Bankalardan kredi masraflarının geri alınması

Başlatan bocek, 21 Ağustos 2014, 09:33:35

bocek

Arkadaşlar bilindiği üzere geriye dönük 10 yıl içinde bankalardan herhangi bir kredi kullananlar, bankalara ödediği kredi masraflarını geri alabiliyor. Bu işlemi yapmış, ödediği masrafı geri almış kimse var mıdır? Varsa nasıl yapmıştır?
Aynı şekilde kredi kartı aidatları, hesap işletim ücreti vs. de geri alınabiliyor mudur?
Başvurup ta alamayan hatta üstüne üstlük bankanın avukatlık masraflarını da ödeyen?
1 ya da 0. işte 'bit'ün mesele..

birkan

Ben bu hafta bankaya gittim, sadece dosya masrafını geri alacağımı söyledim, bana bu parayı iade edemeyeceklerini belirten bir yazı verdiler. Bu yazı ve ödeme planını tüketici haklarına götürürsem dosya masrafını geri alabileceğimi söylediler. Yerini de tarif ettiler. Pazartesi günü gidip müracaat edeceğim. Arkadaşlarımdan dosya masrafını alanlar oldu, diğer söylediklerinizi bilemiyorum.

elekTRofizikci

Ben 3 bankayı verdim.  2 si (ki aynı banka) paramı aldım. Süreç şöyle işledi kısaca anlatayaım.

* Krediler için yaptığım dosyamdan ödeme planlarımı çıkardım ve dosya masrafı kesilenleri belirledim. (250+200+175 olmak üzere üç kredi)
* sadece bir bankanın ödeme planı kayıptı onu da bankadan istedim ne hikmetse hemen verdiler. Şuan bu evrakı parayla veriyorlarmış. Ayrıca zaten bi bu bankadan paramı alamadım :) Kaliteli Okul Çocuğuna ait bir bankadır kendisi...
* bu evraklarla kaymakamlıklardaki tüketici hakem heyetine başvurdum. Orada hazır bir evrak var boşlukları doldurup, üçer nüsha fotokopi çektirip, teslim ettim. (19 Şubat 2014)

*Mayıs ortalarıydı yanılmıyorsam, sonuç evrakı geldi, haziran ilk haftası da paralar hesabıma yatmıştı.

Yasal tebliğ sürelerini bankalar son gününe kadar kullandığı için süreç uzun sürüyor.

Bence kaybedecek birşeyiniz yok. Hakkınız kalmasın... Zaten faizini veriyoruz bedavaya mı veriyorlar. Durumunuzdan istifade edip uyduruktan alınan bir para... Sağlıcakla...
"elektrofizikci" adıyla facebook sayfamdan, web sitemden, youtube kanalımdan, twitterden, hotmail adresimden ve Linkedin den takip edebilirsiniz. Elektrik Elektronik ve Makine üzerine fuarlar, söküm videoları, kendin yap ürünleri, teknik denemeler, robot yarışları bu sitede www.elektrofizikci.com

Icarus

Eğer bankanızla bu kadar kavgalıysanız o bankayla çalışmayı bırakın.
Şuan çalıştığım banka baya bir Kredi Kartı aidatı topluyor. Fakat ben göz yumuyorum.

patasana

Kedi kartı aidatlarını hır gür cıkartmadan, bonus olarak verebiiyor bankalar. Müşteri hizmetleri ile konusun. Vermezlerse hakem heyeti..

Diğer kredilerde dosya masrafları 2-3 ay içerisinde alınabiliyor. Mesele krediye ait belgelerin bankadan alınabilmesinde. Muhtemelen veren memurlara eksi bir puan falan gibi bir sistem kurulmus. Çalışanlar bu belgeleri vermemek için ellerinden geleni yapıyorlar. Yoksa para ceplerinde cıkmayacak neden bu kadar diretsinler. Eninde sonunda bu belgeleri aldığınızda hakem heyetindeki ilgili dilekceleri doldurup veriyorsunuz. Parayı alıyorsunuz.

t2

bu işler vakti bol arkadaşlar içindir. Uğraşmak yorar ve işinizden kalırsınız.

bocek

Alıntı yapılan: Icarus - 21 Ağustos 2014, 17:19:54
Eğer bankanızla bu kadar kavgalıysanız o bankayla çalışmayı bırakın.

Kavgalı değilim. Onlarla çalışmaya mecburuz ama alabileceğimizi de almak peşindeyiz.

Alıntı yapılan: t2 - 21 Ağustos 2014, 22:24:32
bu işler vakti bol arkadaşlar içindir. Uğraşmak yorar ve işinizden kalırsınız.

Pek uğraştırıcı bir şey değil anladığım kadarıyla. @patasana'nın dediği gibi en büyük sorun bankanın gerekli evrakları vermeye pek yanaşmaması, bunun için ekstra para (70-80 TL) istemesi vs. O evrakları alıp hakem heyetine verdikten sonrası beklemeye kalıyor(muş).

