pwm ile 0-5 volt güç kaynağı-ACİL.

Başlatan okay57, 19 Eylül 2014, 14:30:23

f15eagle

merhaba,
Bu tarz bi entegre işinizi çözer mi ?

Isolated Transformer Driver
http://datasheets.maximintegrated.com/en/ds/MAX845.pdf

Bu entegreye göre trafo üreten bir marka bulmuştum (klemsanın izoleli akım voltaj çeviricilerinin içinde görmüştüm). Fakat hatırlayamadım. Eğer işinizi görecekse işteyken bakıp yazabilirim

okay57

Teşekkür ederim verdiğiniz bilgi için. Opto ile çözdüm işi.

hasankara

n tipi mosfet ile bu işi yapmaya çalışman işi yokuşa sürmen demektir. elindeki mosfetle bu işi yapmaya uğraştığın için bağlantı kopması gibi sıkıntılar yaşıyor olman ihtimaller arasında. çünkü n tipiyle 5volt  high side ı verimli sürebilmen için gate gerilim aralığının 0-10v civarı arasında olması gerekir ki tlp i 12 volta bağlaman çıkışından 12 volt alacağın anlamına gelmiyor çünkü bjt yapılı bir optokuplör. tlp i 0-5 volt sürüyorsan çıkışından da 0-5 volt alırsın sadece izolasyon yapmış olur. illede ben kendi şemam ı kullanacağım dersen en azından optokuplörün 12v bağlantısını kaldırıp 1k gibi bir direnç le opto çıkış ucunu 12v a pull up yapabilirsin. bu sayede mosfet gate aralığın 0-12 volt aralığında olur ve 5 voltu sürebilirsin. ama tüm bunların yerine p tipi mosfet kullanarak hiç 12 volta ihtiyaç duymadan işini görebilirsin.

üstelik opamp olmadan p tipi mosfeti de direk tlp250 e sürmek istersen yine verimsiz sürme ihtimalin olacak. yani mosfet sürme gerilimi aralığın yine pwm sinyalinin genliği ile aynı olur.  opamp ile feedback alma kısmı olmaz ise, çıkışa bağlayacağın yük ün değişimlerine göre çıkış gerilim seviyesinin değişmesi gibi sıkıntılar seni bekliyor.

mesaj birleştirme:: 21 Eylül 2014, 18:17:35

bir de n tipi mosfet ile opamplı şemalardan bir tanesini yapmaya kalkacak isen bunlardan 3. sünü seçmen gerekir ve mosfeti verimli sürmek için opampın beslemesini de 12 volt yapman gerekir. kısaca n tipi ile bu işi yapmaya uğraşıp macera peşinden koşmanın pek anlamı yok.

ylmz

Regülatör Dns Trafo | Regülatör | Redresör | Ups

okay57

Optonun 12 volt bağlantıını kaldırıp 1K ile optonun çıkış ucunu 12V a pull up yapabilirsem derken 6 nolu ucu mu yoksa 5 nolu ucu mu kastediyorsunuz?Şekil vermeniz mümkün mü?

Gerilim değişmesi çıkışta ürettiğim gerilimin zayıflığından mı? Gerilimi kuvvetlenidirmek için mi yapıyoruz?

Bir de Hasan Bey izolasyon için kullandığım optoyu vermiş olduğunuz ilk şekilde RC devresinden önce mi kullanayım?

hasankara

optonun 8 nolu bacağını boşa bırakıyorsun. 6ve7. bacaklarına 1 k direncin bir ucunu bağlıyorsun ve direncin diğer ucunu 12 volta bağlıyorsun. diğer bağlantıların aynı kalabilir. çıkışında pek sağlıklı bir gerilim değerin olmasa da idare edebilir bu şekilde.

ilk şema için ki sorun evet filtreden önce kullanman daha sağlıklı olabilir. bu optokuplör ile pek fark etmeyebilir belki.

sen bunu nerede kullanacaksın? soruyorum çünkü benim verdiğim opamplı devreler gibi sağlıklı çıkış gerilimi muhtemelen alamayacaksın.

mesaj birleştirme:: 22 Eylül 2014, 00:20:48

bu arada pnp tarafına göre tarif etmişim. bu şekilde yine 0-5,7 volt çıkış verir. baştan tarif ediyorum, 5. bacağı boşa bırakıyorsun. 6ve7. bacağı gnd bağlıyorsun. 8.bacağı 1k ile 12v a pull up yaparak yine 8. bacaktan mosfet gate giriş yapıyorsun. belki araya yine direnç koyabilirsin. pwm sinyalin bu sefer değillenmiş olacak. bunun için tekrar bir bjt ile değilleyebilirsin yada pwm genliği arttırdığında çıkış gücün azalacak şekilde kullanabilirsin.

okay57

Hasan hocam ekteki resimdeki gibimi olacak.Siz Tlp250 yerine pc817 kullansam da olur değil mi? Bu devreyi hocam elimdeki cihazın referans girişine 0-5 volt arası vererek cihazın akımını ayarlayacağım.Yani yüke bağlayamayacağım.

