PLC başlayacağım

Başlatan predator, 21 Eylül 2014, 11:54:51

predator

Arkadaşlar PLC öğrenmeye başlamak istiyorum en bol döküman s7200 için bulunduğu için bunu tercih etmeye karar verdim, üzerinde input output modülleri bulunan ve iletişim kablosunu ve yazılımını aynı pakette barındıran kompakt bir s7-200 nereden alabilirim internette?? Yardımlarınızı bekliyorum..

ayhani

Takdir sizin ama s7200 almanıza ilk etapta gerek yok, çünkü güzel bir simulator var. Google'da aratırsaniz bulursunuz.
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

zerog26

https://www.picproje.org/index.php/topic,51955.0.html

bu linkten basla herseyi yayinladim problemin olursa destek yapariz...

makdeniz

Alıntı yapılan: ayhani - 21 Eylül 2014, 13:13:13
Takdir sizin ama s7200 almanıza ilk etapta gerek yok, çünkü güzel bir simulator var. Google'da aratırsaniz bulursunuz.

Ayhani hocam bu simulatör ne kadar gelişmiş. Mesela fifo tarzında veya daha gelişmiş komut setlerini simule edebiliyor mu ?

Farklı programlama dilleri mevcutmudur ? Ladder haricinde ?
Karanlık olmadan aydınlık, Ölüm olmadan yaşam mantıksız.

zerog26

Arkadaslar plc isine ilk etapta sifirdan baslayacak kisilerin bana sorarsaniz simulatorde biraz calismalari gerekli... s7200 ile baslayacaksaniz micro win'de yazilan programi kaydediyorsunuz proje dosyasini simulatore yukleyince calismaya basliyor ama tabi herseyi ayrintili olarak yapamiyorsunuz. haaa dersenizki ben s7-300 ve uzeri plc ile baslayacagim bu ise direkt TIA portala gireceksiniz simulatorunude yuklerseniz herseyini sikint olmadan kullanabilirsiniz... isteyene TIA portal yukleyebilirim ilacli....

Salih

Alıntı yapılan: zerog26 - 21 Eylül 2014, 16:14:02
Arkadaslar plc isine ilk etapta sifirdan baslayacak kisilerin bana sorarsaniz simulatorde biraz calismalari gerekli... s7200 ile baslayacaksaniz micro win'de yazilan programi kaydediyorsunuz proje dosyasini simulatore yukleyince calismaya basliyor ama tabi herseyi ayrintili olarak yapamiyorsunuz. haaa dersenizki ben s7-300 ve uzeri plc ile baslayacagim bu ise direkt TIA portala gireceksiniz simulatorunude yuklerseniz herseyini sikint olmadan kullanabilirsiniz... isteyene TIA portal yukleyebilirim ilacli....

+1. Önce simülasyonla başlamak isabetli olur.

ayhani

Alıntı yapılan: makdeniz - 21 Eylül 2014, 16:06:17
Ayhani hocam bu simulatör ne kadar gelişmiş. Mesela fifo tarzında veya daha gelişmiş komut setlerini simule edebiliyor mu ?

Farklı programlama dilleri mevcutmudur ? Ladder haricinde ?

Hocam bildiğim kadarıyla fifo komutlarını desteklemez. PLC'ye yeni başlayanlar için FİFO komutarı ilk etapta gerekmez diye düşünüyorum.
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

makdeniz

Alıntı yapılan: ayhani - 21 Eylül 2014, 17:42:39
Hocam bildiğim kadarıyla fifo komutlarını desteklemez. PLC'ye yeni başlayanlar için FİFO komutarı ilk etapta gerekmez diye düşünüyorum.

Dediğim gibi bildiginiz gelişmiş bir plc simulatör varmıdır acaba ?
Karanlık olmadan aydınlık, Ölüm olmadan yaşam mantıksız.

predator

simulatorde role, sensor, buton gibi çevresel birimleri kullanamıyoruz sanırım büyük eksiklik

zerog26

Arkadaslar hic bilmeyen bi insan eline plc alsa ne olur oncelikle simulatorde bi kac proje gelistircek digital,analog giris-cikislari aktif olarak programda kullanabilirsin bunun disanda td200 operator panelinide programlayip simulatorde kullanabilirsin.... yeni baslayan birisi icin plc almak girisi cikis I/O mudulleri almak profi bus icin konnektor bunlar icin et200s arti motor suruculer akliniz alabiliyormu bunlarin hepsini ogrenmek icin satin almak gerekli... alip ogrenicem desen 5 bin euro yetmez... belli bir noktaya kadar simulatorden gidilir daha sonra ust duzey programlar yapilmak istenirse ogrenilmek istenirse o yonde techizatlar alinmali piyasada satilan plc'li egitim setleri yetersizdir elinize malzemeyi almadan baglantisini yapmadan bu is ogrenilmiyor... gelismis simulatr isteyen TIA PORTAL KULLANACAK FUL ARTI FUL SIMULATOR VAR... Gecen aylarda havalimanindaki apron aydinlatma direklerinin yazilimini degistirmek icin kullandim degistirdigim yazilimi once kendi icindeki simulatorde denedim calistirdim dah sonra yukleme yaptim sonuc mukemmel (operator panel ,3 adet I/O modul , 3 adet et200s haberlesme modulu vs. bagli olan 1 sistem) aktif olarak kullanimi ogrenirseniz simulator yeni baslayanlar icin cok ideal....

predator

bir süre simulator çalışacağım, sonuç olarak s7-200 nereden satın alabilirim?

f15eagle

yeni başlayacak arkadaşlara genel bir tavsiyede bulunmak isterim.

Crouzet marka basit akıllı röleler var (giriş çıkış protokol destekleriye s7200e denktir belki)
Millenium 3 isimli üretici sitesinden indirilebilen güzel bir programı var. Programda simülayon desteği çok kullanışlı
İşe temelden başlanacaksa timerlar, counterler, analog işlemler için güzel bir deneme arayüzü

gözatmak iteyenler için;
http://www.crouzet-usa.com/millenium3/M3_Tutorial.pdf

predator

s7 200 simulatorde ladder'ın KOP ekranını göremiyorum bilgisi olan varmı bu konuda