CNY70 problemi

Başlatan elb03, 14 Eylül 2014, 17:00:00

elb03

merhaba arkadaşlar.

arkadaşlar, 5 sensörlü çizgi izleyen robot yapmaya çalışıyorum fakat sensörlerimden bir türlü düzgün veri alamadım. internetten okuduğum kadarıyla sensörlerin hepsine parmak testi yaptım. yani tek tek parmağımla kapatıp ölçtüm hepsi de kapalıyken 0 açıkken 5 volta yakın değerler verdi. buraya kadar sıkıntı yoktu fakat devremi tam olarak bitirip kartonun üzerine koyduğum anda sorunlar baş göstermeye başladı. nasıl okuyorsa sensörler çizginin üzerinde de siyah kartonun üzerinde de aynı değeri veriyor. hep 0 volt, ters çevirip elimle sensörleri kapattığım vakit sorun yok(her 5 volt gelen sensör için 1 kere  motorları döndüren bi program yazdım) örneğin 1 parmağımla kapatıyorum 4 kere dönüyor ama kartona koyduğum anda karton beyaz da olsa siyah da olsa devre hiç bir tepki vermiyor.

sabahtan bu yana uğraştım. sensörlerin mesafelerini değiştirdim ama hiç bir şey değişmedi. aklıma picproje geldi, bi danışayım dedim.

devremin şeması şudur;

teşekkürler.

babo123

Sensörlerin yere çok yakın olduğu için algilamiyor olabilir 1.sensorun yanina ve 5 . yanina led koy yükseklik yapsin diye sorunun duzeleckmi bakalim.

oguztkn

Cny nin pull up dirençleri 47K kullanmışsın bana çok yüksek gibi geldi ondan olabilirmi ? Birde beslemesindeki 100 ohm u biz 180 ohm kullanıyorduk.

kudretuzuner

Merhaba,
Yazılımızda RA0 ile RA5 pinlerini nasıl kontrol ediyorsunuz?BTFSC veya BTFSS (CCS C)bilmediğim için asm formunu yazdım.CNY70 sizin şemanıza göre eğer yansıtmayan ortamda ise RA0 ve RA5 +5 volttur.Yansıtan ortama gelince RA0 ve RA5 şaseye gider.Bu gerekçeleri gözönüne alarak yazılımınızı tekrar bir gözden geçirmenizi önereceğim.Kolay gelsin.
Amatör

RaMu

Alıntı yapılan: kudretuzuner - 18 Eylül 2014, 21:06:33
Merhaba,
............BTFSC veya BTFSS (CCS C)bilmediğim için asm formunu yazdım.   ...............

Kudret abi yanlış bilmiyorsam pc tarafındada basic ile uygulama yazıyorsun,
ve mikrodenetleyici uygulamaları içinde asm dışına çıkmadın,
bence seninde elini bulaştırmalıyız şu c derleyicilerine,
gerçekten çok zevkli projeler gerçekleştirmene vesile olur,
bende asm yazmaktan zevk alan biriyim ama c yide çok sevdim,
o kadarki asm ihtiyacımı c derleyicilerinin asm çıktılarına bakarak gideriyorum artık.

Hocam ccsc veya md. için bir c derleyici kullanmaya
ufacık niyetlenirsen elimden gelen yardımı titizlikle yaparım,
istediğin yerde asm yi c yede çeviririz gerekirse,
ccsc bu altyapıyla çocuk oyuncağı gelir hocam.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

elb03

Alıntı yapılan: babo123 - 18 Eylül 2014, 15:44:56
Sensörlerin yere çok yakın olduğu için algilamiyor olabilir 1.sensorun yanina ve 5 . yanina led koy yükseklik yapsin diye sorunun duzeleckmi bakalim.

tamamdır hocam tavsiyenizi deneyip gün içinde dönüş yaparım.

elb03

Merhaba,
Yazılımızda RA0 ile RA5 pinlerini nasıl kontrol ediyorsunuz?BTFSC veya BTFSS (CCS C)bilmediğim için asm formunu yazdım.CNY70 sizin şemanıza göre eğer yansıtmayan ortamda ise RA0 ve RA5 +5 volttur.Yansıtan ortama gelince RA0 ve RA5 şaseye gider.Bu gerekçeleri gözönüne alarak yazılımınızı tekrar bir gözden geçirmenizi önereceğim.Kolay gelsin.

bütün sensörlerimi buton okur gibi okuyorum hocam, yani;

if (input(sensor1)){

set_pwm1_duty(990);
       set_pwm2_duty(990);       
       delay_ms(100);

set_pwm1_duty(0);
       set_pwm2_duty(0);       
       delay_ms(300);

}

bu şekilde her birinde okuma yapıyorum.  aslında,

sensorler = input_a();

şeklinde okumak istiyordum ama bi sorun çıktığı için şimdilik if ile okuma yapıyorum devre bittiği vakit input ile okumaya dönebilirim.

elb03

Merhaba,

hocam dirençleri değiştirmiştim ama ne yazık ki pek bi şey değişmemişti.

elb03

arkadaşlar genel sıkıntı sensörün mesafesindeymiş. forumlardan birinde 5 mm'e kadar okuma yaptığı yazıyordu o sebeple ben hep yakından denemiştim sensörleri. uzaklaştırınca sıkıntısız çalıştı devremin 4 sensörü.  5 sensörüm ise tamamen bozulmuş onu da değiştirince sıkıntı kalmadı devrede.

teşekkürler yardımlarınız için :)