mplabx in c dosyasını parça pinçik yapması.

Başlatan hasankara, 20 Eylül 2014, 07:21:05

hasankara

mplabx de çalışan proje içerisinde dahil olan c dosyasını resimde görüldüğü gibi her karakterden sonra 3 boşluk olacak hale getirdi.

en son yukardaki resimde görüldüğü gibi encoding ayarını utf-32 e getirip derletmeye çalışmıştım. sonuç değişiklik yaptığım c dosyalarında ilk resimde görüldüğü gibi parçalanmalar meydana geldi. bu normal bir durum mu? bu dosyaları tekrar düzeltmek için ne yapmalıyız?

Gökhan BEKEN

notepad'a kopyalayıp, ctrl+h yapıp, aranan kısmını "   " yani 3 boşluk yazıp, yeni değer kısmına hiç birşey yazmayıp "tümünü değiştir" e tıklarsan 3 noktalar gider. Bütün bunlardan sonra mplabx'de alt+shift+f yaparsan yazıların girintileri otomatik olarak ayarlanır.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

Kabil ATICI

Program 8 bitlik dil kodlamasını 32 bitlik dil kodlamasına çevirmiş, ne ilginçtir ki bilgisayar hala 8 bitlik dil kodlaması üzerinden çalışmakta ısrar ediyor.  Sonuçta bilgisayar 32 bitlik dil kodlamasını görüntüleyebilmek için boşluklar oluşturmuş. Çince bilgisayarda olsaydı belki düzgün görünebilirdi.

Metin düzenleme programlarından birinin kullanımı olabilir.
ambar7

hasankara

Gökhan büyük çoğunlukla işe yaradı. yine elle düzeltmeler yapmam gerekecek ama bu hali de bayağı düzgün oldu sağ ol. bu şekilde bozulan 3 tane dosyam oldu. main dosyasını http://i-tools.org/charset/exec şu site aracılığı ile düzeltmiştim ve tam düzgün halinde. ama diğer user.c ile user.h dosyalarımı düzeltememiştim. şimdi 3boşlukları ctrl+h ile kaldırınca çoğunlukla işe yaradı.

daha öncede bu kodlama kısmıyla şöyle sorunlar yaşadım; mplabx de güzel görüntülediğim c dosyasını windows un notepad inde açtığım zaman tüm yazılanları satır satır değil de peş peşe yazıyor böyle olunca atıyorum normalde dosya 500 satır iken 4-5 satırda tüm her şey yazılı görünüyor. tabi bu söylediğim durum bazı dosyalar için geçerli. bir düzenlilik, yani dosyayı 1-2-3 gibi sıralı aşamalardan geçirince bu hale geliyor diyebileceğim bir incelemem de olmadı. bunun sebebini bilen varsa ve konusu açılmış iken de konuşabiliriz. buna benzer olarak not defterinde güzel görüntüleyebildiğim başka bir dosyayı da mplabx de görüntüleyince tek satırda bir sürü içi boş kutu karakteri görüntülediğim olmuştu. bu son bahsettiğim tek bir proje açtığım zaman içindeki tüm dosyalar için geçerli olmuştu. bende tüm dosyaların içeriğini not defterinden aç , tümünü seç, seçilenleri kopyala, mplabx de açılı dosyanın içeriğinin tümünü seç ve tümünü yapıştır işlemleri yaparak dosyaları düzgün hale getirip derleme işlemi yapabilmiştim.

ve encoding olarak hangisini kullanmamızı tavsiye edersiniz? atıyorum program yazanlar şu encoding i kullansın, pdf hazırlayanlar şu encoding i kullansın diye önerileriniz hatta xc derleyicisi için kod yazanlar şu encoding, keilde kod yazanlar bu encoding, wep tasarlayanlar bu encoding leri, şu şu sebeplerle kullansa daha iyi olur diyebilir miyiz? diyebilirsek de neler söyleyebiliriz?

Mr.Java

Ben UTF-8 'de kullanıyorum bahsettiğin hatayı hiç alamadım hasan.

hasankara

bende önceleri encoding e hiç dikkat etmeden o aşamayı gelişigüzel geçiyordum işte fatih. sanırım bu problemlerin asıl temelinde encoding muhabbeti yatıyor. ve şöyle fark ettiğim bir durumdan daha bahsedeyim, mplabx de birden fazla proje açık iken ve bu projelerin encoding tip leri farklı iken aktif olmayan projenin dosyasını görüntülemek istediğim zaman yine tüm karakterlerin tek satırda içi boş kutu karakterinde görünme muhabbeti ile karşılaştım. daha sonra iki projenin de encoding tipini aynı olacak şekle (x-windows-iso2022jp) getirdiğim zaman bu sefer tüm dosyaları düzgün bir şekilde görüntüleyebildi. sanırım burada encoding in hangi tipte olduğu değil de açık olan tüm projelerde aynı encoding tipinde olması önem arz ediyor.