3,buçuk Dolara Wifi modülü ESP8266 ve örnek uygulama linki.

Başlatan RaMu, 18 Eylül 2014, 06:37:02

ayhani

Alıntı yapılan: iyildirim - 21 Ekim 2014, 14:00:52
Komutlar arasında AT+CIPSERVER  diye birşey de var. Modüllerden birini server mode alıp iki modülü konuşturmak mümkün görünüyor.
Ama bu durumda bir access point gerekirmi yoksa hem access point hemde server mode olabiliyormu belli değil. 

CWMODE da client veya access point yada her ikiside olabilir denmiş.
Sanki mümkün olurmuş gibi ama öte yandan firmware de tam oturmamış.

Teşekkürler alıp denemekten başka çare yok anlaşılan.
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

muhendisbey

Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

iyildirim

Alıntı yapılan: muhendisbey - 21 Ekim 2014, 15:10:05
firmware güncellemelerine baktınız mı?
Soru bana ise bakmadım. Şu an modüle ayıracak fazla zamanım da yok, modül link olup veri alıp verince gerek de duymadım. 

Dns sorununun nedeni sizin modüllerin firmware farkı vs. olabilir.
AT+GMR ile  benim modüller 00160901 dönüyor.

Karamel

iyildirim hocam moduller ile herhangi bir internet sitesinin verisini alabildinizmi? yada siz bir html kodunu gonderebildinizmi?

hemencicik yaz olsa. su okullar kapansa. su lys ygs gecsede bende bu modullerle deneyler yapsam. hocam sizlere cok ozeniyorum acikcasi... ::)

ArifAhmet

Alıntı yapılan: Karamel - 21 Ekim 2014, 23:53:09
iyildirim hocam moduller ile herhangi bir internet sitesinin verisini alabildinizmi? yada siz bir html kodunu gonderebildinizmi?

hemencicik yaz olsa. su okullar kapansa. su lys ygs gecsede bende bu modullerle deneyler yapsam. hocam sizlere cok ozeniyorum acikcasi... ::)
Hocam ben sizden daha sabırsızım. Bir matematik çözüyorum bir modülde denemeler falan :)
Yaşasın Open Source!

Karamel

Hocam sizin denemeler nasil gidiyor? yukarida sordugum sorulara cevap bulabildinizmi ki?

ArifAhmet

Alıntı yapılan: Karamel - 22 Ekim 2014, 00:19:46
Hocam sizin denemeler nasil gidiyor? yukarida sordugum sorulara cevap bulabildinizmi ki?
Maalesef hastalıktan dolayı günlerim hastanede geçiyor. Bugün sadece arada bir iletişim kurabildim. Yarın bişeyler yapmayı düşünüyorum.
Yaşasın Open Source!

iyildirim

Alıntı yapılan: Karamel - 21 Ekim 2014, 23:53:09

Debug çıktısının altlarına bakarsanız   "<-+IPD,720:HTTP/1.1 200 OK" ve altlarındaki satırlar karşı siteden geliyor.  "+IPD,720:" kısmı hariç.. 720 byte dönmüş.

Dikkatli kullanılırsa, bazı durumlarda bazı komutlar çalıştırılmazsa tek kanaldan iletişimde sorun yok gibi. Sürekli yoğun kullanımda ne olur denemek lazım.

muhendisbey

Firmware'yi şunun için söyledim, modülün en kötü özelliği bir kere kitlenirse bir daha yazılımla reset atamıyorsunuz. Bunu firmware değişikliği ile düzeltmişler.
DNS hatası muhtemelen benim modem ile ilgili. Sanki firewall'a takılıyormuş gibi geldi.
Sizin yazdığınız versiyondaydı modül ve busy now yazıp modül öyle kalıyordu. Şimdi en azından DNS hatası veriyor :)
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

ArifAhmet

Az önce STM32 ve Stellaris ile iyildirim hocamızdan kopya çekerek birkaç deneme yaptım. Sonuçlar şöyle;
AT

OK
AT+RST

OK

ets Jan  8 2013,rst cause:4, boot mode:(3,1)

wdt reset
load 0x40100000, len 24444, room 16 
tail 12
chksum 0xe0
ho 0 tail 12 room 4
load 0x3ffe8000, len 3168, room 12 
tail 4
chksum 0x93
load 0x3ffe8c60, len 4956, room 4 
tail 8
chksum 0xbd
csum 0xbd

ready
AT+CWMODE?

+CWMODE:1

OK
AT+CWLAP

+CWLAP:(0,"",0)
+CWLAP:(1,"voice2",-90)
+CWLAP:(3,"MAGIS_TEST",-68)
+CWLAP:(3,"bilisimmisafir",-73)
+CWLAP:(3,"bilisimarge",-72)
+CWLAP:(1,"voice2",-83)
+CWLAP:(0,"MikroTik-58C83D",-94)
+CWLAP:(4,"MetusGuest",-84)
+CWLAP:(3,"Misafir",-86)
+CWLAP:(3,"pozitiftv",-70)
+CWLAP:(3,"KATI_HAL1",-36)
+CWLAP:(4,"G1Yazilim",-63)
+CWLAP:(4,"IDBILISIM",-69)
+CWLAP:(3,"Conacle",-59)
+CWLAP:(4,"ProtelF",-60)
+CWLAP:(3,"MedronTeknoloji",-66)
+CWLAP:(4,"PK8605KB58",-89)
+CWLAP:(4,"Kulucka2",-63)
+CWLAP:(4,"GPS-BUDDY-SUPERONLINE",-74)
+CWLAP:(1,"voice",-86)
+CWLAP:(4,"Kulucka1",-78)
+CWLAP:(4,"Kulucka4",-62)
+CWLAP:(3,"HP-Print-CA-Officejet Pro 8600",-86)
+CWLAP:(0,"ZEYNEL",-75)
+CWLAP:(1,"voice2",-88)
+CWLAP:(4,"futurecom",-77)
+CWLAP:(3,"Semantica",-64)
+CWLAP:(3,"Tto5",-67)
+CWLAP:(4,"MAGIS",-69)

