Modem arayüzüne bağlanamama

Başlatan JKramer, 17 Eylül 2014, 19:17:31

JKramer

Merhaba,

Başlıkta belirttiğim gibi modem arayüz sayfası açılmıyor. İnternet bağlantısında ya da ağda herhangi bir sorun yok. Komut satırında ipconfig ile default gateway adresinin 192.168.1.1 olduğunu kontrol edip ping atıyorum ama cevap gelmiyor. Sistemde ya da ağda bir değişiklik yapılmadığını zannediyorum; aynı şekilde telefonlardan ya da başka bilgisayardan da default gateway'e erişim sağlanmıyor. Henüz kablolu bağlantıyla deneme yapmadım, modemi de fabrika ayarlarına döndürmedim (denemediğim bir bunlar kaldı sanırım). Modem TP-Link 8961, W8.1. Aynı modemin yeni sürümü iş yerinde mevcut, onun arayüzüne bağlanmada bir sorun yaşamıyorum.

polleme

Kablolar sağlam ve ağda sorun yoksa IP adresi değişmiş olabilir, default config ile IP adresinin 192.168.1.1 olduğundan emin olmak en garantili yoldur ama bunu yapmak istemiyorsanız modemi çıkarıp ona takılı Ethernet kablosuna IP adresini 192.168.1.1 yapacağını herhangi bir cihaz bağlayarak test yapabilirsiniz. Eğer bu şekilde ping edebiliyorsanız sorunun modemde olduğu kesinleşir.

MC_Skywalker

WiFi kullanarak bağlanmak isitiyorsanız güvenlik ayarları nedeni ile erişememeniz normal. Ayrıca modeminizi uzun süredir açık tutuyorsanız benzer sorun oluyor. Ofisste yedek olarak duran USRobotics ADSl modem bazen böyle bir durum yapıyor. Kabinete gidip enerjisini kesip bekleyip tekrar enejilendirdiğimde sorun kalmıyor.

JKramer

@polleme
Ethernet kablosuyla bağlayabileceğim başka bir cihaz yok maalesef.

@MC_Skywalker
Modem alındığından beri (4-5 sene oldu sanırım) açık. Enerji kesme olayını denemiştim, işe yaramadı. Kablosuzda daha önce (geçe hafta) erişebiliyordum modeme.

Şu anda ethernetten (kablolu) bağlandım; yok, yine ping atamıyorum. Otomatik ip yerine kendim ip verdim, default gateway'i de 192.168.1.1 yaptım, bağlantıda bir sorun yok. Modemin ip'si değişik olsaydı şu anda bağlanamam lazımdı değil mi?

İşin komik tarafı bir tanıdık, evinde modem arayüzüne nasıl erişirim diye sormuştu, ben de default gateway'de yazan ip adresini tarayıcıya gir dedim. O da olmadığını söyleyince herhalde yanlış adresi girmeye çalışıyor diye düşünmüştüm :).

Extreme

Alıntı yapılan: JKramer - 17 Eylül 2014, 19:17:31
Merhaba,

Başlıkta belirttiğim gibi modem arayüz sayfası açılmıyor. İnternet bağlantısında ya da ağda herhangi bir sorun yok. Komut satırında ipconfig ile default gateway adresinin 192.168.1.1 olduğunu kontrol edip ping atıyorum ama cevap gelmiyor. Sistemde ya da ağda bir değişiklik yapılmadığını zannediyorum; aynı şekilde telefonlardan ya da başka bilgisayardan da default gateway'e erişim sağlanmıyor. Henüz kablolu bağlantıyla deneme yapmadım, modemi de fabrika ayarlarına döndürmedim (denemediğim bir bunlar kaldı sanırım). Modem TP-Link 8961, W8.1. Aynı modemin yeni sürümü iş yerinde mevcut, onun arayüzüne bağlanmada bir sorun yaşamıyorum.

Nedendir bilmiyorum. evdeki 2 laptop pc'de modem arayüzüne giremiyor ama akıllı telefonlar giriyor.

polleme

Alıntı yapılan: Extreme - 18 Eylül 2014, 22:49:07
Nedendir bilmiyorum. evdeki 2 laptop pc'de modem arayüzüne giremiyor ama akıllı telefonlar giriyor.

Bu çok ilginç. Aynı IP adrese mi bağlanıyorsunuz? PC'de bağlantı kurarken IP adresin başına http:// ekliyor musunuz?