mesaj birleştirme:: 22 Eylül 2014, 12:38:47

Bir türlü resim ekleyemedim arkadaşlar. ilk baştaki fotoğraf simgesine basmıyor muyuz?basınca bu çıkıyor.

hasankara

ben isiste tlp bulamadım diye bu opto ile çizdim üzerine numaralar yazarak tlp nin gidecek bacaklarını işaretlemiştim aslında. bahsettiğin cihazın referans voltaj girişinden büyük ihtimal fazla bir akım çekmiyor yani bu yaptığın hiç bir işine yaramayabilir bile. referans voltaj girişi bir opamp girişi kadar akım çekmeyecek ise sadece ve sadece direnç ve kondansatörle de işini görebilme ihtimalin var. referansdan çekilecek akımı tam bilmediğimizi varsayarak benim paylaştığım ilk 4 şemadan ilkine uğraş. direnc net te lmv324 var rail to rail bir opamp. bir tanede p tipi mosfet alarak işi bitirmiş ol. dediğim gibi optoya muhtemelen gerek bile kalmaz ama kullanacağım dersen RL filtreden önce kullanırsın ve tlp nin üst seviyesini 5 volt, alt seviyesini ise 0 volt bağlayarak orta iki bacağı da RL direncinin pwm girişine bağlarsın. opamp ve mosfeti 5 voltta besleyeceksin. bu arada opto fln kullandığına göre mosfete bağladığın 5 volt ile denetleyicinin 5 voltu muhtemelen aynı değildir :) .

okay57

bugün resim yükleme modülünde sorun vardı şimdi yükledim.

mesaj birleştirme:: 22 Eylül 2014, 19:53:26

referans girişten nerdeyse hiç akım çekilmemektedir. Bugün bu konu içinde arkadaşlar tarafından verilen lowpass filter devresini yaptım. TLP den sonra bağladım.TLP yi de 8voltla besledim.Çünkü 5volta beslediğimde   duty cycle  en yüksek olduuğunda bile 4volt çıkış elde edebiliyordum.0-5 voltu artık pwm ayarlıyorum.Ama gerilimler arasındaki duty cycllar değerleridne sabit bir oran yoktu ve ben de tek tek gerilim değerlerine karşılık gelen duty cycle değerlerini belirledim.
Sizin devreyi en kısa zamanda deneyeceğim hocam bugün deneyemedim.Hocam bir de şunu sormak isterim belki basit ama benim kafamı karıştıran bir konu hangi durumlarda npn ya da pnp kullanacağını bana açıklayabilirmisiz.

mesaj birleştirme:: 22 Eylül 2014, 20:03:37

Hasan bey elektronik konularıyla ilgili kısa kısa özet halinde anlatılmış kaynak biliyormusunuz? Ben aslında unuttuğum bir şey olduğunda her konu ile ilgili bakabileceğim bir kaynak istiyorum.Mesala eviren evirmeyen opamp çalışması ve formülleri,bjt,mosfet,ıgbt çalışması ve formülleri,filtrelerin çalışması ve formülleri vb. gibi konularda bilgi kaynağı.

hasankara

tekrar bu mosfet le boşa uğraştığını belirterek devam edeyim. tlp250 diye aratırsan pushpull yapısında olduğunu görebilirsin yani npn ve pnp iki transistör le oluşturulmuş. paylaştığın resimde benim ilk tarif ettiğim gibi pnp tarafını kullanmışsın. 6ve7 e şu halinde bağlı olan bağlantıyı kopartıp 8 e bağla ve 6ve7 e gnd bağla. benim isiste de tlp250 olmadığından tam bi şema yükleyemedim ya neyse. bu yapıyla bir motorun hızını bir ampulun parlaklığını güzel ayarlayabilirsin belki ama referans voltajı üretmek istediğin zaman resimde de belirttiğim gibi duty %1 ken bile 5 volt görmen muhtemel. hatta tüm beslemeyi fln kapatsan bile teoride çok az yük çektiğin zaman kondansatör saatlerce 5 voltta kalabilir tabi iç direnci çevresel dolaylardan dolayı deşarj olacaktır yine ama çoğunlukla 5 volt görürsün. hani hiç denemeye bile değmez. illa ki denemek istiyorsan ilk başta ki direnç kondansatör çıkışını cihaza girip deneyebilirsin. belki de kendi filtresi vardır, yani sen pwm i direk girsen kendisi ortalama alıp referans kabul ediyor olabilir. gnd den gürültü kapmaması için optoyu yine kullanman gerekebilir. 

http://ee.hacettepe.edu.tr/news/pict263.jpg kısa özet değilde bu anlamda pek önerebilceğim bir şey yok açıkçası ama çoğu okulda bu kitap aldırılıyor öğrencilere çözümlü örnekleri fln bayağı var komponentleride tanımana olanak sağlayabilir. orjinal kitabı renkli anlaşılabilir. bizim sınıfta çoğu kişi bu kitabı almıştı ben yine sınavdan bir gün önce arkadaşların kitaplardan otlanmıştım :D

okay57

Bu konuyla ilgili bilgiler için teşekkür ederim.Şimdilik bir TLP250 ve lowpass filter devresiyle ref voltaj üretimini sağladım.