MATLAB'de USB Kullanımı

Başlatan iqsuz, 03 Eylül 2014, 22:58:39

iqsuz

s.a

matlab virtual reality'de bir projem var ve stm32f4'deki verileri usb yardımıyla import etmem gerekli.fakat bir türlü beceremedim.

okuduğum bir kaç yerde matlab usb desteği vermedğini söylüyor.doğru mudur?eğer doğruysa dataları import etmek için başka bir yolum var mı?

gumush

Matlab'de mikroislemci ile calistim , seri iletisim uzerinden sorunsuz kullandim. Ancak usb kullanilamaz oldugunu sanmiyorum. STM kullanmadim ama USB baglantisi sonunda bilgisayar uzerinde bir COM' port olusuyor ise oda USB-Seri cevirici cipler ile bu cevrimi yapiyordur rahatlikla kullanabilirsiniz.

Instrument Control Toolbox'a baktiniz degil mi  ?
Hikmet Gumus  izmir

iqsuz

Alıntı yapılan: gumush - 04 Eylül 2014, 07:18:26
Matlab'de mikroislemci ile calistim , seri iletisim uzerinden sorunsuz kullandim. Ancak usb kullanilamaz oldugunu sanmiyorum. STM kullanmadim ama USB baglantisi sonunda bilgisayar uzerinde bir COM' port olusuyor ise oda USB-Seri cevirici cipler ile bu cevrimi yapiyordur rahatlikla kullanabilirsiniz.

Instrument Control Toolbox'a baktiniz değil mi  ?

evet o toolbox'a baktım fakat orda belirli markalar için tanımlanmış usb hidler var yani stm32f4 için geçerli değil.

elimdede şuan usb-seri port dönüştürücü mevcut değil zaten fiyatlarıda baya pahalı

XX_CİHAN_XX

Matlab'tan çok anlamam ama eğer amaç sadece pc ye veri göndermek ise basitçe 20 liralık serial to usb çevirici (ftdi) modüllerden alıp o şekilde Matlab'a veri aktarmanız mümkün değil midir? Bu durumda programın çeviriciyi serial com port olarak görmesi gerekir. Bu şekilde usb ile uğraşmadan veri aktarımı yapabilirsiniz.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

iqsuz

Alıntı yapılan: XX_CİHAN_XX - 04 Eylül 2014, 16:39:36
Matlab'tan çok anlamam ama eğer amaç sadece pc ye veri göndermek ise basitçe 20 liralık serial to usb çevirici (ftdi) modüllerden alıp o şekilde Matlab'a veri aktarmanız mümkün değil midir? Bu durumda programın çeviriciyi serial com port olarak görmesi gerekir. Bu şekilde usb ile uğraşmadan veri aktarımı yapabilirsiniz.

tabi hocam çok haklısın fakat matlab gibi bi programın usb desteği olmamasına şaşıyorum.
yada varsa internette hiç kaynak olmaması garip.

yilmaz_kk

stm32f4 üzerinden usb ile seri data basabilirseniz sıkıntı olmaz. Örneğin arduino ile MATLAB direkt olarak COM port üzerinden USB ile haberleşebiliyor. Tabi veriler seri haberleşme ile gönderiliyor.
  Bu bant genişliği işinizi görür mü bilemem.
  MATLAB generic USB desteği vermiyor. Yoksa usb ile çalışan ölçüm cihazları, elektronik cihazlarla farklı toolboxlar vasıtasıyla haberleşme yapabiliyor.