su soğutma

Başlatan MC_Skywalker, 10 Eylül 2014, 21:26:59

MC_Skywalker

Alphacool NexXxoS Cool Answer 360 D5/ST - Set sıvı soğutma ön incelemesi.

3 yıllık GTX 580 grafik kartımı yüksek ısıdan dolayı kaybedince su (Sıvı) soğutma ile yeni alacağım ekran kartımın ömrünün daha uzun olacağını düşünerek araştırmalarıma başladım.

Ekran kartlarına takılan özel bloklar, CPU blokları derken ekran kartı olarak ASUS ROG POSEIDON-GTX780-P-3GD5 gözüme çarptı. Hava ve sıvı soğutmayı bir arada sunan bu kart ile Alphacool firmasının NexXxoS Cool Answer 360 D5/ST - Setinin birlikte kullanmaya karar vererek sıvı soğutma setinin siparişni verdim. Toplam 1 haftalık bir süre içinde set elime ulaştı. Set içeriği;

1x Alphacool NexXxoS XP³ Light - Acetal Edition - Intel/AMD işlemci bloğu bakır dan imal edilmiş. anakart için bağlantı apartları ve termal macun.
1x Alphacool Repack - Single Laing D5 - Dual 5,25 yuvaya montaj su deposu.
1x Alphacool VPP655 - Single Edition Pompa motoru.
1x Alphacool NexXxoS ST30 Full Copper 360mm. Radyatör. bakırdan üretilmiş. kutu içinde fanların montajı için tüm vidalar.
3x Alphacool tubing AlphaTube HF 13/10 (3/8"ID) Şeffaf hortum
6x 13/10 (10x1,5mm) compression fitting G1/4" – matte black bağlantı rekorları.
3x Alphacool NB-eLoop 1200rpm - Bionic fan ( 120x120x25mm ) özel tasarım düşük gürütülü fanlar.
1x Coolant Clear 1000ml soğutucu sıvı. daha doğrusu reverse osmos vb. işlemlerden geçmiş bildiğimiz saf su :)
1x ATX bridging plug (24 Pin) bu sokette güç kaynamızdaki Yeşil uçla siya ucu kısa devre edip ednelerimzide çalışmamıza yardımcı olama amaçlı.

Sıvı soğutma seti gelir gelmezde VGA kartının siparişini verdim. bir - iki ftting eksiği nedeniyle şuan kuruluma başlayamadım fakat ilgilen olursa diyerekten set içeriğinin fotorgraflarını çekip sizlerle paylaşayım dedim.

Ek: maliyet bilgisi.
Almanyadan aldığım sıvı soğutma setine kargo dali 850Tl ödedim. Kutunun ağırlığı 5.25Kg. gümrük vergisi olarak PTT 126.5Tl aldı.
VGA kartı hepsiburada.com dan 1642Tl aldum.
Toplam maliyet 2618,50Tl

Kabil ATICI

Bir aralar bu tür sistemlere kafayı takmıştım. (bilgisayar  daha sessiz çalışması için) Baktım sistem neredeyse bilgisayar fiyatına geliyor. O da yetmezmiş gibi sonuçta bilgisayardan alınan sıcaklık radyatörden yine fanla uzaklaştırılıyor. Sonuçta yine ses. Vazgeçtim.

Buradaki sistem fena değil. İşlemciyi soğutacak belki ram'leride  ya diğer çevre elemanlardaki durumu ne? Kartın üzerinde regülatörler var, diğer ek elemanlar var...
ambar7

sfiber

http://www.pugetsystems.com/submerged.php

bu sistemi türkiyede de deneyenler var.Kasayı direk yağın içine atıyorsun.herhangi bir vidalamaya bile gerek yok.fana da.

muuzoo

Ben de daha tembel işi olan Corsair H100i kullanıyorum cpu soğutma için. Tak-kullan bakım derdi falan yok.
gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

LukeSkywalker

Thermaltake Typhoon soğutucu ile q6600 2.4GHz emektarımı 5 yıldır 3.4 GHz 'de kullanıyorum. Tık demedi.

Kabil ATICI

@sfiber
Dediğiniz olayı daha önce gördüm. 10 yıllık hikayeler. Denemek başka , kullanmak yine başka. O şekilde kullanılan sistemin bakım ve onarım işinin zorluğu ortada. Bilgisayar kartlarında yaşanan en önemli sorun kondansatörlerin şişmesidir.(hatta patlar) Kondansatör yeterli filtreleme olayını sağlayamadığında bilgisayan ya açılmaz yada kararsız ve beklenmedik çalışma özelliği gösterir. Şimdi o yağın içinden çıkarılan kartın üzerindeki kondansatörü değiştirdiğinizi veya değiştirmeye çalıştığınızı hayal edin. Beni düşüncesi bile rahatsız ediyor.
ambar7

MC_Skywalker

3 yıl önce sistemi kuaraken maliyet yüksek diye bende sıvı soğutma almadım. onun yerine 6 ayda bir VGA kartını söküp hava tutarak temizliyordum.  fakat üzerindeki  FAN'ın devri düştüğü için iyi soğutamadı ve GPU 80 dereceye ulaşıp yandı.

buda yüksek ısıdan yanan Ge Force GTX 580
[IMG]http://i.imgur.com/dj4zbxQ.jpg[/img]

kantirici

Bir ara bende sıvı soğutmaya heves ediyordum. Fakat fiyatları ve laptopların performasnlarının artmasından dolayı artık gerek kalmadı :)

gallavi

İlk kurulum biraz sıkıntılı ondan sonra pek bakım istemiyo sık sık donanım değişikliği yapmazsanız uzun süre kullanırsınız ben kullanıyorum cpu ve vga nın soğutması ses çıkarmasa bile hdd lerin sesi insanın kulağını tırmalıyo :)
DemirHan=gallavi;

MC_Skywalker

eksik parçalarda geldi. söküm ve kasada ince ayar işleri başladı. 

yüksek kaliteli Fotolar yakında.