3,buçuk Dolara Wifi modülü ESP8266 ve örnek uygulama linki.

Başlatan RaMu, 18 Eylül 2014, 06:37:02

MrDarK

Alıntı yapılan: ArifAhmet - 27 Ekim 2014, 13:48:18
Kimseden ses çıkmıyor. Bi ilerleme yaşayan yokmu?
MrDark hocam makale ne durumda? :)

Hafta sonu feci rahatsızdım :) Az kaldı, kurulum bitti gibi. STM32F4 ile tamamlayınca yayınlarım. Ortalama 29 ekimin tatil olması durumunda biraz daha erken bitebilir :) En kötü hafta sonu tamamlanır.
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

ArifAhmet

Alıntı yapılan: MrDarK - 27 Ekim 2014, 14:32:56
Hafta sonu feci rahatsızdım :) Az kaldı, kurulum bitti gibi. STM32F4 ile tamamlayınca yayınlarım. Ortalama 29 ekimin tatil olması durumunda biraz daha erken bitebilir :) En kötü hafta sonu tamamlanır.
Geçmiş olsun hocam. Haftasonunu bekliyorum :)
Yaşasın Open Source!

cuneytatay

herkese merhaba
bende bu modülden aldım, denemelere başladım.
Webserver olarak kullanmayı planlıyorum.

mesaj birleştirme:: 28 Ekim 2014, 15:56:02

modül dhcp üzerinden otomatik ip alıyor. ama bana sabit ip lazım. sonra konunun 3. sayfasında anlatılan gibi modeminizin arayüzünden dhcp ayarını yaptım oldu.
Mikrobasic üzerinde yazıyorum. bazen "busy" de kalıyor bunun sebebini eksik kalan bir bilgi veya komut olabiliyor. enerjisini kesip tekrar veriyorum. sonra doğru komutları gönderdiğimde çalışmaya devam ediyor.

muhendisbey

Verdiğim linkin birinde reset problemini çözen firmware var. XRST'ti galiba gönderiyorsun reset alıyor, sıkıntı yok.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

ArifAhmet

Alıntı yapılan: muhendisbey - 28 Ekim 2014, 16:29:56
Verdiğim linkin birinde reset problemini çözen firmware var. XRST'ti galiba gönderiyorsun reset alıyor, sıkıntı yok.
Hocam bu frimware güncellemesi için, illaki modülü usb uart çevirici ilemi bağlamak gerekiyor? Direk denetleyici üzerinden veya AT komutlarıyla yapamıyormuyuz?
Yaşasın Open Source!

muhendisbey

uart gerekir. Arduino varsa elinizde onun uartını da güncelleme için kullanabilrisiniz. Tek yapmanız gereken arduino içerisindeki programı silmek ve sadece uarta bağlıyormuş gibi bağlamak.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

saucompeng

Merhaba arkadaşlar;

Modül elime ulaştı ve herhangi bir tcp server a bağlanıp data gönderme ve webserver olup bağlanılarak web arayüzü yapma kısımlarını hallettim. Görsel bir video oluşturmayı düşünüyorum. Mikrodenetleyici olarak Tiva TM4C123GH6PM kullanıcam. Videoyu istekler doğrultusunda oluşturmayı düşünüyorum. Nasıl bir uygulama yapayım ?
www.teknikyazi.com --üşenme,erteleme,vazgeçme...

ArifAhmet

Alıntı yapılan: saucompeng - 30 Ekim 2014, 15:55:36
Merhaba arkadaşlar;

Modül elime ulaştı ve herhangi bir tcp server a bağlanıp data gönderme ve webserver olup bağlanılarak web arayüzü yapma kısımlarını hallettim. Görsel bir video oluşturmayı düşünüyorum. Mikrodenetleyici olarak Tiva TM4C123GH6PM kullanıcam. Videoyu istekler doğrultusunda oluşturmayı düşünüyorum. Nasıl bir uygulama yapayım ?
Hocam bende örneklerimi TIVA üzerinde yapıyorum. Videoyu ne zamana hazırlayabilirsiniz? Hangi IDE'yi kullanıyorsunuz?
Yaşasın Open Source!

saucompeng

Ben keil kullanıyorum. Tiva adına uygulamaları yazı olarak teknikyazi.com dan bulabilirsin. Bugünden itibaren videoları da koymaya başlayacağım.
www.teknikyazi.com --üşenme,erteleme,vazgeçme...

