Robot yapımında yol haritam

Başlatan ewreka10, 21 Eylül 2014, 17:58:24

ewreka10

Merhaba dostlar, üstadlar.

Yaklaşık dört aydır elektronikle uğraşıyorum geçen gün bir çizgi izleyen robot yaptım (picsiz) ve bu beni çok heyecanlandırdı ve gözümü sumo robotlara diktim ama anladım ve araştırdığım kadarıyla mini sumo robot yapmak pek kolay değil.

Şimdi sizce nasıl bir yol izlemeliyim?

Birçok alet edevatım var pic 16f877A ve pic programlayıcı, ledler drençler, ve bununla ilgili birçok kaynak kitap var elimde(CCS C kitabı, pic 16f877A proje tasarımı kitabı, pic basic ile pic programlama kitabı ve temel elektronik kitapları).

Yani dediğim gibi bir yol haritasına ihtiyacım var, bu işte panlı ve programlı gitmek istiyorum.
Siz üstadlar nasıl bir proje önerirsiniz bundan sonraki adımlarda.

Şimdiden teşekkürler herkeze Selametle.

ewreka10

Merhaba arkadaşlar.

Bu topic altına açtığım konuya hiç cevap gelmediği için ben de kendi yol haritamı çizmek istedim.

Mini sumo robot yapacağım internetten yaklaşık 1 aydır araştırıyorum ve şöyle bir site buldum: http://www.electrobotic.org/sharox/

Şimdi üstadlar; Benim evim İstanbula uzak olduğu için alacağım malzeme listesini çıkarmam gerekiyor.

1-Pic olarak 16f628a kullanmayı düşünüyorum ne dersiniz?

2-Sensörler: yabancı bir sitede de böyle bir soru gelmiş eleman 3 farklı sensör önermiş bunlar;
  3 Sharp sensors:
    One GP2D12 (10-80cm) for long range robot detection
    Two GP2D120 (4-30cm) for close in attack
    QRD1114 (0-3cm) IR proximity sensors to detect white rim of ring.

Bende mi bu sensörlerden almalıyım daha önemlisi Karaköyde bulunurmu be malzemeler ve programlama konusunda yardım bulabilirmiyim.

3-Motor Ve Tekerlekler: Motor türü nasıl olmalı ben 2 motorlu yapmayı planlıyorum.en az kaç RPM olmalı?

4-Güç kaynağı: Bu konuda hiçbir fikrim yok. :(

Şaseyi filan da karaköyden almayı düşünüyorum, daha eksik neler var acaba?

Şimiden teşekkür ederim.

baran123

Merhaba, öncelikle şunu söyliyeyim elektroniği vs mikrodenetleyici programlamayı biraz öğren geliş çünkü Hurrraaa !! diye robota girersen çok sıkıntı bende bu hevesle basladım ama baktım olmuyorr once malzeme bilgisi basit devreler sonra biraz daha uygulama yapıp mikrodenetleyici programlama ya girdim.Direk robottan basalayacaksan bile once basit bir araba yaspabilirsin sağ sol ileri geri gibi çok zorla başlama yani.Biraz motor oynat sonra 2 motor ile kol yap sonra bile yap öyle öyle tut bir yerinden :) picproje sağ sağ olsun anladım ki ne kadar derinden başlarsan o kadar iyi birde 877a ile başlamak çok sıkıntı olabiliyor 628a daha uygun olabilir kolay gelsin.

ewreka10

Önce cevapladığınız için çok teşekkür ederim sayın Baran Ekrem.

Ama yukarda yazdığım gibi çizgi izleyen bir robot yapmıştım. ve led yakma, ses devresi fan kontrol gibi bir çok devrede yaptım, yani hurrraaa diye robota geçmedim 5 tane temel elektronik kitabı okudum hala da okuyorum.

Aslında yapabileceğimi sanıyorum zaten önce baskı devrede değil, ilk önce işin mantığını anlamak için devreyi devre tahtasında kuracağım.

Ben biraz "ya hep ya hiç"ci bir yapıya sahibim.

Yazılım kısmına gelince ben bir microsoft MCSD sertifikasını Türkiyede ilk alan kişilerdenim yani yazılımı da çözeceğime inanıyorum.

Kısacası "Boyumun ölçüsünü almak istiyorum" :)

Sayın Baran Ekrem tekrar size teşekkür ederim cevapladığınız için, fakat yine yapamazsın der iseniz örnek site gösterirseniz sevinirim sizin dediğiniz projeyi de yaparım, kısacası ledyakıp söndürmekten bıktım.Saygılar.