Raspberry Pi Camera Modülü Testi

Başlatan XX_CİHAN_XX, 10 Eylül 2014, 23:21:17

XX_CİHAN_XX

Bu linkten faydalanarak camera modülünü kullanmaya çalışıyorum.
Terminalden girdiğim raspistill -o image.jpg komutuyla kameradan görüntü aldım. Yani donanım düzgün çalışıyor.
Aynen aşağıda gösterildiği gibi yaptım.
Alıntı YapTEST THE CAMERA
Login again with username pi and password raspberry
At the command prompt enter raspistill -o image.jpg
On the screen you should see a preview appear for a few seconds, and then change briefly while the image is captured
Böyle yapınca anlık görüntü aldım. Buraya kadar herşey güzel!

Sorun Python üzerinden görüntü almaya çalışınca oldu. Sürekli Invalid Syntax hatası alıyorum. Yukarıdaki linkte CAMERA PROGRAMMING: CAPTURE AN IMAGE başlığı altında anlatılanları harfiyen yaptığım halde RUN dediğimde bu hatayla karşılaşıyorum. Sebebi nedir?
Linkte anlatılan kısım aynen şöyle

Alıntı YapStart by installing the Python picamera and GPIO library packages:

sudo apt-get install python-picamera python3-picamera python-rpi.gpio
At the command prompt enter startx to start the graphical desktop environment
Double click on LXTerminal to start a command line, and enter sudo idle & to start the Python environment
Select File > New Window from the menu to start a text editor
Enter the following code (case is important!):

import time
import picamera

with picamera.PiCamera() as camera:
    camera.start_preview()
    time.sleep(5)
    camera.capture('/home/pi/Desktop/image.jpg')
    camera.stop_preview()
Select File > Save from the menu and give your script a name, e.g. workshop.py
Select Run > Run Module from the menu (or just press F5) to run the script
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

polleme

Aldığınız hata nedir? Hatayı Python derleyicisi veriyor diye anlıyorum, picamera eklentisi kurulu değilse olabilir.

XX_CİHAN_XX

Evet hocam python derleyicisi hata veriyor. Invalid syntax hatasi aliyorum. Terminalden raspistill komutu ile goruntu alabiliyorken python dan  yukaridaki linkte yazan kodu aynen yazmama ragmen bu hatayi aliyorum.
Python shell editorunden new file acip yukaridaki kodu hapistiriyor ve save ediyorum ardindan run tusuna basiyorum. Tabi bubdan once raspi-config ten enable camera yaptim. Atladigim birsey var mi?
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

polleme

Şu linki inceleyin. Python picamera eklentisini import ediyorsunuz, onu yüklediğinize emin misiniz? Özellikle şu satır:

sudo apt-get install python-picamera python3-picamera python-rpi.gpio

mesaj birleştirme:: 11 Eylül 2014, 08:38:08

Link te şu:

http://www.raspberrypi.org/learning/python-picamera-setup/

XX_CİHAN_XX

Alıntı yapılan: XX_CİHAN_XX - 10 Eylül 2014, 23:21:17
Bu linkten faydalanarak camera modülünü kullanmaya çalışıyorum.
.........
Yukarıdaki linkte CAMERA PROGRAMMING: CAPTURE AN IMAGE başlığı altında anlatılanları harfiyen yaptığım halde RUN dediğimde bu hatayla karşılaşıyorum. Sebebi nedir?
....

Hocam ilk mesajıma bakarsanız aynı linki gösterdiğimi ve aynı komutları harfiyen uyguladığımı belirtmiştim :)
Aynen orada anlatıldığı gibi yaptım ve bahsettiğiniz eklentiyi de yaptım ama ilk python deneyimim olduğu için sanki kodu yanlış şekilde yada yanlış yere  yazıyorum gibi geliyor bana.
Mesela python shell i açıyorum sonra file dan new file açıp kodu oraya yazıyorum. RUN dediğimde karşıma invalid syntax hatasıyla birlikte python shell ekranı çıkıyor. O ekran boş! Kodu new file açarak yazdım sanki o ekrana birşeyler yazmam gerekiyor gibi geliyor bana ama bilemedim :)

SERRO EFE

Kodları kopyala yapıştırmı yaptınız yoksa kendinizmi yazdınız. Eğer tüm komutları alt alta yazdıysanız syntax hatası alırsınız. Aşağıdaki gibi.
with komutunun altında devam eden satırları 1 tab boşluk bırakıp yazın kodlarla ilgili birşey değil gibi.

import time
import picamera

with picamera.PiCamera() as camera:
camera.start_preview()
time.sleep(5)
camera.capture('/home/pi/Desktop/image.jpg')
camera.stop_preview()

polleme

Python dilinde süslü parantez sistemi yok, bu nedenle belli komutların altında olması gereken satırlar girintilerle ayrılıyor, bu da TAB tuşuyla sağlanıyor. Eğer bu boşluk bırakılmazsa yorumlayıcı bu satırları hatalı kabul edebilir.

Mesajınızda link görememiştim, o sebeple içeriğin aynı olduğunu göremedim, haklısınız.  :)

Kolaylıklar...

XX_CİHAN_XX

Hocam kopyala yapıştır yapmıştım aslında ama bahsettiğiniz detay önemli akşam kodların yazım şekline tekrar bakarım teşekkürler.

XX_CİHAN_XX

Sorun chmod komutu ile kodu çalıştırılabilir hale getirmediğim için oluyormuş.
sudo chmod +x kamera.py
komutunu yaptıktan sonra çalıştırdığımda sorunsuz çalıştı.

polleme

En son akla gelecek olaylardan biri. Tecrübe, edinmekle bitmiyor işte.

XX_CİHAN_XX

Aynen hocam çok fazla detay var normaldir. Benim kisi zaten acemilik bu dünyaya yeniyim böyle böyle öğreniyoruz işte. Desteğiniz için teşekkürler.