinde kalsin.

mihri

Bir zamnalar bende bu yarışlara katıldım. Öğrencilere(Manevi) ve Tübitak(Maddi) çalışanlarına katkısı olduğu gerçek ama yapılan harcamalara oranla ne kadar katkısı var tartışılır. Yani elektronik laboratuvarında dijital osiloskobu (hatta osiloskobu) olmayan üniversiteler bu yarışlara yüzbinlerce lira para harcıyor.
Ayrıca tübitakta gerçek anlamdı sığır çoktu benim zamanımda. Teknik elemanlardan biri yarışa katılacak her aracın akülerinin aynı dolulukta olmasını sağlamak için kutup başlarını kısa devre etmemizi önermişti, o zamandan beri tübitak benim için bitmiştir.

Devlet yenilenebilir enerji kaynaklarına avrupadaki ülkelerde olduğu gibi teşvik vermez ise bu yarışların milli anlamda hiçbir faydası olmaz.

Yukarıda arkadaşların dediği gibi şasi hariç her kilit parça ithal geliyor. Kendi sürücüsünü yapmaya çalışanlar da vardı bir aralar ama kendi sürücüsünü yapmaya çalışan da profesyonel ekipmanlarla tasarlanan aracın karşısında pek başarı elde edemiyor ve bu yüzden her takım derece yapmak için en verimli motoru en verimli sürücüyü ... alma yoluna gidiyor. Sırf bu yarışlar için MPPT, Sürücü ... üreten firmalar var gerisini siz düşünün.
"Eppur si muove!"

Recep METE

Alıntı yapılan: speak48 - 20 Ağustos 2014, 19:58:04
güneş panelleri ithal
motor ithal
motor sürücü ithal
bataryalar ithal
organizyasyon zaten ithal.

4 yılda bir yapsınlar dünya kupası gibi anlarım.
her yıl yapmanın gereği ne.

Evet herşey ithal olduğu için cazip değil. Ancak artılarıda yok değil. Bence bu yarışmayı tamamen kaldırmaktansa her sene yerlilik oranını artırırım.Yarışmada, el yapımıda olsa belli parçaların yerli olmasına dikkat ederim. Hedef yüzde yüz yerliye gitmek olmalı.Yarışmaları kaldırmak iyi olmadı.
printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

SBTECH

Zamanında bir yerli otomotiv firmasının argesinde staj yaptım, yerli ticari araç üretiyorlar. Motor ithal , cluster ithal , multiplex modul ithal , canbus sistemi ile ilgili herşey ithal , ama bir araya getirildiğinde otobüs oluyor. ve yurtdışına da delicesine ihraç ediliyor. bu firmada yapılan şeylerin büyük kısmını öğrenciyken yapma şansına sahip oluyor bu işleri yapan gençler. iş al takdan ibaret değil , bir battery management system nasıl çalışır , mppt nedir , vb vb. şeylere ek olarak enerji yönetimi vb. herşey işin içine giriyor , işin mekanik kısmını organizasyonel kısmını saymıyorum bile. 

Neden yapılıyor diyenler , Suzuka Dream Cup , World Solar Challenge , American Solar Challenge neymiş , nasıl başlamış iş nerelere gelmiş üniversite öğrencilerine ne tarz faydaları olmuş gibi gibi konu başlıklarını google da bi aratsın.

Buralarda neler yapılıyor diye bakınca buradan o ithal bu ithal diye yazmak kolay .Emin olun bu işleri zamanında yaparken şuan para kazanmak için yaptığım elektronik işinden daha çok mühendislik yaptım.

Türkiye de mühendislik zaten ölmüş bari ruhu kalsın buralarda bi yerde.
Elektronik ilimdir..

Tesla.25

Alıntı yapılan: SBTECH - 21 Ağustos 2014, 09:31:18
Zamanında bir yerli otomotiv firmasının argesinde staj yaptım, yerli ticari araç üretiyorlar. Motor ithal , cluster ithal , multiplex modul ithal , canbus sistemi ile ilgili herşey ithal , ama bir araya getirildiğinde otobüs oluyor. ve yurtdışına da delicesine ihraç ediliyor. bu firmada yapılan şeylerin büyük kısmını öğrenciyken yapma şansına sahip oluyor bu işleri yapan gençler. iş al takdan ibaret değil , bir battery management system nasıl çalışır , mppt nedir , vb vb. şeylere ek olarak enerji yönetimi vb. herşey işin içine giriyor , işin mekanik kısmını organizasyonel kısmını saymıyorum bile. 

Neden yapılıyor diyenler , Suzuka Dream Cup , World Solar Challenge , American Solar Challenge neymiş , nasıl başlamış iş nerelere gelmiş üniversite öğrencilerine ne tarz faydaları olmuş gibi gibi konu başlıklarını google da bi aratsın.

Buralarda neler yapılıyor diye bakınca buradan o ithal bu ithal diye yazmak kolay .Emin olun bu işleri zamanında yaparken şuan para kazanmak için yaptığım elektronik işinden daha çok mühendislik yaptım.

Türkiye de mühendislik zaten ölmüş bari ruhu kalsın buralarda bi yerde.

F-16 uçağı da aynı şekilde. Tamam, tüm parçalarını biz üretemiyoruz ama modern bir savaş uçağı nasıl yapılır, bilgimiz var.