OK
AT+CWJAP="KATI_HAL1","asdasd"

OK
AT+CIFSR

192.168.2.25
AT+CIPMUX?

+CIPMUX:0

OK
AT+CIPSTATUS

STATUS:2

OK
AT+CIPSTART="TCP","188.226.224.148",80

OK
Linked
AT+CIPSTATUS

STATUS:3
+CIPSTATUS:0,"TCP","188.226.224.148",80,0

OK
AT+CIPSEND=76

> GET /data/2.5/weather?id=2925533  HTTP/1.0 H
st: api.
penweathermap.
rg

SEND OK

+IPD,311:HTTP/1.1 400 Bad Request
Server: nginx
Date: Wed, 22 Oct 2014 12:40:14 GMT
Content-Type: text/html
Content-Length: 166
Connection: close

<html>
<head><title>400 Bad Request</title></head>
<body bgcolor="white">
<center><h1>400 Bad Request</h1></center>
<hr><center>nginx</center>
</body>
</html>

OK

OK
Unlink

Siteden veriyi almayı başardım. Modülün güzel yanı elektrğiği kesip tekrar verince otomatik olarak modeme bağlanıyor.

mesaj birleştirme:: 23 Ekim 2014, 06:01:54

Ayrıca daha önce söylendimi bilmiyorum ama AT+GMR ile frimware kontrolü yapılabiliyor.
AT+GMR

00160901

OK

mesaj birleştirme:: 23 Ekim 2014, 06:28:18

@muhendisbey hocam şu AT komutunu girince bağlanıyor;
AT+CIPSTART="TCP","picproje.org",80

OK
Linked

mesaj birleştirme:: 22 Ekim 2014, 16:32:59

Not : AT+CIPCLOSE komutunda bazen takılabiliyor. Busy now falan diyor. Fakat bi süre sonra kendine geliyor.
Yaşasın Open Source!

Karamel

Alıntı yapılan: ArifAhmet - 22 Ekim 2014, 00:26:00
Maalesef hastalıktan dolayı günlerim hastanede geçiyor. Bugün sadece arada bir iletişim kurabildim. Yarın bişeyler yapmayı düşünüyorum.

hocam buyuk gecmis olsun.... umarim en kisa zamanda iyilesirsiniz.  :-[

bu arada iste bu!!!!

<html>
<head><title>400 Bad Request</title></head>
<body bgcolor="white">
<center><h1>400 Bad Request</h1></center>
<hr><center>nginx</center>
</body>
</html>

arifahmet hocam modul ile internete girmeyi basarmis! :) bu super birsey. devrelerimizi bu modul ile artik internete baglayabiliriz :) mukemmel birsey bu... ::)

ArifAhmet

Çok sağolun. Hocam internete girmek ne demek. Mübarek boyu küçük ama yaptığı iş çok büyük. Üstelik kolay. Bir kere modem bağlantısı yaptıktan sonra, internete girmek için sadece 1-2 komut yeterli.

mesaj birleştirme:: 22 Ekim 2014, 22:23:52

Hocam modülle uğraşmak isterseniz, YTÜ Davutpaşa kampüsüne beklerim.
Yaşasın Open Source!

Karamel

Hocam bu sene sinavlar var. bazi gunler sabah yedide evden cikip. aksam 9 da eve geliyorum  :-\ yaza dogru anca bende elektronik ile ilgilenebilecegim. hocam peki birsey merak ediyorum. mesela moduluserver yapip. herha gi bir portu dinleyip. porta baglanti yapilinca modulun bagli oldugu deney kitindeki butonlarin durumunu internete aktarabilirmiyiz? microchip in ethernet devrelerinde hep boyle ornekler vardi. adc nin degerini filan internete gonderiyorlardi.

ArifAhmet

Yanlış değilsem server kurulabiliyor. Fakat bahsettiğiniz port uygulaması hakkında pek bişeyler yok. Ancak deneyerek öğrenebiliriz. Bende daha bugün aldım elime, pek bir bilgim yok.

mesaj birleştirme:: 23 Ekim 2014, 16:51:03

Bi örnek buldum; http://www.youtube.com/watch?v=86dubCzFvd0#ws
Bahsettiğiniz şey böyle birşeymi?
Adamlar github'a bayağı örnek yüklemiş. İncelemek lazım.
Yaşasın Open Source!

MrDarK

Bende ilk basit uygulamayı yapmayı başardım diyebilirim.  Google'a connect olup veri gönderebildim.

Ayrıca Hercules üzerinden kendi ağım içerisinde TCP server kurup Modül ile client formunda server'a bağladım.

Yakında STM'li örneği hazırlamış olurum. Modül daha dün elime geçti güzel birşey sevdim =)
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK