3,buçuk Dolara Wifi modülü ESP8266 ve örnek uygulama linki.

Başlatan RaMu, 18 Eylül 2014, 06:37:02

muhendisbey

Bir siteye girip bilgisini çekebilmiş, aynı şekilde bir siteye yada ip'ye veri gönderebilir demek.

Yani:ethernet kullandığınız hemen hemen her yerde kablosuz iletişim sağlanabilir. Bilgisayardan da veri okur/gönderir, internet bağlantısı varsa internetten de. Hayal gücünüze bağlı.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

veliusta

Nasıl anlamadım. Bilgisayar ile kontrol etmek istesem, Wireless Adaptörümle mi iletişim kuracağım yoksa Modülü Modemime bağlayıp LAN bağlatıdan mı haberleşeceğim ?

Mucit23

Modem olması gerekir. Bilgisayardan doğrudan modül ile bağlantı kuramazsın. Daha doğrusu bir ağ olması gerekiyor.

fbkaya

Alıntı yapılan: MrDarK - 18 Eylül 2014, 22:15:20
Okumadınız galiba ?
Özür dilerim bu aralar biraz dalgınım. Tüm yazıyı okumuştum ama neden böyle oldu bilemiyorum :)

mustafaelektro

muhendisbey

Alıntı yapılan: veliusta - 19 Eylül 2014, 21:40:23
Nasıl anlamadım. Bilgisayar ile kontrol etmek istesem, Wireless Adaptörümle mi iletişim kuracağım yoksa Modülü Modemime bağlayıp LAN bağlatıdan mı haberleşeceğim ?
Tahminen ikiside olur.
Bilgisayardan ağ kurarsın (windows'un basic ve starter modellerinde bu özellik yoktur. Linuxda böyle bir sıkıntı yok) modülü de bu ağa bağlarsın. Tersinden emin değilim, herhalde modülden ağ kuramazsın diye düşünüyorum.
Modeme bağlarsan modemin DHCP özelliği sayesinde modüle otomatik olarak ip alıp iletişim kurarsın. (Olmayan modeme rastlamadığımdan bu şekilde yazıyorum. Ancak bu özellik sonradan kapatılabiliyor.)
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

leblebitozu

Modülde softap özelliği var access point gibi davranabiliyor yani modülden modüle, bilgisayardan modüle direkt bağlantı yapılabilir.

learner

Bugün esp8266 modüller geldi fakat bizim wifi ağımız statik IP. Bu modül otomatik ıp alması gerekiyormuş. Başka bir ağda denemem gerekecek.

Karamel

Gökhan BEKEN

Alıntı yapılan: learner - 27 Eylül 2014, 21:00:55
Bugün esp8266 modüller geldi fakat bizim wifi ağımız statik IP. Bu modül otomatik ıp alması gerekiyormuş. Başka bir ağda denemem gerekecek.
Modülün nasıl ip aldığı ile sizin ağınızın statik/dinamik ip almasının bence hiç bir ilgisi yok. Modülün aldığı ip yerel ip'dir genelde 192.168.1.x şeklinde olur. Bu ip'nin otomatik olması sadece son haneyi değiştirir. Wifi modeminizin ip'si, dışarıya açılan yani servis sağlayıcınızdan aldığınız ip'dir.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

learner

Wifi modem dhcp modda çalışmıyor. Yani ip dağıtmıyor. Pclere el ile ip veriliyor. Bu durumda modül ağı görüyor modemden ip adresi istiyor fakat alamadığı için bağlantı kurulmuyor.

muhendisbey

PC için dhcp yazılımı vardı, bu şekilde PC'ye doğrudan bağlayabilirsiniz. Programın adını şu anda hatırlamıyorum, ancak sonrasında pc den kaldırmak için  format gerektirdi.

RaMu

Hackaday den modü ile ilgili yeni bilgiler var,
sahada test yapımış,
modülün pcbsinin üzerindeki kendi anteniyle 366 metre
ve ek anten ile 4.28 kilometreye kadar haberleşme sağlanmış durumda.
Hackaday linki
http://hackaday.com/2014/09/26/esp8266-distance-testing/

Saha testinin videosu

https://www.youtube.com/watch?v=7BYdZ_24yg0
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

Karamel

bu konuda calisma yapan hocalarimiz neler yaptilar? evdeki wifi ile baglanti kurabildilermi?

MrDarK

Alıntı yapılan: Karamel - 15 Ekim 2014, 14:41:18
bu konuda calisma yapan hocalarimiz neler yaptilar? evdeki wifi ile baglanti kurabildilermi?

Karamel şahsen ben söz verdiğim gibi çalışmamı buraya sunacağım fakat hala kargo beklemekteyim. Ortalama 1 hafta içinde gelmiş olması gerek umuyorum.
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK