MP3 Player belli bir boyuttan büyük dosyayı niçin kabul etmez

Başlatan OG, 31 Ağustos 2014, 04:40:39

OG

SES ile ilgili bir iş için ucuz olsun diye hazır MP3 player alıp onunla işi halletmeyi düşündüm. 4-5TL ye MP3 player aldım. 2GB lık SD kart taktım. FAT32 formatladım.
Kaç saattir MP3 yüklemeye çalışıyorum. Bazılarını yüklüyor, bazılarında ise depolama aygıtı görünmez olup tekrar bağlanıyor, tabi yükleme yarım kalıyor.

Nedir niyedir diye arayıp dururken dikkatimi çeken şu oldu, 3 küsür MB lara kadar olan dosyaları yüklüyor, 4MB gibi ve üstündekileri yuklemeye kalkınca depolama aygıtı ucuyor.

Sürücü güncelleştirmesi falan denedim, son sürümü imiş.

Olayı anlayamadım. Fikri olan varmıdır?

mesaj birleştirme:: 31 Ağustos 2014, 04:51:10

Bir ek,
Farklı SD kart taktım sıkıntı çıkarmadı. Bunun anlamı SD kart kabul etmiyormuş.

mesaj birleştirme:: 31 Ağustos 2014, 04:59:24

Bir ek daha,
İyi MP3 çalar ile başka bir deneme yaptım.

Baştan toparlayayım,

-------
Ucuz MP3 + 2GB SD kart sorun çıkarıyor.

İyi MP3 + 2GB sorun çıkarmıyor. (Ustteki kart)

Ucuz MP3 + 16GB SD kart sorun çıkarmıyor.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

RaMu

2GB kartı fat16 formatlayıp deneyebilir misin?

Aslında 4 gb dan sonrası FAT32,
daha doğrusu FAT16 ile 4GB dan daha büyük
dosya adreslenemediği için FAT32 var,
ucuz mp3 ün 16gb kartı desteklemesi güzel bence,
demek FAT32 desteği var.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

OG

Fat 16 ile başladım, bu sorun çıkınca FAT32 ye cevirip denedim. Destekliyor ama problemi çözmedi.

Bende diğer MP3 ile yükledim (kartı PC ye takıp da yukleyecektim, yuva hiç kullanılmadığından okside olmuş sanırım, MP3 player ile yükledim). Şu an çalışıyor.

Cihaz ucuz, iş görüyor, WMA denedim desteklemiyor.
Freeman Ex02
Rastgele bir link,
http://www.n11.com/freeman-ex02-mp3-calar-P24462752

Perpa'dan aldım parekende 5TL. Ses okutacak arkadaşlar kullanabilir.

Karamel

hocam ticari devrelere? boyle cozumler bulmak mantiklimi? yani birisi cihazinizin icersini acsa ve icersinde kucuk bir mp3 calar gorse sakat durumlar olusmazmi ki?

OG

Ne gibi sıkıntı oluşsun?
Kullanıcı kendisi karta istediği MP3'ü yine kendisi yükleyecek.
Kontrolu istenen şekilde siz yaptıyorsunuz, kontrollerde sıkıntı yok. İçerik sizi ilgilendirmiyor.

Karamel

hocam ne bileyim. elektronik piyasasindan pek anlamadigimdan ilginc bir soru sormus olabilirim. fakat genel dusundugumde marka bir urun aliyorum icersinden cin mali disarida satilan bir urun var. garibime giderdi gercekten.

RaMu

5TL perakende çok iyi fiyat,
ebay fiyatı 1,5$ hiç beklemeye değmez İstanbul daysan,
http://www.ebay.com/itm/2014-Chic-Clip-Digital-Mini-USB-MP3-Player-support-for-2-4-8GB-TF-Card-White-/400746541326?pt=AU_MP3_Players&hash=item5d4e5af10e

Geçen yine mevzusu olmuştu,
yok mühendis hazır cihazı alıpta devresinde kullanmaz,
böyle çözüm olmaz vs. diye,
bende mühendis çözüm üretir demiştim,
bence kullanmakta hiçbir sakınca yoktur,
kendin yapmaya kalksan
ya vs... tarzı bir entegre kullanacaksın
ki zaten bu mp3 playerın üzerindede %90 o var,
yada sağlam bir md. seçip mp3 vaw vs. çalan bir kütüphane örnek arayacaksın,
o zaman senmi yapmış olacaksın,
yada oturup mp3 çalarmı yapalım projeyi mi yapalım?
Bence durum böyle.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

OG

Alıntı YapGeçen yine mevzusu olmuştu,
yok mühendis hazır cihazı alıpta devresinde kullanmaz,
böyle çözüm olmaz vs. diye,
Amaç sonuca ulaşmaktır. En iyi şartlarda sonuca ulaşmak.

kimlenbu

Üç beş hafta önce bir arkadaş sd kart kütüphanesi yazmaya çalışıyordu yanlış hatırlamıyorsam. Yeni kartların ekstra komutlar desteklediğinden bahsediyordu.

Bu durumda ilk kullandığınız karta desteklemediği bir komut gönderiliyor olabilir. Yani PC sürücüsü sıkıntılıdır. SD kart seçmesi bundan kaynaklanıyor diye düşünüyorum.

Ayrıca 16GB'lık kartı görmesine rağmen bütün kapasiteye erişim sağlayamayacağını düşünüyorum.

Çok adetli bir ürün değilse sıkıntı çıkarmayan sd kartlardan biraz stoklayıp projeyi o şekilde tamamlarım, ya da her kartı sıkıntısız okuyan azıcık daha pahalı bir player kullanırım.

sıfırdan mp3 player yapmak çok gereksiz. Müşteri kıllanacak birisiyse player'ın dış kutusunu söker o şekilde kullanırdım.

t2

Ben bu mp3 ile aynı görünüşe sahip MTC -MT-24  olan modelden aldım.
Sürekli usb de takılı duruyordu.
Bir kaç ay sonra baktım pil balon gibi şişmiş patlayacak idi. içini açtım pili çıkardım.  pil uçlarında 3.3 V civarı gerilim vardı.

USByi ayırıp -pil uçlarına 3.3 V gerilim bağlayayım bazı mp3leri çalayım dedim bir türlü çalamadı bilgisayarısız olarak kullanılamaz hale gelmiş.

usb ucundan sadece besleme alsın dedim 5V verdim  yine olmadı.

Pili bir kere çıkarırsak, beslemesiz kalırsa, cihaz tek başına mp3 çalma kabiliyetini kaybediyor kanaatindeyim.
Ya da sd kart formatı ile ilgili sıkıntı olabilir.

minicihazlar

Ucuz sd kartların haberleşme hızı çok yavaş oluyor ve içlerindeki buffer da ya olmuyor veya çok küçük oluyor. Eğer işlemci tarafında bu dikkate alınmamışsa sd kart'ta sorun var deyip sw olarak yeniden başlatıyor olabilir. Bu çok karşılaşılan bir durum aslında. Özellikle ucuz sd kart'lar kullanıldıkça içlerindeki nand bloğunda çok fazla bad sektör oluşumundan dolayı veriler kalan sağlam yerlere dağıtıldığından işlemler iyice yavaşlıyor.