parça eşdeğeri

Başlatan demircan, 19 Eylül 2014, 16:21:51

demircan

s.a  arkadaşlar TDA7294 entegresi ile bir anfi devresi yapmak üzereyim. devremde 4558 diye bir entegre var bunun 2 çeşidi var BA ve LA ama ben her ikisinide bulamıyorum acaba bunların eşdeğeri veya kullanabileceğim bir entegre varmıdır ??
Direnç kızarsa kondansatörün tepesi atarmiş..

polleme

NE5532 veya TL072 kullanılabilir. Düşük gürültülü olup ses devrelerine uygun elemanlardır.

demircan

tmm teşekkür ederim ...

demircan

s.a arkadaşlar tekradan ektek anfi devresini yaptım ama bazı sorunlar var devreye enerji verince vumetredeki ledler hemen yanıyor ve LM3915 entegresi el yakacak derecede  ısınıyor.
2-bu devredeki 4558 entegresinin  görevi nedir ?  ben bunun yerine NE5532 ama müzik açınca 100 watlık hoparlörden çok az ses geliyor sesbebi nedir acaba ??*

http://www.dosya.tc/server35/HRlabv/TDA7294fullamfi.rar.html

Kabil ATICI

Eğer bu çizimdeki gibi yaptıysan,
LM3915 LED bağlantılarında kısadevre var gibi görünüyor. Hadi akım geçen yerleri anladık, LEDlerin yollarını baya kalın yapmışsın.
Ses kuvvetlediricisini devreye almadan ayrı bir besleme ile  LM3915 bölümünü kontrol et.

O sorduğun opamp hikayesi preampli için.

Ses kuvvetlendiricisi senin az çıkması, ya bir yerde yanlış eleman kullandın, ya da kullandığın hoparlörün empedansı ile ilgili bir durum. Belki besleme ile ilgili bir durum?

Bulmadan çözebildimiz ve çözeceğimiz bu!
ambar7

djmalan

TDA7294ve7293 ile boşa uğraşmayın ;Ben bugüne kadar TR'de satılanın orjinaline rastlamadım.Farnel den falan getirdiyseniz başka.Besleme voltajınıda datasheet lerde yazılandan biraz daha az tutun.İçindeki koruma devreleri pek işe yaramıyor.Dikkat edin.İlk çaıştırmada Besleme ile PSU arasına 10ohm/2W direnç koyup hop.bağlı halde girişte sinyal yok iken deneyin ,akım ölçün falan.Eğer direnç ten dumanlar tütmeye başlarsa bilinki bazı şeyler yanlış...

demircan

Alıntı yapılan: ambar7 - 26 Eylül 2014, 19:51:09
Eğer bu çizimdeki gibi yaptıysan,
LM3915 LED bağlantılarında kısadevre var gibi görünüyor. Hadi akım geçen yerleri anladık, LEDlerin yollarını baya kalın yapmışsın.
Ses kuvvetlediricisini devreye almadan ayrı bir besleme ile  LM3915 bölümünü kontrol et.

O sorduğun opamp hikayesi preampli için.

Ses kuvvetlendiricisi senin az çıkması, ya bir yerde yanlış eleman kullandın, ya da kullandığın hoparlörün empedansı ile ilgili bir durum. Belki besleme ile ilgili bir durum?

Bulmadan çözebildimiz ve çözeceğimiz bu!

yazdıklarınızdan  hiçbirşey anlamadım ?????
devre çalışan bir devre aynısını geçen sene yaptım saat gibi çalışıyordu ses kuvvetlendiriciden kastınız nedir anlıyamadım ? yanlış eleman değil ama şöyle bir durum var devrede 680 ohm direç var piyasada bulamadıım için 670 ohm taktım 30 K direnç bulamadım için 20 ve 10K direnci birbirine bağladım diğerler şemada neyse o ..

Kabil ATICI

TDA7294 buradaki görevi nedir acaba? Yada NE5532  ve 4558'in görevi? anfi devresi Türkçesi nedir?
Geçen sene yaptığınız ile aynı olmadığı kesin. Yoksa bu kadar uğraşmazdın! Bir yerlerde yanlış bir şey veya bir kısadevren var!
Peki problem nerede? Ölçü aletin varsa, yollarını kısadevre kontrolu yap. En azından bu seçenek ortadan kalksın. Biz ancak bu kadarını söyleyebiliyoruz, devre senin elinde.
ambar7

demircan

TDA7294 anfi entegresidir 100 wat çıkış gücü vardır bakın burada birçok yapıp çalıştırana var

https://320volt.com/tda7294-komple-100w-amplifikator-vu-metre-ton-kontrol/

mesaj birleştirme:: 26 Eylül 2014, 22:29:40

sorunu çözdük sayılır bakır  yollardan biri kopmuş ışıklı büyüteçle bakınca gördüm. :D   ama henüz test etmedim şimdi o ısınan 2 entegreyi değiştirmek mi lazım ? yanmışmıdır acaba ?