400kHz kare dalga jeneratörü devresi

Başlatan fbkaya, 21 Eylül 2014, 17:13:19

fbkaya

Merhabalar,
400kHz ayarlanabilir kare dalga jeneratörü devresi arıyorum.
Frekansı ve duty değeri ayarlanabilsin istiyorum.
Öyle özel bir amacı yok biraz uğraşmak istiyorum. smps vs denemeler yapmak istiyorum.
555 ile 10-180khz arasında ayarlana bilinen bir devre buldum link : http://www.teknobakis.com/lm555-ile-1-hz-180-khz-kare-dalga-ureteci
Modifiye edilerek daha yüksek frekanslarda çıkış üretebilirmi bu devre ? belki jumperlere 10pf kondanstör seçeneğide eklenebilir ama sağlıklı çalışır mı ? ne kadar artar frekansı ? hem bu devrede duty ayarlayamıyoruz, ayarlanabilecek şekilde modifiye edilebilir mi ? 400kHz şartım yok daha yüksekte olabilir :)

Başka devre paylaşımlarınıza açığım, maliyeti yüksek olmazsa çok güzelde olur :)
Eğer çok şey istemiyorsam 5 voltlada çalışabilsin istiyorum :)

Teşekkürler :)

fbkaya

Alıntı yapılan: ambar7 - 21 Eylül 2014, 17:19:36
bir bakılabilir
http://www.avr-asm-tutorial.net/avr_en/signalgen/rectgen_m8.html
hocam linki inceledim çalışma güzel olmuş fakat atmel kullanılmış, atmel programlayacak ekipmanlarım vs yok. o yüzden başka alternatiflere yönelmeliyim :)

tekosis

fiyatı nasıl olur bilmem ama ad9850 dds modül ile istediğiniz frekansta kare dalga alabilirsiniz. mcu ile kontrol edilir. normalde çıkışında sinüs var ama uçlarından bir tanesi kare dalga veriyor. üzerindeki trimpot ile de görev/peryot oranını ayarlayabilirsiniz.

arem elektronikten almıştım şimdi ellerinde var mı bilmiyorum.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

hgbahadir

Banada böyle birdevre lazımdı. sn pollem ebaydaki devreyi kullandınızmı. bu devreyi trafoya bağlayıp 10 kv yüksetip yüksek frekanslı yüksek voltajlı bir sistem yapmak istiyorum. olabilirmi acaba

polleme

Uğraşacak zamanım olmadı ama bir ara bir deneme yapacağım. Kodlama da gerektiriyor çünkü.

hgbahadir

ne kodlaması :o. zormudur kodlama işi. peki yüksek frekanslı ayarlanabilir frekans-yüksek voltajı bundan elde edebilirmiyim?

kralsam

Alıntı yapılan: hgbahadir - 07 Kasım 2014, 00:53:23
Banada böyle birdevre lazımdı. sn pollem ebaydaki devreyi kullandınızmı. bu devreyi trafoya bağlayıp 10 kv yüksetip yüksek frekanslı yüksek voltajlı bir sistem yapmak istiyorum. olabilirmi acaba

Yüksek gerilimde yüksek frekans çok tehlikelidir. Çarpılırsınız fakat çarpıldığınızı bile anlamazsınız. Bir nevi mikrodalga fırınlar gibi düşünebilirsin.
Ayrıca cevreye yayacağın RF gürültü iletişim sistemlerini bozabilir bu da yüklü bir maddi cezaya yol açabilir.

Konu hakkında bilginiz olabilir. Ama ben her ihtimale karşı uyarı yapmayı uygun gördüm.

polleme

Çok yerinde bir uyarı. Bu modül gerçekten çok yüksek frekanslara kadar çıkabiliyor.

hgbahadir

arkadaşlar uyarılarınız için teşekkür ederim. o kısımlara pek hakim değilim.  anacak bana frekans ayarlanabilir ve yüksek voltaj 10kv bir devre lazım. plasma ark oluşturmak istiyorum. ne tavsiye edersiniz. teşkkürler

ipek

ICL 8038 INTERSIL yade MAXIM MAX038 bulabilirsen tertemiz kare dalga elde edersin.

polleme

Veya XR2206. ICL8038 ve XR2206 bluemavi'de var.