Zor bir soru: Ses üzerine data bindirmek

Başlatan XX_CİHAN_XX, 03 Eylül 2014, 09:10:38

XX_CİHAN_XX

Band genişliğinin 300-4000Hz arası olduğu bir kanaldan ses iletişimi sağlanıyor. Hattın bir ucundan ses ile birlikte data göndermek, diğer ucundan sesi ve datayı ayrıştırmak istiyorum. Ses iletimi sağlandığı süre boyunca data akışı olacaktır yani uzun süreli data aktarımı söz konusu ve bunlar kablosuz yapılacağı için genlikle oynama durumu söz konusu değildir. Frekans aralığımda çok dar yani anca sesi iletecek kadar olunca nasıl data aktarabileceğim konusunda çıkmaza girmiş bulunmaktayım. Parlak bir fikri olan var mıdır?
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

mufitsozen

Alıntı yapılan: XX_CİHAN_XX - 03 Eylül 2014, 09:10:38
Band genişliğinin 300-4000Hz arası olduğu bir kanaldan ses iletişimi sağlanıyor. Hattın bir ucundan ses ile birlikte data göndermek, diğer ucundan sesi ve datayı ayrıştırmak istiyorum. Ses iletimi sağlandığı süre boyunca data akışı olacaktır yani uzun süreli data aktarımı söz konusu ve bunlar kablosuz yapılacağı için genlikle oynama durumu söz konusu değildir. Frekans aralığımda çok dar yani anca sesi iletecek kadar olunca nasıl data aktarabileceğim konusunda çıkmaza girmiş bulunmaktayım. Parlak bir fikri olan var mıdır?

data derken kac byte/sec?
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

ferdem

Aynı frekans bandı, tek kanal insanın aklıma TDMA(time division multiple access) yöntemini getiriyor ancak ileteceğiniz data buna uygun mu bilemiyorum.

t2

Eskiden internet yaygın değilken ve yavaş iken (15-20 sene önce) TeleEYE diye bir ürün vardı.
Normal telefon hattından televizyona bağlayıp görüntülü konuşma yapılabiliyordu. o tarihte görüntülü konuşma harikulade inanılmaz olaydı.
Yani bu iş mümkün. Yapılabilir!   

Projenin en önemli kısmı atlattık. yapılacağına inandık.

Bu ürün normal hattan hem ses hem görüntü iletebiliyor ise bunu dijital olarak yapıyor olsa gerek. yani sesi ve görüntüyü sıkıştırıyor.
Ses iletimini sıkıştırmadan aynen koruyarak data iletimi yapmak zor görünüyor. ses bozulacaktır. veya arka planda sürekli bir zırıltı olabilir.

XX_CİHAN_XX

@mufitsozen hocam, yaklaşık 100mS lik bir periyot ile birkaç baytlık data aktarımı olacak. Ama seste hiç bir şekilde kesinti oluşmaması gerekiyor.
@ferdem hocam, TDMA yöntemini bilmiyordum araştıracağım benim aklıma gelen ilk yöntem DTMF kodlamadaki mantık oldu. Orada da iki farklı frekans birleştiriliyor ve fft ile daha sonra ayrıştırılıyordu ama tam olarak bu sisteme adapte edilebilir mi bilemedim.
@t2 hocam, dijital olarak göndermem çok mümkün olmayacak sanırım çünkü bu sistemde gönderici ve alıcı tarafın cep telefonu olmasını planlıyorum.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

t2

4khzin uçlarına doğru 3.7 ve 3.9 kHz gibi iki frekans seçilir. bunlar ile fsk yapılır. FSK kullanılırsa DTMFten daha hızlı iletilir. konuşma esnasında kulağı pek rahatsız etmez. Telefon kulubelerinden konuşurken arada zzt diye bir ses duyuluyor ücretlendirme sinyali. Aslında bu ses 10khz civarı. nasıl oluyor da iletilebiliyor? belki de santralden telefon makinesine gelirken band genişliği 4khz değil daha fazladır.  bunun gibi de olabilir.

belki de:

band genişliğinin 4Khz olması bizi yanıltıyor. bunun anlamı 4Khz üzerinde ses iletilmez demek değildir. Daha yüksek frekanslar zayıflayarak gidiyor olabilir. mesela 10kHz 100 kat zayıflıyor olabilir. 2 cep telefonundan  deneme yapmalı gerçekten karşıya ulaşabilen sesin en yüksek frekansı nedir? iletilen 3KHzin genliği ile bunun genliği arasındaki fark nedir? bunlara bakmak gerek. 

speak48

sesi nasıl gönderiyosunuz.
bu bilinmeden herhangi bir yorum yapılamaz.

XX_CİHAN_XX

Ses normal telefon kulaklığındaki mikrafondan alınıyor Dijitale çevrilip DSP üzerinden geçiyor.(Bu esnada data eklemeyi düşünmüştüm) Sonra tekrar analoga çevrilip telefonun mikrafon girişine veriliyor. Karşı tarafta da tam tersi oluyor.
@t2 hocam söylediğiniz çok mantıklı 4Khz ten sonraki frekanslarda aktarılabiliyordur belki bir denemek gerek. Bıçak gibi siyanlin birden kesileceğini bende düşünmüyorum.

speak48

göndereceğiniz data miktarına göre değişir.
sürekli data gönderecekseniz sabit xxx byte ses datası y byte data gönderirsiniz.
yada özel 2 komut seçerek a komutundan sonra gelenler ses olsun b kmoutundan sonra gelenler diğer data olsun diyebilirsiniz.

XX_CİHAN_XX

Hocam yukarıda da belirttiğim gibi 100mS aralıklarla periyodik olarak birkaç bayt data göndermek istiyorum. Bahettiğiniz şekilde yaparsam her 100mS de bir  yaklaşık 40-50mS ses kesilecek (çünkü data gönderiyor olacağım) Bu durum ses iletişiminde ciddi bir kopukluk demektir. Bu nedenle dataları ses ile birlikte göndermem gerekiyor ama dar olan bant genişliği bu konuda beni bir hayli zorluyor. Söz konusu iletişim cep telefonu üzerinden olacağına göre bunun için en iyi yöntem ne olmalıdır??

polleme

Cep telefonu modeli nedir? Konuşma sırasında GPRS üzerinden data gönderilse olmaz mı?

XX_CİHAN_XX

Herhangi bir akıllı yada akılsız telefon olabilir hocam sistem sadece konuşma üzerinden çalışacak.

polleme

HT8870'li bir DTMF sistemi sesi kısık şekilde arka planda kullanılırsa ses üzerinden data iletilebilir. Ama iletim hızı büyük önem taşıyor.

XX_CİHAN_XX

Evet hocam ilk aklıma gelen yöntem DTMF ile aktarım yapmak idi. Gecikme çok oluyor ama çaresiz kalırsam bu şekilde bir yöntem deneyeceğim.

t2

DTMFi iletirken konuşan adam üff dese  dtmf algılanamayacabilecek iş bozulacak.
konuşan kişiler durumdan haberdar ise az sessiz duralım kırmızı düğmeye basalım data iletelim derse olur. başka türlü  durum kritik.