Manyeto-emc test ?

Başlatan Maxim, 05 Eylül 2014, 15:42:57

mustafa_cmbz

Bende pano içerisindeki 220v kontaktörler çekerken değilde bırakırken büyük sıkıntı yaşatıyor.Devre komple kendine reset atıyor.Bakalım pcb de iyileştirmeler yapıyoruz şu manyeto olayını bende takip ediyorum.

Maxim

net olarak birşey sormak istiyorum

12v beslemede seri 1N4007 diyot mu daha iyidir yoksa 1N5819 mu sizce?
parazit geçirgenlik baabında..

skara1214

Alıntı yapılan: Maxim - 01 Ekim 2014, 12:57:31
net olarak birşey sormak istiyorum
12v beslemede seri 1N4007 diyot mu daha iyidir yoksa 1N5819 mu sizce?
parazit geçirgenlik baabında..
1n4007 daha iyidir zira daha yavaş .Yüksek frekanslı gürültülere doğal filtre görevi görür
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

mustafa_cmbz

Mantıken düşünüldüğünde 4007 daha mantıklı dediğiniz gibi.Ama bu gibi şeyleri osilaskop'u olan arkadaşlar denemelerini yapsalar daha net cevaplar edinmiş oluruz belkide.

dnacikaya

Sıkmayın canınızı ikisinide paralel bağlayın.

fbkaya

Alıntı yapılan: dnacikaya - 01 Ekim 2014, 14:30:42
Sıkmayın canınızı ikisinide paralel bağlayın.
seri bağlamak daha mantikli degilmi ? Tepki sureleri artarsa filtreleme daha iyi olmazmi ?

skara1214

Alıntı yapılan: fbkaya - 01 Ekim 2014, 14:42:51
seri bağlamak daha mantikli değilmi ? Tepki sureleri artarsa filtreleme daha iyi olmazmi ?
yüksek geçiren değil alçak geçiren filtre yapıyoruz bu bağlamda yavaş olması daha mantıklı

fbkaya

Alıntı yapılan: skara1214 - 01 Ekim 2014, 14:48:27
yüksek geçiren değil alçak geçiren filtre yapıyoruz bu bağlamda yavaş olması daha mantıklı
Özür dilerim, sanırım yukarıda yanlış tabir kullandım. Bilmediğimden soruyorum; örneğin elimizde ilki 100ns, ikincisi 50ns tepki sürelerine sahip iki diyot olsun. Bu diyotları seri bağladığımızda ilk olarak 100ns sonra diğer diyottada 50ns bekleyeceği için toplamda 150ns tepkime süresi yani daha yavaş diyot elde etmez miyiz ?  Akabinde daha iyi alçak geçirgen olmaz mı ?

skara1214

Alıntı yapılan: fbkaya - 01 Ekim 2014, 15:18:00
Özür dilerim, sanırım yukarıda yanlış tabir kullandım. Bilmediğimden soruyorum; örneğin elimizde ilki 100ns, ikincisi 50ns tepki sürelerine sahip iki diyot olsun. Bu diyotları seri bağladığımızda ilk olarak 100ns sonra diğer diyottada 50ns bekleyeceği için toplamda 150ns tepkime süresi yani daha yavaş diyot elde etmez miyiz ?  Akabinde daha iyi alçak geçirgen olmaz mı ?
bu işin en temizi tek yönlü ps tepkili tvs diyotu paralel kullanmak

fbkaya

Alıntı yapılan: skara1214 - 01 Ekim 2014, 15:32:56
bu işin en temizi tek yönlü ps tepkili tvs diyotu paralel kullanmak
Hocam benim dediğimde bir yanlışlık varmı ? Eğer varsa doğrusunu bilmek isterim.
Sizin belirttiğiniz diyot nasıl oluyor, ne özelliği var ? örnek verebilirmisiniz ?

skara1214

Alıntı yapılan: fbkaya - 01 Ekim 2014, 15:37:48
Hocam benim dediğimde bir yanlışlık varmı ? Eğer varsa doğrusunu bilmek isterim.
Sizin belirttiğiniz diyot nasıl oluyor, ne özelliği var ? örnek verebilirmisiniz ?
2 tane seri bağlamak tabiki iyi olur(voltaj düşüşünü ciddiye almıyorsak). İnternette tvs diyot diye araştırırsanız özelliklerini bulursunuz. Zener diyottan farkı hızıdır. tek yönlüler  ps lerde cevap verebilmekteler.

Maxim

ps tepkili ne demektir?
ben tvs AC olanlardan kullandım, acaba kötümü yaptım;?

skara1214

Alıntı yapılan: Maxim - 01 Ekim 2014, 16:48:40
ps tepkili ne demektir?
ben tvs AC olanlardan kullandım, acaba kötümü yaptım;?
hocam ps  pico saniye tepki demek. Ac dediğiniz yani çift yönlü olanlar daha yavaş tepkiler verirler(ns)  zaten fiyatlarına bakarsanız da tek yönlü olanların daha pahalı olduğunu görürsünüz  taşıyabildiği  güçde  önemli  minimum 1.5k serisi kullanın derim.  onun harici birde gdt(gas discharge tube ) denilen birşeyde o en pahalısı devreye seri takılıyor birde onu deneyin.

x-nomek

tvs ler nasıl baglanıyor serimi paralelmi hem +5 dc besleme kaynagına  ac hemde dc baglanabiliyormu

mustafa_cmbz