Nasıl bir besleme devresi tasarlamalıyım?

Başlatan musti463, 20 Ağustos 2014, 17:56:52

musti463

Merhaba,

Giriş gerilimim 12V, benim de 3.5V, 5V, 12V ve 15V gerilim değerlerine ihtiyacım olacak aynı devre kartı üzerinde. Bu devre kartı hem farklı sensörleri(12V,15V),hem grafik LCD'yi (3.5V,5V), hem Analog Devreyi (5V), hem de MCU devresini (5V) besleyecek. Nasıl bir yol izlemeliyim? Farklı her gerilim değeri için bir SMPS Regulatör mü kullanmak zorundayım?

Bu arada besleme SMPS tipinde olacak.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
Mustafa Emir SADE

oyaz

İki regülatör ile halledebilirsin gibi duruyor. 12 V dan 15 V elde etmek için boost converter yapman gerekiyor. 12 V u zaten direk girişten alabilirsin. 12V dan 5 V için ise drop out voltajı düşük olan regülatörler tercih etmelisin. 5V dan da çok akım çekmeyeceksen gerilim bölücü ile 3.5V elde edersin.

Become a learning machine...

polleme

Aklıma iki yol geliyor. Eğer çekilecek akımlar yüksek değilse 12V'u bir boost devre ile 15V düzeyine çıkarıp bunun yanında 7805 ve 1117 ile istediğiniz voltajları elde edersiniz, 12V zaten elinizde var. Diğer yol, flyback trafolu ve çoklu sekonder sargılı bir SMPS tasarlamak. Bu durumda tek devrede tüm voltajları elde edersiniz. Ama bu durumda flyback tasarım önem kazanır. Her voltaj için ayrı devre tasarımı da yapılabilir, bu durumda her voltaj için bir MC34063 kullanırsınız, 12V yine zaten var. Çekilecek akımların seviyesi tercihlerde önemli rol oynayacaktır. Basit gerilim bölücünün iş göreceği durum da oluşabilir.

RaMu

Grafik lcd hangisi
hem 3.5V hemde 5V mu gerekiyor?
Bence besleme gerilimlerini elde etmekten ziyade
bu bölümlerin birbirlerine parazitini engelleme kısmında zorlanman olası.

Bahsedildiği gibi
bu gerilimler ne kadar akım çekecekler dizayn için önemli nokta bu.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

musti463

@Ramu

Grafik LCD Newhaven marka linkini veriyim

http://www.digikey.com/product-detail/en/NHD-240128WG-ATMI-VZ%23/NHD-240128WG-ATMI-VZ%23-ND/2165865

Grafik Ekran'da Backlight akımı 160mA, Devrenin çektiği akımda 23mA.

Grafik Ekran beslemesini MCU devre beslemesinden izole etmelimiyim?

mesaj birleştirme:: 20 Ağustos 2014, 20:10:55

?
Mustafa Emir SADE

z

Pushpull çalışan bir devre yapman gerekiyor.

Çok sekonderin olacak  +5v çıkışından geri besleme yaparak regülasyonu sağlayacaksın.

Diğer sekonderleri doğrultup herbirinin çıkışına lineer regülatör koyacaksın.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

RaMu

http://www.newhavendisplay.com/specs/NHD-240128WG-ATMI-VZ.pdf
Datasheete göre Glcd 5V besleme ile çalışıyor, 160 mA çekiyor
sadece aydınlatma ledi 3.5V onuda zaten ister bir dirençle sınırla
istersen iki diyot at araya ne olacak,
olmadı ufak bir transistör zenerli regülatör
hiç olmaz dersen ufak bir 3.5V regulatör entegresi kullanırsın.
Glcd beslemesinin md. beslemesiyle aynı olmasının bir sorun çıkaracağını sanmıyorum
eğerki md. devresi ve Glcd nin çekeceği akımı karşılacak 5V u üretirsen niye problem olsun,
ki Glcd  5V 23mA çekiyor, hiçbirşey.
yinede Glcd beslemesine yakın yere bir 100uF atarsın çok  evham yapacaksak.

Kısaca 3.5V a besleme anlamında ihtiyacın yok.

Yazdım ama yazdıklarıma bende pek inanmadım aslında,
silmekte istemedim o kadar yazdıktan sonra,
Bence GLCD beslemesi 5V kısmı için sıkıntı olmaz 23mA küçük bir değer.

Ama aydınlatma ledleri 160mA i biraz düşünmek lazım,
5-3.5=1.5V
1.5V x 160mA= 0.240 W
buda küçük bir değer kolaylıkla diyot veya direnç üzerinde harcatılabilir
evet tekrar ilk söylediğime döndüm,
aydınlatma ledleri içinde ayrıca özel bir 3.5 V a ihtiyaç yok bence,
yinede stabil birşey olsun istiyorsan güzel bir tasarım olsun diyorsan
ufak bir regülatör kullanılabilir,
ki aslında ledleri sabit akım kaynağıyla sürmek
ledlerin en uzun ömürlü çalışmasını garanti eder.

Çok uzattım kusura bakmayın.

Analog kısım ne?
15V sensör acaba 12V olarakta kullanılabilir mi?
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

musti463

@z hocam neden pushpull olması gerekiyor?

@Ramu hocam sensörler henüz elime ulaşmadı üretici firma datasheetinde 15v yazıyordu ama sordum tekrar
Mustafa Emir SADE

musti463

Mustafa Emir SADE

restore

tahminim push pull daha verimli . mesela araba amfilerinde 12 voltu   push pull ile muhtelif voltajlara yükseltiyorlar.

musti463

Mustafa Emir SADE

z

Flyback, H bridge, half bridge gibi topolojiler hemen saf dışı bırakılabilir çünkü giriş voltajın düşük.

Flyback olmaz çünkü flyback voltajı elde edebilmek için iyi akım asılmak gerekecek.
Half bridge de zaten transformatör primer voltajı yarıya düşecek oda pek mantıklı değil.
Bridge modunda iki anahtar üzerindeki voltaj düşümü göze çok batacak.
Trafoyu biraz daha karmaşıklaştırım dersem feed forward olabilir.

Geriye push pull kalıyor. 12v giriş değeri için en ideali bu topoloji.

Eğer 12v u step up ile 15v a çıkartırım, 5v u da 12v dan step down ile indiririm dersen bu da bir çözüm tabiki.

Push pull kafama daha çok yatıyor. 5v u regüle edecek şekilde çalışır. Diğer voltajlar sekonderler ve lineer regülatörlerle elde edilebilir.

Ama trafo sarmak ve sekonder taraflarına LC filitre koymak eziyet diyebilirsin.

Hiç çip vs kullanmadan kendinden osilasyon yapan push pull yapı da düşünülebilir. Bu durumda tüm voltajlar lineer regülatörlerle elde edilir.

https://www.google.com.tr/search?q=push+pull+converter&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=VQb2U5PGKYbQ7AbViYCoDw&sqi=2&ved=0CBkQsAQ&biw=1376&bih=598
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com