Bir UPS neden yanar?

Başlatan zamzam23, 16 Eylül 2014, 15:19:31

zamzam23

Elektriğin sürekli gidip geldiği bir noktada zaten UPS ihtiyaçtı kullandık ama bu sefer de UPS arızalanıyor. Sistemi korumak için UPS kullandık. UPS'i korumak için de başka bişi mi kullanıcaz !

makdeniz

Bir elektronik firmasında çalışıyorum firmaların elektronik adına neyi varsa tamir ediyoruz.

Oldukca fazla ups arızası çıkıyor

Genel arızalanma sebebi uygun yüke uygun ups seçilmemesi

Sizde böyle bir durum söz konusu degildir umarım
Karanlık olmadan aydınlık, Ölüm olmadan yaşam mantıksız.

zamzam23

değil ama siz bana cok yardımcı olabilirsiniz. başka arıza sebepleri nedir. mesela dün burada yağmur fırtına oldu. elektrikler gitti geldi defalarca.

yagmur dindikten sonra bilanço ortaya çıktı: 5 ups ölü

Kabil ATICI

Elektrik gidip gelme durumunda sıkıntı ilk gelme anında şebekede aşırı yük olduğu için bir an için gerilimde pik değerler (parazitik gerilimler) oluşturuyor. Bildiğimiz butona basınca oluşan parazitik olay Her ne kadar bu gibi durumlar için kesintisiz güç kaynağının girişinde  koruma var ama bir yere kadar.
Elektrik kesildiği zaman elektrik cihazları kapatıp, elektrik geldikten 10-15 sn sonra açmak lazım. (şebeke geriliminin oturması için) Bunu o kesintisiz güç kaynağın nasıl uyarlanır bilmem. Çünkü alet sürekli devrede.

Aynı durum doğrudan şebekeye bağlı yazıcı, bilgisayar ve elektronik ve elektrikli aletler içinde geçerli.
ambar7

makdeniz

Ambar hocam gerekli açıklamayı yapmış durumda ups'ler yeni ise ambar hocamın dedigi şebeke geriliminin tam oturmaması ve gerilim normalde yüksek gelmesine bağlıyoruz.

Yinede tam arızanın nedeni için öncelikle garanti kapsamında servise gönderin ve nedenini öğrenmeye çalışın

zamzam23

UPS'i aç kapat, hiçbir mantığı kalmaz o zaman cihazın.

Elektriğin ilk gelme anındaki bu pick değerlerini sönümlemek için ne kullanılabilir? Bunun için özel röle tarzı filtreler vardır belki bildiğiniz

makdeniz

Önceden bu kadar çok ağrıza çıkmazdı son dönemde uzak dogu ürünleri çok fazla yaygınlaştı hepsininde koruma sınıfı çok yüksel değil ne yazıkki

zamzam23

Alıntı yapılan: makdeniz - 16 Eylül 2014, 16:55:01
Önceden bu kadar çok ağrıza çıkmazdı son dönemde uzak dogu ürünleri çok fazla yaygınlaştı hepsininde koruma sınıfı çok yüksel değil ne yazıkki
peki firmadan bunu mu sorgulatmam lazım nasıl çözülecek bu iş? inform un ups leri güzeldir kendi üretimleri aslında.ama ne malzeme kullanırlar bakmak lazım.

servisten gelen cevap: arıza sebebi yüksek gerilim

peki bu ani yüksek gerilimlerin faturasını, ilgili elektrik işletmesine mi çıkarsak napsak? kim bu arızanın sebebi? biz mi? inform mu? tedaş mı?

makdeniz

İnformu çok iyi biliyorum ve bu konuda bu iyidir bu kötüdür demiyorum .

Serviste bizim dediğimize getirmiş arızayı en güzeli servisten yazılı bir evrak edinmek.

Firmanızın sigortası varsa sigorta ile görüşmek mantıklı yoludur.

Geçmiş olsun

zamzam23

Alıntı yapılan: makdeniz - 16 Eylül 2014, 17:11:06
İnformu çok iyi biliyorum ve bu konuda bu iyidir bu kötüdür demiyorum .

Serviste bizim dediğimize getirmiş arızayı en güzeli servisten yazılı bir evrak edinmek.

Firmanızın sigortası varsa sigorta ile görüşmek mantıklı yoludur.

Geçmiş olsun

ama bu bir iki değil sürekli yaşadığımız bişi. sigorta yok malesef. garanti süresi de bitti.

hayır yani gitsem upsi bilerek yada bilmeyerek ben 245e bağlasam, yansa, sorun kullanıcı hatası derim. ama, şebekeden kaynaklı bir sorun. inform bunu üzerine almaz garanti sürem bitmiş diyip. tedaşa başvursan bir sürü prosedür ıvır zıvır.

ylmz

Kullandıgınız ups trafolumu ? ve gecikme olayı varmı ilk açılışında çünki gecikme olmalı elektrik kesilip gelmelerine karşı 0-59 sayac gibi...
Regülatör Dns Trafo | Regülatör | Redresör | Ups

MT

Alıntı yapılan: zamzam23 - 16 Eylül 2014, 16:34:38
UPS'i aç kapat, hiçbir mantığı kalmaz o zaman cihazın.

Elektriğin ilk gelme anındaki bu pick değerlerini sönümlemek için ne kullanılabilir? Bunun için özel röle tarzı filtreler vardır belki bildiğiniz
varistör , tvs diod.

zamzam23

Alıntı yapılan: ylmz - 16 Eylül 2014, 18:20:24
Kullandıgınız ups trafolumu ? ve gecikme olayı varmı ilk açılışında çünki gecikme olmalı elektrik kesilip gelmelerine karşı 0-59 sayac gibi...

böle özellikli ups oldugunu bılmıyordum.biz kullanmıyoruz ama bu sayac özelliği tüm upslerde yokmudur?

Mr.Java

Ee işte güç faktörü,yüksek faturayı bahane olarak sunupta ortalığa yaydılar trafosuz cihazları..

Girişte trafo olursa,yüksek gerilim nedeniyle cihazların anakartları zarar görmeyecekti..