Modifiye sinüs inverterlar

Başlatan Mucit23, 31 Ağustos 2014, 11:20:51

Mucit23

Merhaba arkadaşlar,

Elimde 300W lık modifiye sinüs inverter var. Aşırı yüklenme sonucu Çıkış mosfetlerinden iki tanesi arızalanmış. Arızalanan mosfetler IRF840
Bu mosfetleri değiştireceğim ama birkaç sorum olacak

Normalde inverter'de aşırı akım koruması var. Ama bu mosfetleri yaktığına göre demekki aşırı akım koruması devreye girmeden mosfetler yanmış.
Bu mosfetin Drain akımı 8A sürekli yük akımı ise 5.3A yazıyor datashette.

Bunun yerine başka bir mosfet ne takabiliriz. Akımı biraz daha fazla olsa iyi olur diye düşünüyorum. Mesela 8A sürekli verebilecek bir malzeme.

Diğer bir sorum ise inverterin AC çıkış filtresi ile ilgili. Çıkışta hiçbir filtre yok. Modifiye sinüs inverter ya bu adamlar H köprüsünün orda uclarını doğrudan prize bağlamışlar. Osiloskop ile baksam çıkacak sinyal şeklini az çok tahmin edebiliyorum.

Çıkışa bir filtre eklemek istiyorum. Burada herhangi bir iyileştirme yapabilirmiyim? Eklenecek olan filtrenin inverter'a veya yüke bir faydası olurmu. ?

mustafa_cmbz

Marka model verirmisin ?

Modifyeli sinüsler de iş yapmaz.Tam sinüs olacak abi gerisi boş..

Mucit23

remzi

2. el 1000VA 'lik ups al. geçen hafta aküsü ile birlikte online ups aldım. 150TL. LCD göstergeli felan...

hasankara

mosfet konusunda, akım kapasitesi artar iken gerilim sınır değeri genelde azalır. aynı kılıf mosfetler için böyle bir genelleme yapılabilinir. kendinde araştırdığın da akım değeri yüksek olsun istediğinde gerilim değerleri aynı kılıf için genelde düşüş görebilirsin. bunların yanında elindeki mosfetin rise ve fall time süreleri yakın yada daha az olacak şekilde mosfet araştır. Rdson da yakın ve daha az olmasına baksan fena olmaz hani uzun süreli düşününce üzerinden atacağı sıcaklık değerlerinde etkili bir rol oynar bu değer de. rise fall süreleri de yine mosfetin ısınmasında etkili olur. hatta bir ihtimal çok kötü rise fall degerlerinde mosfet seçersen tamamen kararsız bölgede çalışmasına sebep bile verebilirsin.

çıkışlar için ise, kalın tel ile sarılmış bobin seri olarak bağlarsan faydası olabilir. ani yüklenmelerde faydası olabilir. ani yüklenmelerde sinüsün şekli faz kaymasından dolayı değişime uğrayabilir, faz farkı çok az da olsa yük değişimlerinde meydana gelerek sinüste eğilip bükülmelere sebep olabilir.

Mucit23

Hocam UPS var birtanede ben evde kullanmıyorum araçta kullanıyorum. UPS pek uygun değil.
Ozaman hiç karıştırmaya gerek yok aynı mosfetlerden alıp takayım.

Filtre işinide inverteri çalıştırdıktan sonra inceleyeceğim. Biraz saf sinüs inverterlere bakayım.

remzi

mustafa_cmbz

Bu markanın modifiyeli inverterlerini övüyorlar kısa devre korumaları acayip hassas bi pano içerisinde iki tane switch mod güç kaynağı var bunları tek hatta bağlıyorum inverterin çıkışından birde barakadaki lambalar besleniyor pano çalışırken baraadaki lambalardan birini açında inverter korumaya geçiyor.

