Modifiye sinüs inverterlar

Başlatan Mucit23, 31 Ağustos 2014, 11:20:51

Mucit23

Hocam 600w modifiye sinüs inverter 200tl iken tam sinüs olanı 700 tl civarında.  Saf sinüs inverterlar ile modifiye sinüs inverter ların 12 v'un 330v'a yukseltildigi dc-dc dönüştürücü kısmı aynıdır büyük ihtimalle.  Bundan sonraki pwmli dc-ac dönüştürücünün fiyatı bu kadar katlaması normalmi? Bundan sonraki olayın çokda karışık olduğunu düşünmüyorum.

mustafa_cmbz

Peki hazır konusu açılmışken bende birkaç şey sorayım istiyorum.

Bu aynı marka bir inverter var elimizde yaklaşık 1kw kadar olması lazım.

İnverter çıkışını kontrol kalemi ile kontrol ettiğimde kontrol kaleminin Faz ve nötürde de yandığını gördüm.Ölçü aleti ile iki ucu sırası ile toprağa karşı ölçtüğümde 110v civarı görüyorum.

Ve bana sıkıntı yarattığını düşündüğüm kısımda tam burası sanırım.Faz ve nötr de 110v görmem.

Bu inverterin çıkışından omron marka olması lasım markasını modelini hatırlayamadığım ( evden bakarım ) 2 adet switch mod otomasyon tipi güç kaynağı besliyorum.

Evde şebeke elektriği ile denemeler yaptığımda sıkıntı yok fakat bu inverterin çıkışna bu güç kaynaklarını bağladığım vakit güç kaynalarının beslediği picli kartlar sık sık sorun yaratıyor ve güç kaynaklarından aşırı bir titreme sesi geldiğini duyuyorum.

Ne yapmam lazım ?

Birde şöyle bir sıkıntım var.Aynı pano içerisinde 2 adet swtich mod güç kaynağını alıp faz ve nötr lerini birleştirdiğimde inverter hataya düşüyor.Bu güç kaynaklarını ayırıp tek tek invertere kablo çektiğimde bu kezde barakadaki lambaları yaktığımda inverter hataya geçiyor.

Aklıma şu geliyor.Hani şu bazı cihazların önünde olan ac filitrelerden alıp güç kaynaklarının önüne bağlasak sanıyorum ki inverterin kısa devreye düşmesi sorununu ortadan kaldıracağım fakat güç kaynaklarından ses gelmesi olayını ne denli çözer bilemiyorum.

Bu sıkıntı ile ilgili fikir verebilecek arkadaşlar varmı acaba..

Ben çözümü tam sinüs inverterde görüyorum ama tamda emin değilim.

learner

İnverterlar aküye mi bağlı? Toprak dediğiniz eğer akünün - kutbusa ki bu h-brigde in gnd si oluyor. Bu durumda faz ve nötürde 110volt görülmesi normal. Ama şebekeyle bağı olmayan (akülü) bir sistemde kontrol kalemi nasıl yanıyor onu anlamadım. Devreyi ne tamamlıyor ki?

Mucit23

Hocam bu toprak meselesi biraz karışık.  Normalde 12v hattı ile 220v hattı arasında smps trafosu var. Bu durumda  bu iki bölüm izole olmuş oluyor.  Bana göre toprak hattı smps trafosunun çıkışında köprü  diyottan sonraki 330v gelirimin eksi kutbu olur.

Bende inverterda prizin toprağı inverterin metal kutusuna bağlı.  Kutuyada hiçbir elektriksel temas yok. Bu toprak meselesini anlamadım.

Dün mesela inverter çalışırken faz veya nötr'e dokunuyorum elektrik çarpmıyor :)

learner

Alıntı YapDün mesela inverter çalışırken faz veya nötr'e dokunuyorum elektrik çarpmıyor :)

Bir yeteneğini keşfetmiş olmayasın ;D

İşin ehli hocalarımız bu konuya bir açıklık getirirlerse güzel olur.

certy

Alıntı yapılan: Mucit23 - 03 Eylül 2014, 09:42:50
Hocam bu toprak meselesi biraz karışık.  Normalde 12v hattı ile 220v hattı arasında smps trafosu var. Bu durumda  bu iki bölüm izole olmuş oluyor.  Bana göre toprak hattı smps trafosunun çıkışında köprü  diyottan sonraki 330v gelirimin eksi kutbu olur.

Bende inverterda prizin toprağı inverterin metal kutusuna bağlı.  Kutuyada hiçbir elektriksel temas yok. Bu toprak meselesini anlamadım.

Dün mesela inverter çalışırken faz veya nötr'e dokunuyorum elektrik çarpmıyor :)

İkisini tutarsan görürsün çarpılmayı. :)

İnverter çıkışları dünya toprağından izole olduğu için çarpılmıyorsun.
TA1USS

learner

O zaman kontrol kalemi neden ışık verebiliyor?

Mucit23

Alıntı yapılan: learner - 03 Eylül 2014, 16:52:17

Kontrol kalemini bende denedim yanıyor. Ama çok zayıf bir şekilde yanıyor.

certy

Alıntı yapılan: learner - 03 Eylül 2014, 16:52:17

O konu hakkında bilgim yok. Hem kontrol kaleminin yanması dünya toprağından izole olmadığı anlamına gelmez. İçinde neon lamba var zaten ota b.ka yanıyor.
TA1USS

mihri

İnvertör çıkışınbda büyük ihtimalle aşağıdaki resimlerde görünen CY1 ve CY2 kapasitörleri vardır bu yüzden toprağa göre nötr ve fazlarda 110V görüyorsundur. Kontrol kaleminin yanma sebebi de bu.

Modifiye invertörün çıkışına 1/1 izolasyon trafosu koyarsan belki fayda sağlayabilir.
"Eppur si muove!"

learner

Çıkışa izolasyon trafosu koyduğumda her iki kabloda da kontrol kalemi yine zayıf bir ışık veriyor. Bu durumun bi zararı yok ama sebebini merak ediyorum.

t2

Trafonun primeri ile sekonderi arasındaki empedans tam sıfır değil. Vernik, bant nedeniyle 5Mohm da olsa bir direnç vardır. Bu da kontrol kaleminin ışıldamasına yetiyor olsa gerek. Hatta ups çalışmazken şebekeye bağlı iken bile bunu görebiliriz.

veya ups çıkışı ile dünya toprağı arasında koruma amacıyla VDR, TVS gibi elemanlar yerleştirilmiştir. onlar üzerinden devre tamamlanıyor kontrol kalemi ışıldama yapıyor.