Son Tübitak Güneş Enerjili Araba Yarışları 2014 yarışı görüntülerim

Başlatan elekTRofizikci, 20 Ağustos 2014, 16:31:15

berat23

sistemle platform çok ayrı şeyler. bazı aviyonikleri yapabiliyor olmamız(ne kadar nasıl yapıyoruz orası tartışılır ama hiç girmeyelim) bir platform yapacağımız anlamına gelmiyor. eziklik psikolojisi gibi görmeyin ama abd bizden inanılmaz ileride. burda f-16 deniyor ama o uçağı onların dedeleri yaptı. biz hala 2014 yılında bu ayarda bir iş çıkarmadık, çıkaramayızda. adam 1912de( bildiğimiz bindokuzyüzoniki!) otopilotlu uçuş yapıyor, biz 12 yılda ankayı adam edemiyoruz. aradaki blgi, tecrübe farkı f16 montajlayınca mı kapandı? yani insalara umut lazım kabul ama umut demek rehavet demek değildir. o yüzden şöyle iyiyiz böyle uçuyoruz geyiklerini bırakalım, belki gerçekler insanları kamçılar. şimdiki durumumuz gerçekten samimi söylüyorum ağlanacak halde. bütçe falan da değil konu, bugün 200m olsa yine yapamayız jet falan.

biraz moral bozuyorum ama gerçek bu malesef. böyle yapıyoruz yapıyoruz dedikçe bi şey yaptığımız yapacağımızda yok. anca sen ağa o paşa müdür direktör herkes bişey lead geçinip gidiyoruz...

Tesla.25

Alıntı yapılan: berat23 - 22 Ağustos 2014, 00:36:58
sistemle platform çok ayrı şeyler. bazı aviyonikleri yapabiliyor olmamız(ne kadar nasıl yapıyoruz orası tartışılır ama hiç girmeyelim) bir platform yapacağımız anlamına gelmiyor. eziklik psikolojisi gibi görmeyin ama abd bizden inanılmaz ileride. burda f-16 deniyor ama o uçağı onların dedeleri yaptı. biz hala 2014 yılında bu ayarda bir iş çıkarmadık, çıkaramayızda. adam 1912de( bildiğimiz bindokuzyüzoniki!) otopilotlu uçuş yapıyor, biz 12 yılda ankayı adam edemiyoruz. aradaki blgi, tecrübe farkı f16 montajlayınca mı kapandı? yani insalara umut lazım kabul ama umut demek rehavet demek değildir. o yüzden şöyle iyiyiz böyle uçuyoruz geyiklerini bırakalım, belki gerçekler insanları kamçılar. şimdiki durumumuz gerçekten samimi söylüyorum ağlanacak halde. bütçe falan da değil konu, bugün 200m olsa yine yapamayız jet falan.

biraz moral bozuyorum ama gerçek bu malesef. böyle yapıyoruz yapıyoruz dedikçe bi şey yaptığımız yapacağımızda yok. anca sen ağa o paşa müdür direktör herkes bişey lead geçinip gidiyoruz...

Valla haklısınız, ne diyebilirim ki ben...
Belki de artık bu tip şeylere bizde sahip olmak istiyoruz ve kendimizi kandırıyoruz belki de. :)

Karamel

Berat hocam 1912 ve autopilot hakkinda biraz bilgi verebilirmisiniz?

SBTECH

Türkiye'deki savunma sanayi firmaları nasıl çalışıyor pek bilmiyorum ama bence yine proje yönetimi hatası vardır. İnsan gücünü etkin kullanamama vb. vb. uzmanlaşamama projede çalışanların kendilerini tek bir alanda yetiştirememesi pek çok iş yapıp aslında hiç bir işi tam olarak en üst düzeyde yapamaması gibi durum olabilir.

12 senede bi anka çıkmaz çünkü insan gücü yönetimi düzgün değildir. Bence bizim teknik yetersizliklerimiz yönetimsel yetersizliklere göre daha tolere edilebilir düzeyde.
Elektronik ilimdir..

berat23

@karamel

hay hay,
lawrence sperry diye bir adam var, bu adam 1912 yılında otopilotla ilk uçuşu gerçekleştirmiş. otopilot dediysek modern sofistike f-35 gibi birşey düşünmeyin, sadece baş açısı, pitch tutma gibi özellikleri olan, mekanik gyro temelli birşey. hatta şöyle bir fotoğraf var;
http://www.aerocontrols.eu/L_6111_1.JPG
bu fotoğrafta abiler otopilotla uçuyor, bunu kanıtlamak için dikkat ederseniz elleri havada. sonra 1923 yılında gaza gelip sisli bir günde otopilotla manş denizini geçmeye çalışırken ölüyor. bunu şu yüzden anlattım, karşımızdaki adamların ciddi bir birikimi var. ilk insanlı motorlu uçuştan 10 yıl sonra insansız uçuş denemişler. inanılmaz bir gelişim var. şimdi bunu bizim 20 yıllık montaj tecrübemizle kıyaslayın , sonra engin tecrübemizden bahsederiz.