Fazına bakıyorum 110 volt var nötr'üne bakıyorum 110v var tam sinüs almak daha mantıklı özellikle bu inverter ile picli devre çalışacaksa..

t2

Fazına bakıyorum 110 volt var nötr'üne bakıyorum 110v var bu nasıl oluyor? 220V çıkış varsa böyle olmaz ki. fazına bakmak nedir? fazla nötr arasını ölçmek değil mi? peki nötrüne bakmak nasıl olacak? nötrle nötr arasını mı ölçüyorsunuz? mustafa arkadaş ne demek istediniz acaba? mesajı uykusuz yazmış olmayasın ? 

inverter ile picli devre çalışacaksa inverterin sinüs olmasının anlamı ne? pic şebekeyi mi ölçecek ne yapacak? Tam sinüs veya modifiye sinüs olması ile PIC niye ilgilensin?

mustafa_cmbz

toprak ile faz arasını ölçtüğümde 110v nötür ile toprak arasını ölçtüğümde 110v çıkıyor..

Evdeki nötr hattına kontrol kalemi baktığınızda kontrol kaleminin ışıldamadığını göreceğiz değilmi ? bunu kastettim..

picli devre çalışacaksa dediğim de zaten piclerin ottan bktan etkilendiğini biliyoruz inverterin tam sinüs olmaması ve birde çıkışında motor vs. emk üreten ekipmanlar kontrol etmekse amaç iyice kanser oluyor insan..

mesaj birleştirme:: 01 Eylül 2014, 18:49:48

bu arada evet baya bi uykusuz olduğum için anlamsız cümleler kurmuşum :p

Mucit23

Evet mosfetleri değiştirip inverteri çalıştırdım. Çalışmasında sıkıntı kalmadı.

Birde osiloskop ile faz çıkışlarına bakayım dedim

Normalde SMPS trafosunun çıkışında Köprüden sonra 330V civarı bir gelirim var. osiloskobun GND sini bu 330V DC gelirimin eksisine verip fazları görüntüledim.

Sarı olan faz, mavi olan nötr diyeceğim ama pek öyle bir durum yok gibi.
Burada bildiğin kare dalga var... Ben daha komplex bir sinyal bekliyordum. Mesela 50Hz sinyal üzerine bindirilmiş 10Khz pwm sinyali gibi. En azından pwmli bir sinüs sinüs sinyali olaymış güzel olurmuş.

hasankara

HPWM yok mu şimdi ? ilginçmiş bende böyle beklemezdim. o kadarda mosfet seçimine dikkat et fln dedik halbuki. bir de 50 hz frekans da gerilim uygulanıyorsa trafo bayağı sarımlı bir şey olabilir mi? bir de başlığı modifiye kare inverterler diye değiş bari :D

Mucit23

Hocam valla hiçbirşey yok :D Aynen Kare dalga inverter ismi daha makul olurmuş.

İçerisinde tek bir çip var. Oda elan firmasının 8 bitlik bir MCU'su, EM78P458

Şimdi evdeki bir vantilatöre bağladım inverteri. Vantilatörün motoru çok uğultulu çalışıyor.

learner

Benim bildiğim modifiye inverter böyle oluyor zaten. Kare dalgadan tek farkı sıfır geçişlerinde bir müddet bekleme var. bu sinüs benzetimi oluyor işte :)

Sinüs eğrisini 10-20Khz lik bir Pwm ile modüle ederek çıkış vermekse tam sinüs inverter oluyor.

modifiye sinüs

Tam sinus

ipek

Bu sistem Pseudo Sine diye yıllardır piyasada .Lamba vs resistif yüklerde başarılı fakat traş makinası vantilatör gibi endüktif yüklerde sınavı geçemiyorlar.şimdi bunun 4 kollu köprü çıkışı var yapay kare dalgayı elde edebilmek için,siz blok kapasitörün GND'sini temel aldığınız için sadece bir kolu görüntüleyebildiniz. skobun her iki ucuna 220K...470K arası seri direnç koyup direkt çıkış fişine temas ettirirseniz asıl dalga forumunu görebilirsiniz.

150 ...250 Watlık bir trafonun Ac 12 yada 24 volt sekonder sargısını çıkışa seri olarak bağlayıp sonlandırmak için 1mikrofarad x2
tipi 250 voltuk kapasitörü çıkışa paralel bağladığınızda çıkışta prıl pırıl sinus görürsünüz. bu yöntem önemli kayba yol açmaktadır.