ARM veya ATMEL'e nasıl başlarım

Başlatan apsis, 22 Ağustos 2014, 00:12:07

apsis

ARM çekirdekli MCUlarla çalışmak istiyorum. bildiğim kadarıyla ATMEL firması da kendi çekirdeği haricinde arm çekirdeği de kullanıyor. Şuan PIC MCUlarla çalışıyorum ve datasheetlerini bayağı karıştırıyorum. Şimdi ben sizden başlangıç için hani PIC için 628 den başla bunun örneği çoktur gibi bir MCU önermenizi istiyeceğim. Ama ardunio gibi kitler istemiyorum yada arm için discovery gibi kitler istemiyorum. Hem işlemciyi tam tanımak açısından hem de devre tasarımında karşılaşabilceğim donanımsal problemleri tanıyabilmek açısından bunu istiyorum, PICle de böyle çalıştım.
ATMEL firmasının ARM çekirdekli işlemcileri ile çalışsam diğer firmaların (STM gibi) ARM çekirdekli işlemcilerine geçişlerde ne gibi sorunlar yaşarım? 
Forumda aratsanız cevabını bulurdunuz diyeceksiniz de çok konu var ve çoğu kitlerle ilgli olan çalışmalar.

"Makineye Beyin" MEKATRONİK

Erol YILMAZ

Disco kit istemiyorsan, o zaman alacaksın eline bir tane Mcu...
Projene uygun bir board çizecek, SWD pinlerini de direkt ulaşılabilir pozisyonda bırakacaksın...
Sonra Keil de yazacaksın kodunu...
Hepsi bu.

Tavsiye çip: ulaşabildiğin bir STM32F0 kafidir.
F1, F2, F3, F4 olmasına şu aşamada gerek yok.

apsis

32 bitlik işlemcilerle hiç çalışmadım 8 bitliklerle çalıştım böyle bir geçiş doğru mudur?

Erol YILMAZ

Doğru, Yanlış diye birşey var mı burada ?
İstiyorsan Malzeme ve Compiler orada...

Çiz şemayı, bastır pcb yi, swd ile bağlantı kurdun muydu... tamam'dır :)

STM32F0 da Port için ayarlanması gereken registerlar böyleymiş.
ST keyfi yerindeyken suyundan da koymuş :))
Bunun ARM core ile bir alakası olmayabilir.

http://hertaville.com/2012/07/28/stm32f0-gpio-tutorial-part-1/

GPIO port mode register (GPIOx_MODER)
GPIO port output type register (GPIOx_OTYPER)
GPIO port output speed register (GPIOx_OSPEEDR)
GPIO port pull-up/pull-down register (GPIOx_PUPDR)
GPIO port input data register (GPIOx _IDR)
GPIO port outp ut data register (GPIOx_ODR)
GPIO port bit set/reset register (GPIOx _BSRR)
GPIO port configuration lock register (GPIOx_LCKR)
GPIO alternate function low register (GPI Ox_AFRL)
GPIO alternate function high register (GPIOx_AFRH)
GPIO Port bit reset register (GPIOx_BRR)

apsis

bir portu ayarlamak için bu kaadar register mi var???
programlayıcı ne almam lazım? stm yerine atmel kullansam nasıl olur? mesela aynı çekirdeğe sahip  atmel ve stm firmasına ait iki MCU arasında kod yazma açısından ne gibi farklar vardır?
STM32f0 tek chip olarak bulamadım hep kit var. lpc bulabildimhttp://www.direnc.net/ARM-MICROCONTROLLER,LA_1604-2.html#labels=1604-2

diot

lpc serisinin örnekleri ve dökümanları internette fazlaca bulunmakta. Birde jtag programlayıcı alman gerekecek. Örnek olarak segger j-link türü.

Burak B

Aşağıdaki linkte farklı ARM MCU' lar bulabilirsin.
http://expkits.com/smagaza/entegre-component

LPC810 var orda mesela ARM Cortex-M0+ ve 8 pin. :)
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

uzaylivolkan

Stm32f4 Discovery kit aldım onunla başladım şimdiye kadar hiç bir problemle karşılaşmadım tavsiye ederim başlangıç için Dil Olarak ise Keil den ziyade Micro c For Arm daha pratik geldi bana

apsis

söylediğim gibi kit istemiyorum. jtag yerine usb olanı yokmu? masaüstü pc olmadığı için usb kullanmak zorundayım. lpc ile stm arasından kod yazımı açısından çok farklılıklar olabiliyor mu? lpc de yazdığım bir programı stmye çok farklılık olmadan adapte edebilirmiyim?

mesaj birleştirme:: 23 Ağustos 2014, 05:59:19

Alıntı YapAşağıdaki linkte farklı ARM MCU' lar bulabilirsin.
http://expkits.com/smagaza/entegre-component

LPC810 var orda mesela ARM Cortex-M0+ ve 8 pin. :)
expkitse bakmayı unutmuşum gerçekten hatırlattığınız iyi oldu. Ankarada oturuyorum konya sokakta sadece bir yerde lpc 1766 ya da 1776 olmalı bunlardan biri vardı. başka arm çekirdekli MCU bulamadım