motor aşırı akım koruma

Başlatan cann, 21 Eylül 2014, 17:36:59

cann

dc motor aşırı akım koruma da şönt direnç olarak: kofra tip oto sigortası kullanabilirmiyim. üretici 100 amperlik için 0.34 mohm 150 A lik için 0.23 mohm depğerini vermiş.

Teşekkürler

cann

kimse cevaplamadı, pazar gününün azizliğine mi uğradı?

Salih

Sorundan anladığım kadarıyla, sigortayı şönt direnç olarak kullanıp, üzerinde düşen gerilimden
akım ölçmesi yapacaksın.
Sigorta atarsa ne olacak.
Bildiğin gibi Motorlar kalkınma anında normal akımlarından daha fazla akım çekerler.
Bence sigorta atmadığı sürece olabilir.

learner

Sadece yüksek akım koruması yapılacaksa kullanılabilir. Direnç değeri söylenen gibi olmayabilir. 1-2 amper Sabit akım akıtıp üzerine düşen voltaja bakılabilir.

cann

sigorta atmaz 15 amperlik motor için 30 amper sigorta koyacağım. atarsada problem var demek devreyi korur. direnç değeri 30 amper sigorta için için 1,33 miliohm. bu değer çok mu küçük. bulabilirsem ina 139 kullanırım.

skara1214

yada hiç kasma allegronun izole akım sensörlerini kullan. acs serisi
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

cann

acs 715 30 A
var bende çok da düzgün çalışıyor.
yalnız bu küçük pinlerin 30 A taşıyacağına inanasım yok.

skara1214

50-100 amperlik olanıda var kalın bacaklı
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

cann

ina139 la 100 kez amplifiye edildiğinde(max gain) 2,5 volt çıkış oluyor teorik olarak, gürültü ve kalkışlarda çok fazla kayma olabilir mi. 0.00134 ohm çok mu küçük.

cann

nikel krom lu teller direnci yüksekmiş (rezistans teli), aynı şekilde kaynak telide benzer özellikte. bu telden sönt direnç hesaplanabilse kullanışlı olur mu?

learner

Olur elbette. Sonuçta ölçü aleti yapmıyorsun. Altı üstü akım koruma. Ha 15.0A ha 15.2A bişey değişmez.

cann

cann

şönt direnç için 2 çeşit kaynak teli denedim. ina139 kullandım. kaynak telleri iyi sonuç vermedi, 8 cm lik telde 150 mv alabildim. sanırım kaynak telleri çeşit çeşit.
şönt teli olarak mangan teli diye geçiyor, aliexpresde, buradada vardır mutlaka ama adı başkadır. resistans teli denemedim, bunlarda ısı yayma eğilimindedir diye.
uygun tel bilen arkadaş var mı?

necati

[email]entegreterbiyecisi@yahoo.com[/email]

learner

Üzerinde volt görmek istediğin herşey ısınır!
0.022ohm 5w taş direnç kullanabilirsin. Devrende yer varsa iki tanesini üst üste koyarak paralel bağla böylece 0.011ohm ve 10w direncin olur.
Yada eski multimetren varsa içinden sönt telini söküp kullanabilirsin.