ArifAhmet

Çok iyi olur hocam, beklemedeyim. @MrDark hocam siz bayağı yoğunsunuz galiba.
Yaşasın Open Source!

MrDarK

Alıntı yapılan: ArifAhmet - 31 Ekim 2014, 22:44:45
Çok iyi olur hocam, beklemedeyim. @MrDark hocam siz bayağı yoğunsunuz galiba.

Biri benden mi bahsetti ? =)

Çok sabırsızsın çoook (:

ESP8266 modülüne ait söz verdiğim uygulamanın demo kodu aşağıdaki başlıkta açılmıştır.
https://www.picproje.org/index.php/topic,55971.msg430123/topicseen.html#msg430123

mustafaelektro

Bir soru da benden;

bir modulu evde internete bağlı bıraktım, diğerini de iş yerinde internete bağladım diyelim. Sonra birisinden diğerine data göndermek istiyorum. Ama IP'ler dinamik, herzaman değişme ihtimali olduğu için bir bilgilendirme servisi kurulması gerek.
Bu amaçla ne yapılabilir diye düşündüğümde,
İnternete bağlanan modul ip'si ile birlikte ID'sini benim internet siteme veya Dropbox vb. yere bildirmeli. Burada bir bağlı cihazlar listesi tutulmalı, ben de bir modulle konuşmak istediğimde o siteye veya dropbox benzeri yere bağlanarak konuşmak istediğim modulun IP'sini öğrenmeliyim. Gerisi zaten daha kolay, alan da benim gönderen de benim sonuçta.

Benim takıldığım nokta şu;
Modul ip'sini öğrendiğinde siteye gönderebilir fakat site tarafta ne yapılması gerektiğini bilmiyorum. oturup ASP vb. ile kod yazılırsa yapılabileceğini biliyorum fakat bu teknik standart bir yöntem olduğu için, bu işi hazır yapan kolay bir yöntem olmalı(hazır site örneği vb.).
Bu konuda bilgisi olan var mı?
Not: statik IP almak istemiyorum. Bu haberleşme işinde ağa bağlı başka bir bilgisayar kullanılmaması gerek. bilgisayar sadece host olarak siteyi tutan yer veya Dropbox gibi bir konum.

MrDarK

mustafaelektro ;

Sorduğun soru cevaplanabilir yani imkan dahilinde yapılabilir bir sistem. Fakat dediğin gibi mysql gibi bir yapı ve php asp gibi bir web programlama dilini orta seviye biliyor olman gerekiyor. Bu bilgi sonucunda olay oldukça kolaylaşıyor. Hatta birçok profesyonel uygulamada söylediğiniz tarzda çalışmalar var.

Eğer illa ki bu işi yapıcam derseniz ortak bir çalışma yapabiliriz. Web'den anlayan birisine bunu yazdırmak çok zor olamalı. Hosting olarak da benim domaini kullanabiliriz imzamdaki :)

mustafaelektro

özel bir projem yok. herhangi bir site veya web folder erişimi ile bu iş nasıl yapılır diye merak ettim. bir şekilde yatırmak mümkün. imkanım da var fakat başka bir sürü kişiye lazım olacağını düşündüğüm için buraya yazdım. cevap veren olursa çok işe yarar.

ArifAhmet

Hocam orta düzey c# ASP.NET, birazda js, html, css biliyorum. İşinize yararsa çok mutlu olurum.
Yaşasın Open Source!