@SBTECH

yönetimsel hatalar elbette daha fazla ama asıl nokta bence o değil. bilgi eksiğimiz olduğunu düşünmüyorum. zaten 2014 yılında ister jet ister iha hakkında bilgi bulmak zor değil. hem bu işler popüler tabirle "uzay bilimi" değil, yıllardır jetler yapılıyor. mesele bakış açısı ve tecrübede. neyi nasıl yapacağını bilmekle önceden yapmış olmak çok farklı.

yönetim kısmına birileri değinmiş mesela, orjinal kaynak;
http://www.trmilitary.com/viewtopic.php?f=5&t=26&start=2925
Alıntı YapMisal,

1995 Kuzey Irak harekatı sırasında bir AH-1W ve bir Cougar helikopterimizi SA-7 MANPADS füzeleri ile kaybettik. Bunun üzerine helikopterlerimizi özsavunma sistemleri ile donatmak için HEWS adlı bir proje başlattık. Çok çeşitli alt sistemlerden oluşan bir proje, farklı algılayıcılar, chaff - flare salıcılar vb var.

Bunlar arasında, egzos çıkışına uygulanan kızılötesi (IR) bastırıcı kit de var. Biz bu IR bastırıcı kitler için Kanadalı Davis adlı firmaya sipariş vermişiz. ASELSAN ana entegratör, Davis'in IR kitleri gibi dört bir yandan sistemleri alıyor, helikopterlere takıyor (entegre ediyor), görevi bu.

UH-1H'lara, Davis ürünü IR bastırıcı kitleri ASELSAN takmış. Davis firması da web sitesinde bu çözümünü, bu sistemi nasıl geliştirdiğin, falan anlatmış:

http://www.davis-eng.com/docs/Infrared% ... rcraft.pdf
http://www.wrdavis.com/docs/CBT_design_paper_part1.pdf

ASELSAN, sayısını hatırlamıyorum ama 100'den fazla helikoptere bu sistemleri taktı. Kızılötesi, özsavunma, elektronik harp vb sistemler de üreten, geliştiren bir firma, değil mi?

1990'ların ikinci yarısında başlayan HEWS projesi hala devam ediyor mu bilmiyorum, tamamlanmış olması lazım. Ciddi bir tecrübe ve altyapı var (olmalı) yani.

Geliyoruz 2014'e. T129A'larımız hizmete girmeye başladı, gururluyuz. Bu milli saldırı helikopterinin, MANPADS saldırılarına karşı korunmasını artıracak kızılötesi egzos bastırma sistemini, elde edilen tecrübe ve altyapıya binaen yerli imkanlarla üretiyor olmamızı beklersiniz değil mi?

Çok beklersiniz.

http://www.davis-eng.com/AW129a.html
http://www.davis-eng.com/docs/newsletter14.pdf

trinity

Türkiye deki savunma sanayi firmaları bir televizyon kanalı kurup oradan 24 saat showlarını yapsalar daha iyi olur, çünkü 2023 yılında planlanan projeleri şimdiden reklamlıyorlar.

Daha 2023'e 9 yıl var, hadi 3 yılda testi sürse en az 12 yıl var. Projenin daha başarılı olup olmayacağı belli bile değil. İşin garibi daha projeye başlamadan olmayan ürüne alım garantili sözleşmede yapıyorlar.

ABD de bakın General Dynamics, Lockheed Martin nasıl kıran kırana rekabet ediyorlar.

SBTECH

Alıntı yapılan: trinity - 22 Ağustos 2014, 17:03:47
...Projenin daha başarılı olup olmayacağı belli bile değil. İşin garibi daha projeye başlamadan olmayan ürüne alım garantili sözleşmede yapıyorlar....

Hocam demekki bizdeki malı yapmadan satma mantığı sadece normal ticari kuruluşlara özel değil :) . uçağı füzeyi yapmadan satıyosak bizim yapmaya çalıştığımız dandik kontrol kartlarını vb. yapmadan satmak şugüne sizde olur demek çok ütopik değil galiba :D
Elektronik ilimdir..

LukeSkywalker

Ben genis bir kitlemizin tembel oldugunu ve kafa zorlamayi sevmedigini dusunuyorum.