LLC Resonant Half-Bridge Converter Hakkında

Başlatan FxDev, 24 Ağustos 2014, 01:46:01

FxDev

Arkadaşlar merhabalar, ilgili başlık hakkında daha önce çalışma yapan oldu mu?
Soracağım onbin milyon sorum var da :)
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

z

Tristörlü indüksiyon ısıtma çalışması ve flyback smps yapısını rezonans modunda çalıştırmıştım.

Kontroller kısmını hazır çiplerle değil de komparatör ve lojik kapılarla vs yaptığımı hatırlıyorum.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

magnetron

@Z hocam kaç kilowata çıktınız indüksiyon ısıtmada

bir de rezonans frekansı kaç KHz di ?

z

Yok tristörlü yaptım deyince aklınıza çok büyük güç gelmesin. 600w civarındaydı.

O güne kadar hiç tristörle yüksek frekans (5..10 Khz civarı) çalışması yapmamıştım. Sırf olayları göreyim diye yaptığım hoby projesiydi.

FxDev

LLC'de frekanslar genellikle 200-300kHz civarlarında ki bu trafoyu küçülten en büyük etken.
Flyback şu an ne kadar yaygınsa LLC'de geleceğin Flyback'i olarak görülüyor.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

z

Bu teknigin faydalarindan birisi de yayilimi yapilan sinyalin frekansinin hemen hemen tek bir degerde olmasi. Dolayisi ile filitreleme islemi cok  kolaylasiyor.
Ayrica yumusak anahtarlama yapildigi icin anahtarlama elemanindaki stres de azaliyor.

naschibo

Alıntı yapılan: FxDev - 24 Ağustos 2014, 14:59:27LLC'de frekanslar genellikle 200-300kHz civarlarında ki bu trafoyu küçülten en büyük etken.
Flyback şu an ne kadar yaygınsa LLC'de geleceğin Flyback'i olarak görülüyor.

145kHz üstü frekanslar icin EMI testleri zorunlulugu var ve bu yuzden genelde LLC konvertörler 110kHz civarinda anahtarlaniyorlar.

Konu ile alakali calismami asagidaki linkten bulabilirsiniz.

https://naschibo.wordpress.com/power-electronics-leistungselektronik/

saygilar

pwr_24

LLC konvertör ile yüksek güçlere çıkabilir EMI girişimini azaltabilir ve snubber devrelerine ihtiyacınız olmaz. Uygulamada köprü diyottan sonra PFC ye oradanda 400V civarı dc gerilimi alıp half bridge yada full bridge llc ye girersiniz. Burada 3 çalışma metodu vardır. F0<Fs F0=Fs F0 >Fs çıkışınızın gerilim değerine göre bu modlardan birini seçersiniz. Flyback kadar kolay değildir tasarımı ama verimi çok yüksektir. Nette daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

M.Salim GÜLLÜCE

LLC Yada LC seri rezonans devrelerinde yüksüz olduğu durumlarda Kapasitör üzerine aşırı gerilim yüklenir.
O yüzden Hem akım hemde gerilim kontrolü yapmanız gerek. Aynı zamandada köprü anahtarlamasında SCR kullanıyorsanız sıfır geçiş takibi yapmak zorundasınız. Limitleriniz olmak zorunda. Hemde birden fazla..
Aksi takdirde bir sürü problemle karşılaşırsınız.