Hatta bu işi parasız yapan avukatlar var diye okudum forumlarda. 30-40 dosyayı birleştirip, mahkemeyi de kazanınca paralarını bankadan tahsil ediyorlarmış. İşte benim asıl merak ettiğim bu aslında. Gerçekten böyle birileri var mıdır?
Forumlardaki mesajlara bakarsanız şöyle güvenilir, böyle iş bitiren avukatlar varmış ama o yorumları avukatların kendilerinin yazmadığından emin değilim:)
1 ya da 0. işte 'bit'ün mesele..

aliveli

her banka para almıyor yada 1-2 tl çıktı parası istiyor sadece. 60 70 isteyen vermemek içinde her şeyi yapıyor.
biraz uğraştırıcı.

elektronart

kredileri bilmem ama kredi kartları için başımdan 1 hafta önce geçen bir olayı anlatabilirim. Icarus gibi ödediği ücretten memnun olmayanlar deneyebilir.
Geri ödeme konusunda en kıl olarak bilinen bir banka. Kredi kartımı kullanmadığımdan iptal ettirmek için aradım. Hem kullanmıyorum hem de 70 küsür lira çekmişsiniz kapatacağım dedim. Önce dedi ki, bir yıllık ödemeyi yapmışsın dursun sonra kapatırsın, 1 yıl içinde de avantajlarından faydalanırsın. Dedim kapat, bilgilerinizi kontrol ettim ve kartınızı aktif olarak kullandığınız için size 40tl puan yükleyelim siz onu kullanın ama 1 yıl kapatmayın. Dedim 70 küsür alıp 40 veriyorsunuz 1 yıl sonra kim bilir kaç alırsınız, kapatın. Dedi azcık bekleyin. Sonra geldi, bilgilerinizi kontrol ettim size 70 küsür lira ödemeyi geri yapalım siz de 1 yıl kapatmayın. Ben kapatmaya niyetli olduğum için ve onca şaşırtmacalı konuşmasına rağmen matematiğim şaşmadığı için kartı kapattırdım ama blöf yapıyor olsaydım verdiğim parayı geri almıştım. Kredi kart aidat madurlarına duyurulur.
Açık Elektronik

bilsisco

Hakkınız olan parayı almayan, almak yada uğraşmak istemeyen insanlarımız olduğu sürece bankaların gaspı devam eder.
Tabiki alabilirsiniz. Çok kolay. Ben 2 kez aldım.
1- Öncelikle toplam ne kadar paranız kesilmiş bunu tarih ve miktarlarıyla gösteren bir kağıt. Bunu bankadan(hesap özeti) yada internet bankacılığından kopyala-yapıştır(ben böyle yapmıştım) ile çıktınısı alın.
2- Bankanızdan bu kesintileri talep edin(prosedür, yapmasanız da olur. Vermezler zaten)
3- Hakem heyetine gidin, başvurun, 2-3 ay sonra hesabınıza yatar.

t2

Kart ne kadar süre kullanıldı?
Geri alınan masraf, aidat toplamı neydi?

gallavi

Masrafın kesildiğine ait her hangi bi dekont ve internet bankacılığından alınan bi çıktıyla hakem heyetine başvurun yoğunluğa göre 3 ay ile 1 yıl arasında size karar yazısı gelir akıllı bankalar size karar yazısı gelmeden hesabınıza yatırır. Eğer yatırılmadı ise karar yazısını sizden hiçbi masraf almadan tahsil eden avukatlar var banka bide avukat parası öder. :) Bankayla aranın bozulması çok komik olmuş ben kredi kullanmaya devam ettiğim bakadan da aldım bu masrafı daha sonra hesap işletim ücretinide telde hallettirdim halen kredi vermek için uğraşıyolar küsmemişler :)
DemirHan=gallavi;

t2

Şöyle bir adam düşünelim. Aşağılık, mafya adamı. Tefeci! Adi insan. işte o adamı banka şekline getirmişler. Güler yüzle tatli dille muamele yapıyor. Yapılan iş aynı. Tefecilik.

Icarus

Alıntı yapılan: gallavi - 23 Ağustos 2014, 13:49:29
Bankayla aranın bozulması çok komik olmuş ben kredi kullanmaya devam ettiğim bakadan da aldım bu masrafı daha sonra hesap işletim ücretinide telde hallettirdim halen kredi vermek için uğraşıyolar küsmemişler :)
İşte ondan sonra o şube ile pazarlık masasına oturman zor olur.
Ne diyeceksin "hani geçenlerde sizi 200-300 lira için yamultmuştum ya hatırladın mı ? çeyrek puan düşürsene ... hadi hadi... "
Böylemi diyeceksin...

yilmaz_kk

Alıntı yapılan: Icarus - 23 Ağustos 2014, 17:20:15
İşte ondan sonra o şube ile pazarlık masasına oturman zor olur.
Ne diyeceksin "hani geçenlerde sizi 200-300 lira için yamultmuştum ya hatırladın mı ? çeyrek puan düşürsene ... hadi hadi... "
Böylemi diyeceksin...

Bankalar sizi binlerce lira yamultacağı için 200-300 TL hiçbirşeydir. Hakkınızı arayın. Geriye aldığınız paralar bankanın hakkı olsaydı, söke söke alırdı sizden.
  Ben yapı kredi bankasından kredi kartı aidatımı tüketici hakem heyeti ile geri aldım. Banka da kararın bozulması için tüketici mahkemesine gitti. Onu da kazandım şükürler olsun. Banka bir de mahkeme masrafı ödedi.
Malesef Türkiye' de bdkk ne yapar bilemiyoruz. İşler bu raddeye gelmeden halletse. Bunun yerine tüketici hakem heyetlerinde banka temsilcisi koymaya çalışıyorlardı en son.
  Hakkınızı aramak vatandaşlık borcunuz. Hak verilmez, alınır.